Білорусь майже в тисячу разів збільшила поставки кам'яного вугілля до України.

Про це пишуть Naviny.by.

З Білорусі привозили в основному вугілля марки ТО з Кійзасського розрізу, який перебуває в управлінні російської компанії "ВостокУголь".

В Україні вугілля закуповували "ТехНова" (Чернігівська ТЕЦ) і "Євро-Реконструкція" (Дарницька ТЕЦ в Києві). Обидві компанії входять до "Укртеплоенерго" колишнього народного депутата Анатолія Шкрібляка.

Вугілля також поставляли для заводу "Подільський цемент", що входить до ірландського холдингу CRH, і для Слов'янської ТЕС, яка належить "Донбасенерго". Компанію 2018 року викупив у сина Віктора Януковича народний депутат із партії Петра Порошенка Максим Єфімов.

Закуповував вугілля з Білорусі й український трейдер "Амі Трейд", який продає паливо в селах. За даними української митної статистики, постачанням вугілля займалися чотири білоруські компанії. Серед них — "Бізнес-Альянс", який належить бізнесменові Андрію Байдо. Проте він розповів, що більше не займається постачанням вугілля до України, тому що це невигідно.

"Ми цим не займаємося вже кілька місяців. Було вигідно возити через Білорусь, возили через Білорусь. А зараз нам це нецікаво. І ціни впали, і з українцями складно працювати. У них там зараз як у 1990-х. Така практика нам не подобається", — сказав бізнесмен.

За його словами, у своїй роботі він не використовує протизаконні схеми і не завозив вугілля з ОРДЛО під виглядом російського.

"Під виглядом "мерседеса" не завезеш "запорожець". Вугілля, як і будь-який товар, відрізняється сильно характеристиками. Лабораторії дають сертифікати. Вони ж не підуть на підробку. Це неможливо. Нам протизаконні схеми не цікаві", — наголосив Андрій Байдо.

Співвласник і керівник "ЕколайнСістемс" Едуард Богданчук розповів, що поставляє вугілля Україні, тому що це вигідно, але, на його думку, скоро цей напрямок "згорнеться".

"Сірими схемами ніхто не займається. Все легально. Ми зараз так працюємо, тому що це досить вигідно. Білорусі від цього тільки краще. Всі на цьому заробляють. Але з кожним днем ​​все більше людей хочуть на цьому заробити, тому це дуже скоро припиниться. Політики тут немає", — зазначив Едуард Богданчук.

Нагадаємо, що Білорусь 2018 року експортувала до України кам’яного вугілля на 50,36 мільйона доларів, що у 798 разів більше, ніж 2017-го.

Як писав "Вголос", Україні важко контролювати, скільки вугілля Росія вивозить із Донбасу.