Біля озера на Погулянці вчора ходили і співали русалки, бродила Мавка, дівчата в українських вишиванках збирали на лузі та в лісі, що поруч, квіти і плели вінки. Співали при цьому давніх купальських пісень. Хлопці тим часом мали свої забави: чіпляли на вербу бублики і цукерки., а потім, змагаючись у вправності, зривали їх на ходу. Усі бажаючі перестрибували через зелене «коло здоров’я». Коли дівчата вже у вечірніх сутінках спустили на воду свої вінки разом із запаленими свічками, юнаки миттю кинулись уплав їх ловити . За прадідівськими звичаями так колись на Івана-Купала дівчата вгадували свою долю. Казали: куди вінок поплив, звідти й суджений буде. І якщо хлопець зловив той вінок, то судилось їм у парі жити… Потім, взявшись за руки, дівчата і хлопці перестрибували через вогнище, відбуваючи своєрідний ритуал очищення.

Вогонь, вода, повітря – це три стихії, які разом із людьми беруть участь у Купальському дійстві. В Україні воно відбувається в ніч з 6 на 7 липня, коли за церковним календарем святкують Різдво Івана-Хрестителя, видатної біблійної постаті.

«Ми вирішили провести це дійство у день літнього сонцестояння, так, як це робили колись наші прадавні предки. – каже ініціатор заходу, керівник молодіжної громадської організації «Манівці» Тарас Білошицький. – Ім’я святу дав Купало – язичницький бог земних плодів. Колись йому приносили в жертву хліб. Лише згодом, з приходом християнства, свято Купала поєднали із Різдвом Івана-Хрестителя. Ця традиція збереглася у багатьох слов’янських народів, й це свято відзначають у дні літнього сонцевороту – 21-22 червня. У сусідній Польщі Купала святкують із 22 на 23 червня».

Окрім Туристсько-спортивного клубу «Манівці», до організації свята долучилися народний музичний театр-студія «Погулянка», театр «З вулиці на сцену» та фаєр-клуб «Опосуми». Їм справді вдалося цього дня відірвати від комп’ютерів і телевізорів багато молодих людей.

«Мені дуже цікаво брати участь у цьому святі, – каже львів’янка Стефа Горан. – Сьогодні я разом з дівчатами збирала у лісі квіти, плела вінки, зараз ми пускатимемо їх на воду. Хлопці їх зловлять і віддаватимуть нам за своєрідний «викуп»: треба буде щось заспівати чи розказати, одне слово – буде весело. Я справді ніби опинилася у минулому століття, бо зараз Львів перенасичений сучасністю. У місті гамірно, шумно від футбольних фанатів, а тут – зовсім інша атмосфера, справді казкова. Усі прийшли у вишиванках. Мені це подобається».

Інша учасниця свята Уляна Рудь, яка належить до молодіжної організації «Аргонавт-Манівці» розповіла, що це не єдиний захід, який вони організовують. «Наш клуб займається різними атракціями: екстремальними видами спорту, сплавами по ріках, – розповідає дівчина. – Цього літа організовуємо сплави по річках Стрий, Опір, Черемош. До нас можуть приєднатися усі охочі. Клуб дбає про те, щоби молодь вела здоровий спосіб життя, а для маленьких дітей ось на цьому озері працює каяк-парк. Сюди можна прийти з дитиною і її навчать плавати на каяку – безкоштовно. Каяк-парк працює щодня. А день літнього сонцестояння відзначаємо кожного року».

На святі знайомлюсь з гостею з Канади. Стефані Маланжек не приховує емоцій: щиро радіє разом з усіма, хоч не розуміє української мови. Вона – професійна акторка. Минулого року закінчила театральний вуз в Монреалі і зараз подорожує Європою, знайомиться з традиціями різних народів. Коли повернеться додому, буде організовувати великий міжнародний театральний фестиваль. Не приховує, що їй потрібні свіжі ідеї. «Я їх знайшла в Україні, –каже канадійка. – Такого цікавого дійства я ще ніколи не бачила. Гарна традиція, похвально те, що усі присутні на святі можуть бути його активними учасниками. Мене дуже вразив той момент, як дівчата кидала на воду вінки».

Стефані щиро усміхалася усім і намагалася закинути у свою «карту пам’яті» якнайбільше інформації, запам’ятати кожен момент цього дійства. ЇЇ зігрівав наш купальський вогонь, очищало повітря , дивувала Мавка в центрі озера і русалки, які ніби справді появлялись з води. Стефані уже розказали, що подібні купальські вогні через кілька днів запалають по всій Україні.