Увага літературних кіл Німеччини цими днями прикута до Оснабрюкка – міста, де народився німецький письменник Еріх Марія Ремарк. У п’ятницю там відбулося вручення літературної премії миру, названої його ім’ям. Ця нагорода дісталася італійському письменнику Леолуко Орландо. Спеціальну премію отримав український автор Юрій Андрухович.
Леолуко Орландо, колишній бургомістр міста Палермо та депутат італійського і європейського парламентів, відомий передусім своєю боротьбою з мафією. Як наголошувалося під час церемонії вручення, він став лауреатом цьогорічної Премії миру імені Еріха Марії Ремарка розміром у 15 тисяч євро за свій внесок у справу зміцнення демократії.

Боротьбу з організованою злочинністю Орландо зробив завданням свого життя. Говорить італійський автор: “В умовах диктатури мафії немає, оскільки диктатор виступає в ролі головного мафіозі. Разом зі встановленням демократії з’являється такий фактор ризику, як мафія. В умовах диктатури фактично не можливо боротися з корупцією, її взагалі не можна навіть викрити. Диктаторські режими вміють досконало приховувати інформацію”, – сказав Орландо.

Які катастрофічні наслідки може мати приховування інформації, відсутність прозорості, добре знають і в Україні. Недаремно на важливість відкритості суспільства також для його майбутнього вказав Юрій Андрухович, якому під час урочистої церемонії в місті Оснабрюкк вручили спеціальну премію розміром у п’ять тисяч євро. “Відкритість – це також мир та дотримання принципів правової держави”, – сказав Андрухович, який, до речі, досить добре говорить німецькою.

Взагалі можна сказати, що Німеччина вже перетворилася на своєрідну другу батьківщину для цього українського письменника. Тут майже щотижня відбуваються заходи, серед учасників яких і цей автор, а німецькі газети час від часу друкують його роздуми про ситуацію в Україні.

У Німеччині в перекладі вийшли вже дві книжки Андруховича – роман “Дванадцять обручів” та збірка есе “Остання територія”. Саме за цю збірку журі Премії миру імені Еріха Марії Ремарка і вирішило відзначити українського письменника спеціальною нагородою. Як наголошується, завдяки “своїм яскравим есе” Андрухович зробив “важливий внесок у відкриття майже невідомого реґіону в розширеній Європі”.

Радіо Свобода