Міжнародна команда археологів знайшла в стародавньому місті Марад в Іраку безліч клинописних табличок і фрагментів рідкісних глиняних «конвертів».

Вони виявили близько ста клинописних табличок, вісім з яких були повністю неушкодженими, а також ще майже 100 кретул, тобто конвертів, передає НВ.

Стародавнє місто Марад, відоме сьогодні як Телль-ас-Садум, перебувало на притоці Євфрату, люди жили в ньому як мінімум дві тисячі років. Археологічні знахідки вказують на те, що його було засновано в період ранньої династії (близько 2900−2350 рр. до н.е.).

Розкопки були зосереджені на ділянці храму на вершині головного пагорба міста, житловому і комерційному районах. Таблички і конверти були знайдені в виробничому районі.

Ці артефакти датуються початком другого тисячоліття до нашої ери. За словами професора університету Пізи Анаклето Д’Агостіно, тексти вже розшифровані. В основному, вони розповідають про економічне і адміністративне життя древнього міста в Месопотамії. У текстах є інформація про ділові операції, а також про суди.

«В цілому, таблички свідчать про багатство і жваве економічне і адміністративне життя древнього міста в Месопотамії і часто розповідають про ділові операціі, а також адміністративні і судові питання. Таблички, знайдені нами, містять угоди про покупку, листи, а також згадують імена государів» , — пояснює Анаклето Д’Агостіно, який координував проект.

За його словами, такі таблички могли бути укладені в свого роду «конверти». «Це контейнери з тонких шарів глини з темою повідомлення, надрукованого на поверхні разом з іменами або зображеннями, які використовуються для аутентифікації і гарантії збереження вмісту», — продовжує Д’Агостіно.

Знайдені конверти – кретули – старші за таблички, що датуються 3-м тисячоліттям до нашої ери. Вони багато прикрашені, на них викарбувані сцени полювання, герої битв і тварини. Зараз вони розбиті на фрагменти, але при первинному виготовленні їх часто прикрашали дорогоцінними каменями в якості індикаторів престижу, багатства і рангу автора.

Як відомо, археологічна експедиція Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника виявила стародавню кераміку на березі Дністра.