Андрій Садовий завжди намагався здаватися найкращим мером країни. І впродовж тривалого часу успішно із цим справлявся.

Його вважали сучасним і прогресивним. Політиком, який зробив зі Львова культурну столицю, туристичну мекку, успішне місто, де люди живуть заможно й комфортно. Мешканці інших міст про такого господарника могли тільки мріяти, тому в 2014-му вибрали партію Садового в Парламент, сподіваючись, що уся Україна врешті стане такою як Львів.

Так і цього року, перед черговими виборами, Садовий заповзявся збирати електорат «перевіреною» прогресивністю.

Команда запустила в мережу низку роликів про мегауспішність Львова як найкращого міста для життя в Україні і підкреслила: все це - Андрій Садовий. Зробив успішним Львів - зробить успішною і Україну.

https://www.youtube.com/watch?v=huBAPY5usLg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR36fQDMGPuUMzy_kzPnbj6T5uP9cfQg6Ig9U0dr-LzsToQCmHZThBCVaW0

А сам міський голова відправився в тур по Україні. Ледь не щотижня, починаючи з 2017 року й аж до парламентських виборів, організовував зустрічі в різних містах і «навчав» тамтешніх очільників «правильному» господарюванню (за розтрату бюджетних коштів і постійну відсутність на робочому місці Садового у Львові, щоправда, критикували, втім в мерії виправдовувались, що то службове відрядження «для налагодження співпраці міст»).

Так чи інакше, а в результаті вибори Садовий програв з тріском. Як президентські, так і парламентські. Навіть у рідному Львові – тут за його партію голосів було стільки ж, скільки за кремлівських прихвоснів на чолі із Медведчуком, і тільки 1 виграний округ по мажоритарці (з 12 можливих).

Дивно? Як же навіть львів’яни не оцінили рекламованої прогресивності і суперуспішності? Очевидно, стан справ у місті вони оцінюють трохи не так, як Андрій Садовий і команда його піарників.

Напередодні соціологічна група «Рейтинг» опублікувала результати 5 Всеукраїнського муніципального опитування. Аналітики опитали 19200 респондентів у 24 обласних центрах, щоб з’ясувати: яке з міст - найкраще для життя. За загальними результатами Львів опинився аж на 9-ій сходинці, пропустивши поперед себе відразу 4 міста західного регіону – Луцьк, Івано-Франківськ, Хмельницький і Тернопіль.

Соціологи виміряли якість 22 послуг по містах України і в жодній з них Львів не став першим.

За якістю тротуарів – 7 місце.
За рівнем задоволеності можливостями міста – 15 місце.
За якістю збору сміття – 12 місце.
За якістю каналізування – 11 місце.
За якістю медичних послуг – 7 місце .
За вуличним освітленням – 13 місце.
За якістю доріг – 12 місце.
За розвитком промисловості – 9 місце.
За якістю спортивних закладів – 12 місце.
За якістю університетів, технікумів і коледжів – 7 місце.
За якістю шкіл – 10 місце.
За закладами торгівлі - 10 місце.
За публічними парками і скверами – 12 місце.
За дворами і прибудинковими територіями – 12 місце .
За водопостачанням - 7 місце.
За екологією – 9 місце.
За опаленням – 3 місце.
За доступністю для людей з інвалідністю – 8 місце.
За можливістю вільно висловлювати свої думки – 14 місце.
За якістю дитячих садків – 16 місце.
За якістю освіти – 9 місце.
За можливістю самореалізації – 11 місце.
За можливістю отримувати достатньо грошей за свою роботу – 11 місце.
За можливістю вільно реалізовувати свої духовні потреби – 9 місце.

А в деяких рейтингах Львів опинився фактично на рівні плінтуса.

З’ясувалося, що «культурна столиця України» стала 14-ю (!) в Україні за якістю культурних закладів, 15-ю (!) за можливістю різноманітно проводити своє дозвілля.

З’ясувалося, що «найкомфортніше місто України» - 18-те за якістю транспортної інфраструктури, 19-те за зручністю для водіїв приватних авто, 20-те за якістю паркування, 22-ге за можливістю мешканців вільно пересуватися всіма районами міста і 22-ге за зручністю для пасажирів громадського транспорту.

За легкістю ведення бізнесу Львів став 15-м, а за бажанням отримати більше свободи від державних органів – першим (найкраща ілюстрація того, як міська влада «сприяє» малому бізнесу).

І на завершення те, в чому Андрій Садовий перевершив усі очікування.

36% львів’ян зізналися, що якнайменше раз давали хабар у міській раді. Таким чином в рейтингу корупції Садовий опинився на 4 місці поряд з колегою із Полтави. Уперед вирвались лише «славнозвісні» Кернес з Трухановим і чернівецький Каспрук (не менш одіозний багаторічний помічник регіонала Кінаха, а згодом Арсенія Яценюка).

88% львів’ян заявили, що корупція є серйозною проблемою для міської ради, 70% зазначили, що не знають нічого про боротьбу мерії з корупцією, а тільки 10% - вірять у те, що Садовий хоча б якось намагається боротися з хабарями.

Підсумовуючи результати опитування, керівник соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович зазначив: поки інші міста розвиваються, Львів тупцює на місці. В абсолютній більшості оцінюваних показників ситуація Львова погіршилася, в той час як в інших містах – покращилась або, принаймні, не змінилася. Відтак у місті є надзвичайно високий запит на зміну міського голови: 72% львів’ян збираються обрати нового мера на чергових виборах, а 18% з них готові позбавити Садового посади негайно.

Коментарі для ІА «Вголосу»

Олексій Роговик, експерт антикорупційної групи у мережі UPLAN Центру політико-правових реформ:

Львів’яни засвідчили, що рівень корупції в місті є надзвичайно високим, і я з цим твердженням абсолютно погоджуюсь.

По-перше, у мерії постійно трапляються корупційні скандали, найчастіше - пов’язані із земельними питаннями та сприянням незаконному будівництву. Посадовців міської ради регулярно ловлять на хабарях. Відкрито десятки кримінальних справ проти найвищих посадових осіб міської ради і самого міського голови.

По-друге, львів’яни часто зустрічаються з хабарництвом безпосередньо - коли звертаються в мерію по адмінпослуги чи необхідні для ведення бізнесу дозволи.

По-третє, депутати та активісти впродовж років висувають зауваження та пропозиції до влади міста з метою подолати корупцію в мерії. Йдеться, зокрема, про електронний квиток, відкритість роботи виконавчого комітету і комунальних підприємств, максимальне електронне врядування, що суттєво знизило б корупційні ризики. Проте нічого зі згаданого успішно не завершується. Пропозиції або ігнорують, або перекручують.

Разом з тим, мерія звітувала про напрацювання так званої «антикорупційної стратегії», яку їй пропонували активісти, але реально вона не працює. Від базового великого документу залишились декілька формальних заходів. У мерії є спеціальний антикорупційний підрозділ, але немає гарантій незалежності цього підрозділу від міського голови, бо його співробітники є працівниками міської ради, він може звільняти їх із посад тощо. Тобто є бажання багато поговорити, є вміння гучно попіаритись, але немає політичної волі хоч щось зробити і реально побороти корупцію.

Це об’єктивні та відомі всім речі, тому й результат опитування цілком прогнозований.

Валерій Потюк, художник і архітектор, екскерівник управління охорони культурної спадщини ЛОДА:

Садовий і його «Самопоміч» за 13 років перетворили Львів у бомжарню, історію і культуру - у морг

Садовий і його «Самопоміч» за 13 років перетворили Львів у бомжарню, історію і культуру - у морг. Адекватні львів’яни не можуть цього не бачити, тому і дають адекватну оцінку.

Культурна столиця - це місто для інтелектуалів, інтелігенції, творчості, всебічного розвитку…а у Львові? Як не розведений спирт під брендом «П’яної вишні», то алкомаркет чи інший генделик «ФЕСТу» (мережі з 22 ресторанів, кінцевим бенефіціаром яких називають Андрія Садового, - ред.). Як не ігрові автомати, то стриптиз-бар чи секс-шоп. І все це на місці сотні книгарень, які Садовий закрив в останні роки. Замість історичного музею - смердюча «Реберня», замість Музею порцеляни і меблів у палаці Любомирських - «Копальня кави». Замість культурних фестивалів - свято сиру/вина/пампухів і «Альфа Джаз» за путінські гроші. Під Палацом мистецтв зараз узагалі конюшню облаштували.

З міста культури Львів перетворили у забігайлівку, де можна залитися неякісним спиртом, покурити наркотик і заночувати в дешевому хостелі, де в чотири яруси спить хто з ким хоче. Львів’яни постійно перебувають у Львові, тому й не помічають, як місто опинилось під плінтусом. А люди, які не були тут 5, 10, 15 років, приїжджають і просто отримують шок від побаченого. І це все в центрі. А відходите на кілька метрів - суцільна руїна.

Тотальне знищення пам’яток, постійний ризик, що нас викинуть зі списку спадщини ЮНЕСКО. Досі немає історико-архітектурного опорного плану Львова. З майже 2500 пам’яток на державному обліку - всього 42. Виникає питання: куди дівалися й діваються гроші, що виділяються з державного бюджету? То яка культурна столиця?

Святослав Товстига, голова громадської ради при управлінні транспорту ЛМР, засновник ГО "За якісний транспорт":

На виборах в 2015 році Садовий пропонував так звану «стратегію розвитку Львова» до 2020 року. Сьогодні на сайті «Самопомочі» ви її не знайдете. Видалили, бо майже зовсім провалили. Залишилися тільки скріншоти.

Садовий обіцяв 3 підземні паркінги - не збудовано жодного. Обіцяв розширення трамвайних гілок у чотирьох мікрорайонах - не зроблено в жодному. Обіцяв 4 нові автостанції - немає жодної. Обіцяв відокремлені смуги для громадського транспорту мінімум на 10 вулицях - зроблено всього на 4-х, а це в комплексі ні на що не впливає.


Частина "стратегії розвитку Львова", презентованої Андрієм Садовим на виборах міського голови Львова у 2015 році

Нові транспортні засоби начебто й закуповують, але на маршрути всі не випускають. Тим часом старі транспортні засоби сходять з рейсів. Тобто пасажиромісткість ніяк не збільшується. Ще в 2012 році Львову були необхідні 1200 одиниць транспорту з місткістю 100 осіб. Відтоді кількість населення суттєво зросла, а транспорту є усього до 500 одиниць. Така проблема спонукає львів’ян купувати все більше автомобілів. Ці автомобілі вже нікуди ставити, бо, як уже згадував, немає нових парковок. Відповідно, виникають постійні затори і дістатися з одного кінця міста в інше щодня займає кілька годин. Площі під паркінги у центрі є, але, замість будувати їх, мерія дає дозволи на зведення чергових готелів (як, наприклад, між вулицями Куліша та Чорновола).

Ще одна проблема - нераціональне використання коштів. Ремонтуємо площу Двірцеву перед вокзалом. Ворота міста, гарна картинка, привабливо для туристів…А Городоцька тим часом - уся в заторі, бо місту не вистачає грошей добудувати вулицю між Білогорщею і Кільцевою дорогою. То, може, навпаки варто було зробити?

Словом, у мерії є багато розмов про активну роботу, проте немає ні розуміння проблем, ні бажання їх вирішити.

Яна Федюра, "Вголос"