У Польщі працедавці суттєво підіймають зарплати своїм працівникам. Про це у середу, 30 січня, пише варшавська газета Dziennik.

Найбільшу доплату отримали гірники та працівники текстильної промисловісті. Однак середня заробітна плата в останній галузі ще залишається однією з найнижчих. Загальний середній приріст зарплат торік склав 4 852 PLN. Це на 7,1 % більше, ніж роком раніше.

Найбільше зросла заробітна плата у видобутку вугілля — на 12,5 %. Ця галузь була винятковою впродовж десятиліть: підвищення заробітної плати рідко коли було пов'язане з досягнутими фінансовими результатами, а більшою мірою — від сили профспілок.

Працівники фармацевтичної галузі також можуть бути задоволені збільшенням заробітків. Там середня зарплата за рік зросла більш ніж на 10 %.

Третє місце в цьому рейтингу зайняла харчова промисловість, в якій заробіток збільшився на 9,9 %. Високий рівень заробітної плати зумовлений, головним чином, тим, що середня заробітна плата в цьому секторі відносно низька, а робота — відносно складна, наприклад, при розділюванні м'яса чи збиранні фруктів або овочів. Хоча водночас така робота не вимагає високої кваліфікації.

Роботодавцям довелося підняти зарплати, щоб не втратити людей, адже з таким великим попитом на працівників вони можуть знайти роботу й в іншій галузі, в якій не потрібні спеціальні навички, а зарплати вищі. Наприклад, у будівництві.

Проблемною залишається текстильна промисловість, в якій зарплати зросли на 8,9 %. Але навіть після цього збільшення заробітків порівняно з іншими галузями залишаються і ній ще низькими — у середньому 3 518 PLN на місяць.

«Низька зарплата — це історична спадщина. У швейній і текстильній промисловості заробітна плата традиційно мала не лише в Польщі, а й у всій Європі. Тепер ми це змінюємо. Проте ще не можемо запровадити суттєве збільшення, бо це поставить під загрозу конкурентоспроможність нашої продукції на світових ринках, — пояснює Александра Крисяк, директор Спілки виробників одягу та текстильної промисловості. Вона додає, що зараз польський одяг і текстиль займають шосте місце в Європі за обсягом виробництва, друге за кількістю компаній і третє за рівнем зайнятості.

У будівництві прибутки збільшилися в середньому на 8,1 %. Це пов'язано з позитивною ситуацією в галузі. Швидко зростають інвестиції в інфраструктуру та житло. Торік в експлуатацію було введено майже 185 тис. об’єктів. У будівельному бумі підприємцям бракує персоналу. Тим більше, що в попередні роки багато будівельників виїхали за кордон. Для заповнення вакансій роботодавці підвищують зарплати. Вони також радо наймають іноземців, переважно українців і білорусів.

Найменше підвищення заробітної плати сталося в тютюновій і нафтопереробній промисловості, а також на виробництві коксу. Там середня заробітна плата зросла на 1,6-4,8 %. Проте середня заробітна плата в цих галузях набагато вища за середню — в межах 6,6-8,4 тис. PLN.

«Цього року підвищення зарплат становитиме близько 7 %. Навіть якщо темпи економічного зростання і будуть дещо слабшими, через демографічні зміни все одно продовжиться високий попит на робочу силу», — зазначив Ґжеґож Малішевський, головний економіст банку Millennium.