Презентація відбулася в понеділок в Атлантичній раді (Вашингтон), передає «Укрінформ».

«Ревізіонізм російського президента сьогодні є найбільшою небезпекою для націй на планеті», – зауважив під час дискусії один із авторів доповіді екс-посол США в Україні Джон Гербст.

Інший автор, колишній заступник держсекретаря США Строб Телботт назвав поведінку путінського режиму «загрозою для мирного існування XXI століття».

Експерти підкреслили, що Захід повинен визнати цю небезпеку та відкоригувати свою політику, кинувши на це відповідні ресурси. На переконання фахівців, сполучені Штати і НАТО мають створити таку ситуацію, коли Кремль «вважав би занадто дорогою» можливість продовження військових дій в Україні.

«Тверда реакція Заходу може зміцнити здатність Києва стримати подальші російські атаки. Більше того, у випадку сильної відповіді Заходу на підтримку України Кремль матиме значно меншу спокусу кинути виклик безпеці й територіальній цілісності іншим державам, у тому числі членам НАТО – Естонії та Латвії», – наголошується в оприлюдненій доповіді.

На переконання фахівців, Вашингтону варто негайно провести консультації з Києвом щодо надання конкретних видів оборонної зброї. Серед цього переліку називаються, зокрема, контрбатарейні радари, здатні виявляти «Гради» та артилерію в радіусі 30-40 км; безпілотники (БПЛА) середнього радіусу дії; засоби електронної протидії БПЛА противника; засоби захищеного зв’язку; броньовані транспортери; медичне обладнання, в тому числі, польові шпиталі, а також легкі протитанкові комплекси. Крім того, Україні потрібна більш потужна протиповітряна оборона, зауважили фахівці.

Експерти у своїй доповіді допустили, що прогнози про новий наступ РФ на початку весни можуть виправдатися. «Зміцнення оборони України має бути відповідальністю не тільки США. Членам НАТО також варто розширити військову підтримку України, особливо колишнім країнам Варшавського договору, які досі мають озброєння, подібне до того, що зараз використовують українці», – зазначається в документі.

У цьому зв’язку автори дослідження пропонують уряду США попрацювати з Польщею, країнами Балтії, Канадою й Великобританію щодо їх готовності надати летальну військову допомогу Україні. На їх переконання, «така підтримка повинна координуватися, щоб уникнути дублювання зусиль».

У випадку ж, якщо Захід зволікатиме з діями, йому потрібно бути готовим до того, що надалі «ціна тільки зростатиме». У тому числі, це можуть бути нові вторгнення росіян, навіть спроби «перекроїти кордони в іншому місці» та намагання шантажувати інші пострадянські країни прийняти російське панування.

Авторами дослідження стали досвідчені американські дипломати та військові. Серед них – колишній пострпред США при НАТО Іво Даалдер, екс-заступниця міністра оборони Мішель Флурной, посол США в Україні (2003-2006 рр.) Джон Гербст, колишній старший помічник міністра оборони США Ян Лодал, посол США в Україні (1998-2000 рр.) Стівен Пайфер, колишній верховний головнокомандувач ОЗС НАТО в Європі генерал Джеймс Ставрідіс, екс-заступник держсекретаря США Строб Телботт, колишній заступник командувача американських військ в Європі генерал Чарлз Уолд.