Отримавши «космічні» виплати за грудень, українські міністри продовжили і надалі бідкатись через «мізерні», на їх погляд, заробітні плати.

Так, міністерка освіти і науки Ганна Новосад заявила, що за 36 тис. грн. вона не зможе прогодувати дітей, котрих, до слова, у неї ще і нема.

Мабуть, Новосад варто взяти уроки виживання у вчителів початкових класів, середня зарплата яких в Україні лише 4900 грн, тобто у 7 разів менше.

Ще більше вражають заробітні плати у керівників збиткових державних підприємств:

Директор «Укрпошти» Ігор Смілянський заробляє - 1 млн 887 тис. грн. на місяць.

Топ-чиновники і екснардепи-єврооптимісти Мустафа Найєм і Сергій Лещенко теж отримують «космічні» гроші від держави. Лише за місяць роботи в дежконцерні "Укроборонпром", згідно з декларацією, Найєм отримав понад 300 тисяч гривень. Сергій Лещенко після призначення членом наглядової ради "Укрзалізниці" отримуватиме по 588 тисяч гривень на місяць.

Про зарплату керівни­ка «Нафтогазу» Андрія Коболєва уся інформація засекречена. Проте він зізна­вався, що його зарплата — «це понад сім цифр до коми». Тобто, понад 10 мільйонів гривень на місяць. Крім того топ-чиновники «Нафтогазу» отримають цьогоріч ще і премію у розмірі 700 мільйонів гри­вень.

У цьому контексті варто поцікавитись, які зарплати у європейських міністрів та високопосадовців.

Польща:

Заробітня плата прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького до 15,7 тис. злотих, тобто майже 100 тис. грн.

Міністри в польському уряді заробляють до 13,6 тис. злотих, що становить 86, 5 тис. грн. Урядовцям також передбачені премії, але вони не можуть перевищувати 20% від заробітної плати.

Депутати у Польщі заробляють до 10 тис. злотих, тобто 63,6 тис. грн. Проте на їх діяльність та утримання помічників теж додатково виділяють кошти. Таким чином діяльність одного депутата полякам може обходитися максимально до 25 тис. злотих, тобто 159 тис. грн.

При цьому мінімальна заробітна плата у Польщі – 2600 злотих, тобто 16,5 тис. грн, а середня – 4839 злотих, що 30,8 тис. грн.

Відтак за рівнем заробітних плат деякі українські міністри при копійчаній мінімальній та середній зарплаті в Україні заробляють у 2-3 рази більше, ніж їхні колеги у сусідній Польщі.

Німеччина:

Зарплати високопосадовців в одній із найвпливовіших країн ЄС, Німеччині, доволі високі. Так, канцлер Німеччини Ангела Меркель заробляє 24 300 євро на місяць, що становить 648 810 грн. Міністри в середньому - 20 820 євро на місяць, що становить 555 894 грн. Проте середня зарплата в Німеччині 3156 євро, або 84 265 грн. 

США:

Коли нам говорять, що зарплата керівників державних підприємств має бути високою, найкращу різницю можна проілюструвати на прикладі США. Так, заробіток головного поштаря України більший ніж заробіток… його американської колеги, очільниці поштової служби США Меган Дж. Бреннан. За даними видання Linn's Stamp News, з урахуванням всіх компенсацій, минулорічний сукупний дохід Бреннан становив 662 804 доларів США. Це приблизно 55 тисяч доларів на місяць. Тоді, як дохід очільника «Укрпошти» Смілянського – 78 тисяч доларів на місяць у найбіднішій країні Європи!

Ба, більше! Президент США Дональд Трамп на рік заробляє 400 тис. дол. А той же керівник збиткового державного підприємства «Укрпошта» - 936 тис. доларів!

Скільки заробляють керівники державних компаній у країнах ЄС:

Навіть у розвинених країнах ЄС «апетити» очільників державних підприємств є значно меншими, ніж в українських топ-керівників.

До прикладу, керівник Литовського постачання газу отримує лише 5 166 євро щомісяця, тобто 137 932 грн.

Очільник французької залізниці заробляє 37,5 тис. євро, тобто 1 млн грн.

Як видно, заробітні плати керівників українських державних компаній, котрі зазвичай є збитковими, подекуди є значно вищими, ніж у їхніх успішних європейських колег.

Заробітні плати українських міністрів уже перевищили економічно розвинену Польщу, куди, рятуючись від злиднів, їдуть на заробітки мільйони українців

А заробітні плати українських міністрів уже перевищили економічно розвинену Польщу, куди, до слова, рятуючись від злиднів, їдуть на заробітки мільйони українців.

А тепер мовою цифр: Ангела Меркель заробляє у 7,6 разів більше, ніж середньостатистичний німець. Прем’єр-міністр Польщі у 3 рази більше від середньостатистичного поляка. Натомість в Україні міністр соціальної політики Юлія Соколовська отримує 19 разів більше за середньостатистичного українця і у 106! разів більше від пенсіонера, котрий виживає на мінімальну пенсію. А керівник «Укрпошти» - у 207! разів більше, ніж українець із середнім рівнем зарплати.

Чи нормально це? Про це ІА «Вголос» поговорило із екс-міністром економіки Володимиром Лановим.

Величезні зарплати міністрів та чиновників в незаможній державі – це нормально?

Абсолютно, ні. Це свідчить про те, що на посади в український Кабмін вкотре прийшли циніки, які абсолютно байдужі до того, що відбувається в країні: розвивається вона чи занепадає.

Раніше у нас була встановлена залежність заробітних плат бюрократів такого високого рівня від мінімальної зарплати в Україні. Це – стосувалось і президента, і прем’єр-міністра. Тобто президент не міг заробити більше 15 прожиткових мінімумів, прем’єр-міністр – 10. Депутати прирівнювались до віце-прем’єр-міністрів.

Проте потім до влади добрались інші люди, котрі вирішили, що все потрібно скасувати. Їх не цікавить матеріальний стан інших українців чи їх підлеглих, їм важливе лише власне задоволення та добробут.

Хто встановлює зарплати міністрам?

Ці всі тарифні сітки та інші виплати своїм указом встановлює Кабмін. Він же переглядає їх. Тобто ці космічні зарплати за грудень своїм підлеглим фактично виплатив прем’єр-міністр Гончарук. До слова, раніше подібні дії прем’єри узгоджували з президентами. Ймовірно на цей раз так і склалось.

Крім того, на цей раз міністри за якісь незрозумілі для мене заслуги виписали собі величезні премії. Складається враження, що їм платили лише за те, що вони ходили на роботу і дихали повітрям.

За яких умов можна допустити такі зарплати?

Наприклад, коли приватне підприємство має величезні доходи. За таких умов воно може преміювати тих, хто працював на цей прибуток. Те саме і у державному секторі.

Крім того, завдяки економії міністерства теж можуть собі дозволити певні премії. Наприклад, коли зекономлений фонд зарплат. Тоді ці кошти можна було б спрямувати на премії та надбавки. Проте, як свідчить світовий досвід, премії не можуть бути більшими від 30-40% від заробітної плати.

На ваш погляд, виходячи із світового досвіду, якою має бути максимальна зарплата українських посадовців?

Тут нам світовий досвід в поміч. От, наприклад у Польщі все нараховується від розміру, умовно кажучи, мінімального прожиткового мінімуму. Так само можна і у нас. А тому зарплата міністра не може перевищувати 10 мінімальних зарплат, тобто десь до 47 тис. грн. Хоч в українських умовах і це забагато, бо ще Гройсман абсолютно штучно підняв мінімалку. А тому зарплати повинні стартувати від 30 тис. грн. За таких умов, наші міністри, як і польські, зароблятимуть в три рази більше від середньостатистичного українця. Захочуть більше – нехай працюють. Для початку, виведуть економіку з тіні, переможуть корупцію. І тільки тоді, коли інші українці почнуть заробляти більше, можна говорити про підняття зарплат міністрам та іншим державним службовцям.

Марія Бойко, ІА «Вголос»