Як повідомили у прес-службі Львівської облдержадміністрації, сьогодні під час робочої наради під керівництвом голови ЛОДА Віктора Шемчука прийяли рішення передати аварійний замок у Свіржі в концесію.

Свірзький замок є на балансі Львівської ОДА, але в користуванні Спілки архітекторів України, коштів ані на його відновлення, ані на утримання – немає.

Відтак, сьогодні вирішили, що необхідно оголосити конкурс для передання замку у концесію та почати готувати документи для цієї процедури.  Перед тим, необхідно розробити концепцію функціонування замку, сформулювати історико-архітектурне завдання та напрацювати договірні матеріали.

Втім, потенційним концесіонером є та ж Спілка архітекторів України, яка має намір зібрати кошти та до кінця цього року вкласти у впорядкування Свірзького замку 3 млн. грн.

«Однак, якщо з’явиться інший концесіонер, який запропонує більш перспективну концепцію та буде готовий вкладати кошти вже сьогодні, то очевидно, що рішення буде прийматись колегіально і на конкурсних засадах», – йдеться у повідомленні.

Варто відзначити, що в замку, після неодноразової «модифікації», планували розташувати будинок відпочинку архітекторів. 

Раніше голова ЛОДА Віктор Шемчук погрожував відібрати Свірзький замок у Спілки архітекторів.

Свірзький замок датується ХV століттям, а стиль його будівлі – Ренесанс. Офіційною датою закладення замку вважають 1484 рік. Пізніше, у І-й половині ХVI ст., в замку проводилася реконструкція, про що свідчить дата над порталом – 1530 рік. В інтер’єрах внутрішніх приміщень замку збереглися кам’яні різьблені портали з ренесансовим орнаментом.

Під час Першої світової війни у 1914 р. замок був перетворений у руїни. Повністю згоріли дерев’яні дахи і перекриття, обладнання і багата бібліотека. Згодом замок був реставрований, але всі будівлі відновити не вдалося.

Нагадаємо, у списку пам’яток, які можуть бути передані у концесію Свірзький замок з 2007 року.