Дослідники з університету Монаша, Австралія, склали карту земної кори, що перебуває під поверхнею Атлантичного океану на захід від Піренейського півострова, на території якого розташовані Іспанія та Франція.

Вивчивши дані про цю географічну зону, вчені виявили розлом земної кори, який може стати новою зоною субдукції. За словами керівника дослідницької групи Хоао Дуарте, в далекому майбутньому земні континенти будуть схожі на давній суперконтинент Пангею.

Розлом розташований на відстані 200 кілометрів на північний захід від Португалії. Його протяжність приблизно 200 кілометрів. Найімовірніше, він утворився внаслідок розлому євразійської тектонічної плити, однієї з дюжини, що становлять всю площу земної кори.

«Там дійсно утворюється зона субдукції, але вона, так би мовити, перебуває на етапі ембріонального розвитку», - зазначив Дуарте.

Учені припускають наступний сценарій: євразійська тектонічна плита трісне навпіл, утворивши окрему океанічну та континентальну секції, і тоді океанічна кора (яка складається з більш щільних порід) зайде під континентальну, тим самим зрушивши Північну Америку і Західну Європу одну до одної.

«Північна Америка і Піренейський півострів врешті-решт возз'єднаються, а в результаті цього процесу з'явиться новий гірський массив на кшталт Гімалаїв», - говорить Дуарте.

Команда геологів вже займається побудовою комп'ютерних і фізичних моделей, які пояснили б механізм утворення зон субдукції. Також учені планують продовжувати збирати дані, щоб зробити більш точні прогнози про геологічне майбутнє нашої планети.

Джерело: ТСН