Будинки для хвостатих

Однією з умов проведення футбольного чемпіонату в Україні є будівництво притулків для бездомних тварин. Кабмін на це гроші вже пообіцяв. Проте про зведення таких притулків принаймні у Львові ніхто нічого не чув.

Тваринами у Львові опікуються дві установи. Біля міста у Брюховичах є притулок для тварин «Милосердя», який тримається на ентузіазмі кількох небайдужих людей.  Його керівник і водночас голова Львівського товариства захисту тварин Наталя Кузнецова розповіла Вголосу, що уже кілька років підряд міська влада виділяла на притулок в рік 40 тис. грн. – на закупівлю крупи. Минулого року цих коштів вистачило до початку листопада. Далі викручувалися своїми силами. Все решта – вакцинація, стерилізація, транспортні витрати – за власні гроші, за пожертви небайдужих. До слова, ветлікарям слід віддати належне, що роблять притулку знижки, дають кредити, якщо операція дорого обходиться. За словами Наталі Кузенцової, цьогоріч притулок отримає 50 тис. грн. Але поки що ті гроші є лише на папері.

На жаль, «Милосердя» уже давно переповнене. Директор притулку зазначила, що у них зараз 268 чотириногих. Позаяк тварин продовжують знаходити, то доводиться шукати вільні вольєри у друзів, знайомих – залишити собаку ж не можна.

Окрім «Милосердя»,у Львові діє ЛКП «Лев», де працює 2 ветеринарних лікарі, 2 працівники по догляду за тваринами та 2 собаколови. Це підприємство і займається проблемами безпритульних хвостатих. В їхні безпосередні обов’язки і входить відлов безпритульних тварин, надання необхідної ветеринарної допомоги (в тому числі стерилізація і кастрація), тимчасове утримання відловлених тварин, повернення їх власникам.

Головне, що у ЛКП «Лев» немає самого притулку, тобто утримувати відловлених собак фактично ніде. Ветеринарний лікар ЛКП «Лев» Володимир Древич у коментарі Вголосу розповів, що відловлених собак у комунальному підприємстві утримують 5-7 днів, протягом яких чотириногих можуть забрати їхні господарі. Якщо такі з’являться.

«В нас притулку немає. Ми виловлюємо і те виконуємо, що є в наших функціях. В нас як такого утримання – мінімум. Ми тримаємо 5-7 днів. Люди приходять, дивляться – це наша собачка, … і ми віддаємо людині. А так, щоб ми тримали, так як притулок, то у нас такого немає. І навіть у бюджеті  в нас не закладено, щоб ми утримували», – розповів Вголосу ветлікар.

Нема собаки – нема проблеми

Цікава статистика роботи ЛКП «Лев» за минулий рік. Загалом відловили 1222 тварини (1194 собаки, 6 цуценят і 22 коти). З них 108 стерилізували, 13 передали в притулок, 17 передали громадянам, 101 – в добрі руки. Найбільша цифра – 962 тварини – піддали евтаназії.

Нескладно порахувати, що у 2011 році 78,7% тварин – простіше кажучи чотири з п’яти собак, які потрапляли в ЛКП «Лев», там і убивали. Дати однозначну оцінку таким діям не можна – з однієї сторони фінансування у комунальників мізерне, працює лише 6 людей, тварин немає де тримати. З іншого – перефразоване «нема собаки – немає проблеми» проблему якраз не вирішить, вибачте за тавтологію.

Наталя Кузнецова впевнена, що побороти такий підхід комунальників до бездомних тварин просто неможливо, бо працюють вони непрозоро. Тому вона не вірить їхній статистиці, мовляв, усипляють собак значно більше. Адже ЛКП не звітує про те, через що собак піддають евтаназії.

«Жінки приїздять туди – вони підгодовують собак, цуценят. Кажуть, що в понеділок стільки-то собак привезли, а в п’ятницю уже собак немає. І він (керівник ЛКП) розповідає людям казки про те, що він перевлаштував собак. Ми знаємо, як їх важко перевлаштувати, тим більше дворняжок. А він за тиждень перевлаштовує 20-30 собак. Зрозуміло, що він усипляє. Вони  ж нікому не надають інформацію – скільки поступило собак, з якої причини усипили», – додала Наталя Кузнецова.

«Собака буває кусачою»

Лікар-епідеміолог відділу особливо небезпечних інфекцій Львівської обласної СЕС Ірина Куліш розповіла, що за 2011 рік у Львові 1179 людей звернулося з укусами тварин. Серед них 1011 людей покусали собаки. У 455 випадках собаки були бродячими. Додамо, минулого року людей також кусали коти (149 випадків) і гризуни (17 випадків). 

Медик зазначила, що випадків сказу уже кілька років поспіль у Львові не фіксували ні серед тварин, ні серед людей. За її словами, усі відповідні медичні заклади забезпечені антирабічною вакциною, щоб у разі укусів тварин люди пройшли курс лікування від сказу.

Чотириногі, яких немає

Комунальники запевнили Вголос, що бездомних собак у центрі міста немає. Принаймні мешканці з такими скаргами до ЛКП не звертаються. Вголосу було достатньо прогулятися від вул. Валової до ринку «Добробут» і зійти на вул. Чорновола, аби переконатися у протилежному – собаки у місті є. На фото видно, що одні з них розгулюють дитячими майданчиками (добре, що зима і дітей немає), інші – очікують із львів’янами на маршрутку.

Жарти жартами, але подіти цих бездомних чотириногих друзів просто немає куди.  «Милосердя» переповнене.  Натомість якщо собаку зловлять комунальники, то вона швидше за все проживе недовго.

Ринок Добробут, 19 січня 2012 р.

 

Всюдисущий футбол

Проте, бездомним хвостатим потрібно боятися не лише працівників «Лева», але і ЄВРО-2012. Усі пам’ятають, якими «гуманними» методами міська влада намагалася вирішити проблему непривабливих зовні МАФів (площа Двірцева тому прикладом). Відповідно не доводиться сумніватися, що з собаками церемонитися не будуть. До слова, у міському бюджеті на 2012-ий рік на ЖКГ закладено 106 млн. грн., що майже на 40 млн. менше, ніж пропонувалося в минулому році. Залишається вірити, що про ЛКП «Лев» узагалі не забудуть. Адже комунальники повідомили Вголосу, що зараз їхня машина в ремонті і на її виїзд у місто просто немає палива.

Нагадаємо, що уже кілька разів і захисники тварин, і мешканці недвозначно заявляли, що собаки у місті зникають не самі по собі – їх просто травлять вночі невідомі особи. У Києві такі ж події місцеві захисники тварин безпосередньо пов’язують з ЄВРО-2012 – мовляв, чистять місто від собак дешево і ефективно.

На такі жорстокі методи регулювання чисельності чотирилапих закономірно відгукнулася світова спільнота. Заклик бойкотувати ЄВРО-2012 в Україні уже висловили громадяни Італії, Франції, Німеччини, Австралії, Аргентини і Таїланду.

Рятівний закордон

В такій ситуації останньою панацеєю виглядає Меморандум, який міська рада підписала у грудні 2011 року з австрійською неурядовою організацією «VIER PFOTEN International». Австрійці приїдуть і за свої гроші стерилізуватимуть, дезінфікуватимуть, проводитимуть вакцинації від сказу та ідентифіковуватимуть безпритульних львівських собак.

Керівник програми навчання Інтитуту міста Ірина Фогел розповіла Вголосу, що проект має стартувати всередині або вкінці березня. Міська влада лише зобов’язана надати приміщення, де собаки будуть проходити реабілітацію після операції. Ірина Фогел запевнила, що австрійці у грудні оглянули приміщенні ЛКП «Лев», і воно їх повністю задовольняє.

На закордонну панацею очікує і «Милосердя», адже за словами Наталі Кузнецової, австрійці в першу чергу обіцяли простерилізувати усіх собак з притулку. Загалом у планах лікарів із «VIER PFOTEN International» провести стерилізацію як мінімум 2 тис. чотириногих.

Очевидно, що нового дому безпритульні маленькі друзі у Львові не отримають. Тому їм залишається сподіватися на благодійність австрійців, лояльність комунальників і небайдужість людей. Адже у більшості безпритульних собак колись були власний дім і господар.