Що буде з цінами: квартири, долар і дріб'язок

Суми в чеках з 1 липня почали округляти. Якщо вона в копійках закінчується на від 1 до 4 коп., загальна вартість покупки округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 коп. Наприклад, якщо сума в чеку 25 грн 24 копійки, і у продавця, і у покупця немає дрібних монет, заплатити можна 25 грн і 20 коп. Якщо ж в чеку 25 грн і 25 коп, то заплатити доведеться на 5 коп. більше, пише «Обозреватель».

Вже за кілька років монети 1, 2, 5 і 25 копійок можуть стати рідкістю, їх перестали карбувати. На руках в українців мільйони копійок, тому відразу вони не зникнуть. А дріб'язком, як і зараз, можна буде розраховуватися, пояснює директор Департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

Прогнози щодо курсу долара оптимістичніші. Долар може подешевшати до 25-26,5 грн/дол., впевнений старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин. У той же час старший аналітик «Альпарі» Вадим Іосуб вважає, що ймовірніший курс – 26-26,5 грн/дол.

Як відомо, долар в Україні влітку дешевшає через зростання валютних виручок, зниження ділової активності, імпорту. Серед негативних факторів – можлива відсутність позитивних новин від МВФ. Однак гривня може різко девальвувати через відсутність кредиту вже наступного року. На даний момент обсяги золотовалютних резервів (ЗВР) дозволяють Нацбанку виходити на внутрішній ринок і утримувати стабільний курс.

На ринку нерухомості ситуація також стабільна. Так, традиційно липень – «мертвий сезон». Попит падає, а пропозиція не змінюється.

Ріелтор Максим Бабуряк впевнений, що власники житла не знижуватимуть ціни, оскільки вони і зараз перебувають на рівні практично собівартості, проте маневрів для торгу побільшає.

Соціальні стандарти: підвищили пенсії та перерахували прожитковий мінімум

Мінімальну пенсію з 1373 до 1435 грн підвищили 1 липня. В результаті українці отримають надбавку від 1 до 620 грн. Так, максимальна пенсія не може бути вищою за 10 мінімальних. На даний момент це 13,7 тис. грн, а після індексації – 14,35 тис. «Розбагатіють» і ті, хто зараз отримує менше ніж 1435 грн.

Близько 300 тис. українців на даний момент живуть із мінімальною пенсією – всі вони за липень отримають на 62 грн більше. Ще понад півмільйона людей «розбагатіють» на суму від 1 до 61 грн. Це ті, хто отримує більше мінімалки, але менше 1435 грн.

Крім пенсії, індексація торкнулася і прожиткового мінімуму. Його розрахунковий розмір зросте із 1700 до 1777 грн. До прожиткового мінімуму прив'язані посадові оклади чиновників, виплати військовослужбовцям, частина штрафів та навіть субсидії. Для прикладу, за доходу сім'ї з трьох осіб у 10 тис. грн за прожиткового мінімуму у 1700 грн обов'язковий платіж складе 1441,7 грн, а за 1777 грн – уже 1319,5 грн. Відповідно, якщо дохід сім'ї не зростає, а прожитковий мінімум збільшується, пропорційно зростає і субсидія.

«Поганих» пацієнтів включать до «червоних списків»

З липня в Україні фінансувати медустанови будуть за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Чим більше декларацій підписали з лікарем, тим вищою буде його зарплата. Якщо пацієнти не підписали декларації, на них будуть виділяти замість належних від 370 до 1480 грн/рік всього 240 грн.

Всіх українців без декларацій внесуть до «червоного списку». Обслуговуватися вони зможуть лише за місцем реєстрації. Якщо прийти до будь-якої іншої лікарні – в першу чергу запропонують заповнити декларацію, а вже після цього – медичне обслуговування.

До слова, в теорії приватні клініки також можуть стати частиною «Електронного здоров'я». Однак жодна з них не згодна працювати з такими тарифами. В одній з великих мереж клінік пояснили: у приватній лікарні пацієнт лише за один візит платить 300-500 грн, а якщо підписати декларацію, то він практично за таку ж суму зможе ходити до терапевта цілий рік.

У 2018 році медична реформа торкнеться лише первинної медицини (сімейний лікар, терапевт, педіатр). Тепер лікарі отримуватимуть гроші лише за конкретних пацієнтів – скільки прийняв, стільки й отримав. Зібрані гроші лікарня розподілить на зарплати лікарям і медсестрам та інші витрати.

Боржники потраплять до реєстру НБУ

З 1 липня в Україні повноцінно запрацював кредитний реєстр НБУ. І банки, і Фонд гарантування вкладів мають вносити інформацію про великих боржників (борг від 100 мінімальних зарплат) до реєстру і не видавати таким клієнтам кредитів. Це, на думку фінансового консультанта Василя Невмержицького, може призвести до необхідності докапіталізації банків на 10-15%.

Варто зазначити, що подібні реєстри існували і раніше, щоправда, участь у них необов'язкова і до них потрапляла інформація не від усіх банків. Експерт упевнений: введення єдиного «списку» призведе до того, що від частини клієнтів банкам доведеться відмовитися.

У той же час представник банку Сергій Ілюченко більш оптимістичний у своїх оцінках. На його думку, обов'язковий реєстр для всіх банків навпаки зменшить витрати на перевірку кредитоспроможності позичальників. Щоправда, певних витрат фінустановам все ж доведеться зазнати – для того, щоб налагодити систему подачі до реєстру інформації.

«Для підключення і підтримки передачі даних до реєстру будуть потрібні одноразові інвестиції у зміну інформаційних систем і процесів банків. У середньостроковій перспективі витрати окупляться зниженням кредитних збитків», – розповідає Ілюченко.

Введення реєстру може стимулювати банки швидше «розібратися» з недобросовісними клієнтами.

Також українцям доведеться підписувати в банках додаткові документи – угоду про те, щоб інформація про них потрапляла до єдиного реєстру. Ті, хто такий документ не отримає, ризикує зостатися зовсім без кредиту. Відмовитися від наповнення реєстру фінустанови не можуть.