Фірма-організатор харчуванням військових частин Львівської та Івано-Франківської області заявляє, що їй перешкоджають виконувати свої обов’язки

«16 вересня ми отримали телеграму від Департаменту держзакупівель Міноборони про розірвання договору. В телеграмі йдеться, що договір розірвано за «систематичне порушення умов договору і за неякісне надання послуг з харчування, що призвело до отруєння військовослужбовців», — розповів заступник директора ТОВ «Ганна-Марія» Ігор Франків. Він наголосив, що техніку та працівників компанії не допускають на територію військових частин.

Такий перспективний бізнес

У 2007 році Збройні сили України перейшли на нову систему харчування — відтоді їжу та продукти військовим постачали комерційні структури, яких у свою чергу, визначали на відкритих тендерах. Нововведення зацікавило багатьох бізнесменів — годувати щодня десятки тисяч солдат виглядало доволі привабливо. Одним з таких стало ТОВ «Ганна-Марія» (співзасновник якого — засновник ринку «Галицьке перехрестя» та відпочинкового комплексу «Колиба» Дмитро Щербан), яке у червні 2007 року перемогло в тендері на харчування військових частин Львівської та Івано-Франківської області.

«Ми мали надію створити систему харчування європейського зразка. Для цього спеціально їздили за кордон дивились, як це налагоджено у країнах НАТО. Зобов’язались адаптувати цивільну систему харчування до військової. Це було дуже не просто, перших півроку пішло тільки на адаптацію», — розповідає заступник директора ТОВ «Ганна-Марія» Ігор Франків про початок співпраці з військовими.

Водночас, збройні сили сприйняли не надто радісно появу цивільних комерційних структур. «Робилось все, щоб фірма не працювала. Не хочеться згадувати, який спротив був перших півроку…», — розповідає Ігор Франків.

З часом все налагодилось, фірма розрослась (штат працівників збільшився до 800 осіб) і почала будувати амбітні плани на майбутнє. «Ми хотіли створити системний бізнес, мали великі перспективи. Вели переговори про закупівлю обладнання для фабрики напівфабрикатів, це б значно спростило та покращило харчування», каже підприємець. Проте плани змінились разом зі зміною керівництва в Збройних силах.

«Далі міняється керівництво в Міністерстві оборони. Почались речі, які нам до сьогодні тяжко зрозуміти. З нами перестали спілкуватись, хоча раніше на різні наради викликали кожного тижня. У травні я сам «напросився» на прийом де мені чітко сказали — ми з вами працювати не будемо», — розповідає Франків.

Він наголошує, що після цього Міноборони прямо порушило законодавство. ТОВ «Ганна-Марія» перемогла у тендері з харчування військових у червні 2007 року. Наприкінці 2007 року Міноборони провело новий тендер і продовжило угоду з фірмою до 31 грудня 2008 року. Не зважаючи на це, влітку 2008 року Департамент проводить тендер з закупівлі тих самих послуг, які вже надає «Ганна-Марія». Переможцем цих торгів визнали київське ТОВ «Мезон-К» і департамент укладає з ним угоду. «По закону, ніякого іншого тендеру бути не могло, оскільки по предмету тендеру вже є діюча угода», — наголосив Франків.

Юридичний ступор для підрядника

Зараз компанія опинилась в неоднозначній ситуації. З одного боку, її не допускають на територію частин, мотивуючи це розірванням угоди. З іншого — прокуратура погрожує відкрити кримінальну справу, у випадку, якщо харчування солдатам надаватись не буде.

Як пояснив Франків, згідно з договором, у випадку його розірвання, виконавця мають попередити за два місяці, протягом яких послуги мають надаватись. Водночас, Міноборони вимагає від «Ганни-Марії» піти з військових частин за пару днів. «Це просто фізично нереально зробити. Ми обслуговуємо всі частини, відстань між якими в сотні кілометрів. Передати рухоме майно — чашки, ложки, тарілки — за такий короткий термін не можливо», — наголошує співвласник «Ганни-Марії» Олександр Щербан.

Окрім того, жодних оригіналів документів про розірвання договору бізнесмени не бачили, все що у них є факсимільна копія телеграми від Департаменту державних закупівель. «Ми більше тижня просимо надати нам оригінал, але ніякої реакції», — додав Щербан.

Зараз ТОВ «Ганна-Марія» оскаржує у Господарському суді Києва факт проведення тендеру у 2008 році. «З хвилини на хвилину очікуємо на ухвалу Господарського суду», — повідомив Франків. Ця ухвала дасть змогу хоч якось «розрулити» ситуацію.

У випадку, якщо представників фірми не допустять на територію військових частин, завтра військовослужбовці можуть залишитись без харчування. Саме ж підприємство опинилось на грані банкрутства, оскільки Міноборони не розрахувалось за надані послуги на суму 3,5 млн. грн. «Ми заборгували постачальникам, ми брали кредити, бо розраховували, що нам перекриють збитки. Як тепер бути?», — сказав Ігор Франків.

Подібна ситуація склалась і на інших компаніях, які перемогли у тендері в 2007 році — таких було 9. Частина з них домовились з переможцями тендеру 2008 року (окрім ТОВ «Мезон-К» ще одна київська компанія, якій «перепали» частини Східної України) і тепер працюють на умовах субпідряду, частина ж так само оскаржують факт проведення тендеру у судах.