«Вголос» вирішив з'ясувати, у чому суть конфлікту між аптекою-орендарем та власником приміщення, і який же «притон» заплановано облаштувати у старовинному інтер'єрі будівлі.

Із цим питанням ми звернулися до Національної акціонерної компанії «Надра України», у власності якої перебуває орендоване аптекою приміщення на площі Міцкевича, 8, та ДП «Західукргеологія» – дочірнього підприємства НАК «Надра України», яке є повіреним у договорі оренди із «Аптекою на Марійській».

«У питанні ТОВ «Аптеки на Марійській площі», ми будемо діяти виключно в площині законодавства. Ми не можемо подарувати, продати чи здати в оренду ці приміщення за 1 гривню. Так само ми не можемо здати це приміщення не за ринковими цінами. Питання оренди регулює ринок. Таким чином жодна приватна структура, жодне ТОВ, не може вимагати в державної компанії преференцій для ведення свого бізнесу. А враховуючи ціни на медикаменти в Україні, аптеки – це зовсім не соціальний бізнес.                

Також можу запевнити, що питання притону – це особисті фантазії Андрія Дрозди, автора вже відомого матеріалу. Наголошую, ми зробимо все можливе, щоб зберегти автентику та інтер'єри цього приміщення», сказав у коментарі «Вголосу» директор «Західукргеології» Дмитро Штикало, надавши детальну інформацію про причини підняття вартості оренди для «Аптеки на Марійській площі».

ДП «Західукргеологія»: мільйонні борги й безробіття через недофінансування з бюджету

ДП «Західукргеологія» є єдиним в Західних областях України багатопрофільним підприємством, яке здійснює весь комплекс геологорозвідувальних робіт на всі види корисних копалин.

З 2001 року воно увійшло до складу НАК «Надра України», заснованої відповідно до Указу Президента України від 14 червня 2000 року № 802 «Про заходи щодо підвищення ефективності управління підприємствами в галузі геології і розвідки надр». Єдиним засновником НАК «Надра України» є Кабінет Міністрів України в особі Державної служби геології та надр України. 

Відтак 100% статутного капіталу ДП «Західукргеологія» належить державній компанії НАК «Надра України». Зі свого боку, акціями які становлять 100% статутного капіталу НАК «Надра України», володіє держава в особі Державної служби геології та надр України.

З 2009 року по теперішній час «Західукргеологія» перебуває в складному фінансовому становищі, яке виникло через значне зменшення фінансування у 2009-2015 роках загальнодержавної програми зміцнення мінерально-сировинної бази України за кошти держбюджету. Через це на підприємствах геологічної галузі, зокрема й на ДП «Західукргеологія», склалася критична виробнича, економічна та соціальна ситуація, яка призвела до вже згаданих боргів. 

У 2014 році передбачалось  фінансування  з Державного бюджету у розмірі 112 мільйонів 115 тисяч грн, проте було отримано лише 850 тисяч грн фінансування (≈ у 130 разів менше від необхідного).

У 2013 році передбачалось фінансування з держбюджету завбільшки 24 мільйони 540 тисяч грн, а було отримано лише 1 мільйон 120 тисяч гривень (≈ у 22 рази менше від необхідного), що негативно вплинуло на фінансове становище підприємства та призвело до виникнення заборгованостей по зарплаті: станом на 1 січня 2015 року – 7 538 900 грн, в т.ч. ЄСВ – 3 549 000 грн.

Для ненарощення заборгованості по заробітній платі перед працівниками, по підприємству було встановлено одно-двох-триденний робочий тиждень.

До 1 січня 2018 року підприємству вдалося погасити заборгованість в повному обсязі.

Разом з тим, вдалося збільшити середній розмір заробітної плати: у 2015 році він становив 3 140 грн, у 2016 році – 3 188 грн, у 2017 році – вже 5 811 грн.

Станом на 1 січня 2018 року кількість працівників становить 280 осіб, що на 27 осіб більше, ніж у 2017 році.

Водночас, борг «Західукргеологія» станом на 1 січня 2018 року перед державним бюджетом становить 4,3 млн грн, перед цільовими фондами – 21,8 млн грн.

Також у виробничому потенціалі «Західукргеології» протягом 2015-2017 років відбулись позитивні зміни, зокрема в частині зменшення протягом вказаного періоду від'ємного фінансового результату з 8743,0 тис. грн до 5589,0 тис. грн.

Договір оренди з аптекою: затримка майна, суди і вимушена пролонгація

20 січня 2009 року між НАК «Надра України» (орендодавець), від імені та в інтересах якої на підставі доручення діє дочірнє підприємство «Західуркгеологія» (повірений) та ТзОВ «Аптека на Марійській площі» (орендар), був укладений договір оренди приміщення загальною площею 193,4 м2, що розташоване на площі Міцкевича, 8. 

Термін дії цього договору оренди закінчився 15 квітня 2015 року, проте майно орендар (аптека) орендодавцю не повернув.

Зважаючи на це, НАК «Надра України» подало позов до ТОВ «Аптека на Марійській площі» про виселення та повернення нежитлового приміщення.

Рішенням від 28 травня 2015 року львівський Господарський суд постановив задовольнити позовні вимоги НАК «Надра України» у повному обсязі – виселити аптеку і повернути нежитлове приміщення власнику.

Після цього ТОВ «Аптека на Марійській площі» подала на апеляцію, а рішення суду від 25 січня 2016 року задовольнило її вимоги: рішення господарського суду Львівської області було скасовано та прийнято нове рішення, в якому відмовлено в задоволенні позовних вимог НАК «Надра України».

НАК «Надра України» та «Західукргеологія», зі свого боку, подали в касацію, проте рішення суду залишило без задоволення їхні вимоги, а договір оренди було визнано продовженим до 15 березня 2018 року.

14 березня 2018 року НАК «Надра України» листом повідомило орендаря (аптеку) та повіреного («Західукргеологія») про закінчення терміну дії договору оренди від січня 2009 року та про відсутність наміру в пролонгації цього Договору оренди.

Проте всупереч умовам договору та нормам чинного законодавства, майно, що було предметом оренди, так і не повернуто ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія».

Вартість оренди: аптека роками платила у 2,5 рази менше за ринкову ціну

Розмір орендної плати за лютий 2018 року відповідно до оговору оренди 29 січня 2009 року становив близько 27 000 грн. Таким чином, орендна плата за один квадратний метр становила 140 грн, що є значно меншою сумою від ринкових цін для цього регіону. Для прикладу: розмір орендної плати іншого орендаря першого поверху будівлі за аналогічний період становив близько 350 грн за один квадратний метр.

«Наше підприємство створено з метою отримання прибутку та зобов'язане використовувати ввірене нам майно з максимальною ефективністю. Відповідно до положень Цивільного кодексу України, власник майна має законне право розпоряджатися своїм майном на власний розсуд, проте вказана ситуація призводить до позбавлення НАК «Надра України» цього законного права, ще й спричиняє щомісячні недоотримання коштів.

Разом з тим, статтею 777 Цивільного кодексу України передбачено, що наймач, який належно виконує свої обов’язки за договором найму, після завершення терміну договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий термін.

Так, наймач, який хоче скористатися цим переважним правом, зобов'язаний повідомити про це наймодавця до завершення терміну договору найму у термін, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором – то в розумний термін.

Таким чином, законодавець встановив чіткий термін для звернення орендаря до орендодавця із заявою про свій намір скористатися переважним правом. Однак, ця вимога була проігнорована ТОВ «Аптека на Марійській площі», адже жодних звернень в термін, передбачений законом, до власника не надходило», –наголосив у розмові із «Вголосом» директор «Західукргеології» Дмитро Штикало.