УГКЦ в Криму

Ліквідація загрожує не лише греко-католикам, а й іншим церквам і релігійним організаціям на території Криму. Тамтешня самопроголошена влада зобов’язала всі релігійні організації до кінця 2014 року пройти перереєстрацію. Вимоги дуже непрості, й немає жодної гарантії, що перереєстрація підтвердить право на існування УГКЦ в Криму. Тож із першого січня 2015 року греко-католики можуть опинитись поза законом і втратити свої храми. Ми маємо на півострові п’ять парафій – у Сімферополі, Севастополі, Євпаторії, Ялті та Керчі. Був час, коли під загрозою арешту наші священики мусили покинути парафії. Пізніше вони повернулись. Зараз у Євпаторії греко-католицький священик працює легально, бо має місцеву реєстрацію. Інші четверо виїхали. Та, попри труднощі, в усіх наших парафіях щонеділі та щосвята відбуваються богослужіння.

УГКЦ на Донеччині

На території Донбасу, підконтрольній терористам, дев’ять парафій. Двоє священиків УГКЦ у Донецьку отримали від бойовиків право служити «легально». Владика Степан Меньок поїхав на прощу та не зміг повернутись до Донецька, адже за його відсутності резиденцію пограбували та зайняли бойовики. Те саме сталося з монастирем сестер служебниць Непорочної Діви Марії. В інших містах священики перебувати не можуть, але щонеділі та щосвята, переїжджаючи блокпости, служать у храмах. Владика Степан Меньок говорить, що частина греко-католицької громади, добровільно чи примусово, залишається на окупованій території.

Міжконфесійні суперечки

Мені стає цілком очевидним, що хтось хоче перенести протистояння між Україною та зовнішнім агресором на релігійний рівень. І таким чином розпалити в нашій країні міжконфесійний конфлікт. Я погодився з главою УПЦ Київського патріархату Патріархом Філаретом, що хтось дуже хоче посварити релігійне середовище. Цього не вдасться зробити – ми на провокації не піддамося. Провокативна спроба митрополита Волоколамського Іларіона звинуватити греко-католиків у розпалюванні війни в Україні зазнала абсолютного фіаско.

Церква і вибори

Від цих виборів дуже багато залежить. Можливо, це найвідповідальніші вибори народних депутатів за весь час незалежності. Один із європейських політиків сказав, що від результатів голосування залежить майбутнє не тільки України, а й Росії і всієї Європи. Ми повинні піти на вибори. Блаженніший Любомир, мій славний попередник, цими днями сказав: «Не використати право вибору, або змінити всю Україну, – державне самогубство». Ми повинні використати своє право сказати правду. Не голосуйте за тих, хто купує ваші голоси. Продавати свої голоси – моральний злочин.

Пам’ять Андрея Шептицького

Для України, яка сьогодні переживає особливий період своєї новітньої історії, ми повинні наново відкрити постать слуги Божого Андрея: його вчення і дух Його ідеї є життєдайними для українського суспільства. Не важливо, в якій частині України ми живемо, до якої церкви належимо: вони допоможуть нам спільно будувати «рідну хату», як говорив митрополит Андрей.

Валентина Балабанова, спеціально для «Вголос»