Львівським журналістам навіть влаштували екскурсію бомбосховищами, а на будинках у місті пообіцяли вивісити оголошення про найближчі укриття

«Вголос» поцікавився скільки споруд для укриття цивільного населення є у Львівській області та хто має право там перебувати у випадку небезпеки. Про це розповів керівник департаменту з питань цивільного захисту Олексій Титаренко.

Пане Олексію, уточніть, будь ласка, яких типів бувають укриття для цивільного населення і яке їх призначення?

Захисні споруди цивільного захисту поділяються на сховища та протирадіаційні укриття. Сховище – це споруда, підготована в інженерному відношенні, де люди автономно можуть перебувати протягом двох днів. Протирадіаційне укриття – це споруда, де люди можуть перебувати до двох діб, отримуючи захист від радіаційного випромінювання, артилерійської, ракетної та авіаційної зброї.

Сховища призначені для укриття найбільших працюючих змін підприємств, які залишаються працювати у час війни, у особливий період. Також вони призначені для укриття працівників підприємств, які забезпечують життєдіяльність у особливий період, йдеться про комунальні підприємства типу водоканалів, газових служб, обленерго тощо. Ще одним призначенням сховищ є укриття нетранспортабельних  хворих та медичного персоналу в категорованих містах (на Львівщині – це лише м. Львів).

Як визначають, на скільки працівників потрібно будувати бомбосховище на тому чи іншому підприємстві?

Поясню на прикладі: у 1991 році успішно функціонував Львівський автобусний завод, на якому було приблизно 5 тисяч працівників. Найбільша їхня працююча зміна була, припустимо, 2,5 тисячі, тому сховище у них мало бути збудоване для двох з половиною тисяч осіб.

Але сьогодні на ЛАЗі відбуваються певні зміни, там фактично ніхто не працює, тому не буде кому користуватися сховищем заводу у випадку небезпеки. Відповідно змусити власників підприємства утримувати сховище для працівників, яких немає, неможливо.

Для скількох людей у Львівській області є підготовані місця  у захисних спорудах цивільного захисту?

На Львівщині відповідно до плану потрібно забезпечити укриття в захисних спорудах для 275 тисяч осіб. З урахуванням неготових, станом на сьогоднішній день у Львівській області є 338 сховищ та протирадіаційних укриттів, де можна забезпечити перебування 175 тисяч людей. У нас, на Львівщині, до категорій, які залишаться працювати у особливий час, належать ще менше людей. Тобто навіть з урахуванням того, що третина захисних споруд у Львівській області є непридатними для перебування там людей, залишаються вільні місця у сховищах.

Пане Олексію, хто відповідає за укриття та евакуацію цивільного населення?

Укриття населення у захисних спорудах та найпростіших укриттях (споруди підземного простору, підвальні приміщення) проводять місцеві органи влади.

Наприклад, у Львові такий процес курує Львівська міська рада та її структури (6 районних організацій та 3 ради міст, які входять до Львова). Саме місцева рада проводить розрахунок місць у сховищах, оголошує процес евакуації, але укривається вже кожен окремо: хтось захоче ховатися, а інший – сидітиме на балконі і спостерігатиме за тим, що відбувається.

Тобто за стан сховищ та протирадіаційних укриттів відповідає місцева влада?

За стан споруд цивільного захисту несе відповідальність власник, на балансі якого вона перебуває, а перевіряє цей стан Головне управління Держтехногенбезпеки  в Львівській області.

Варто зазначити, що у випадку, якщо на території певних рад є сховища, які не використовуються за призначенням працюючими підприємствами, місцева влада може використовувати їх для перебуванням там людей в разі необхідності. Якщо є можливість міська влада може відремонтувати ці приміщення за будь-які кошти, але в нас зараз практично неможливо знайти кошти на ремонт об’єкта , який є на балансі приватної структури. Для Львівської міської ради взагалі проблематично вкладати кошти у чужу власність. Можна, звичайно, знайти спонсора, але де шукати людину, яка захоче ремонтувати бомбосховища?

Поясніть коротко, будь ласка, як відбувається процес евакуації людей із населеного пункту.

Виглядає це так: в разі наближення фронту, за сигналом департаменту цивільної оборони місцева влада оголошує евакуацію. Людям рекомендують виїхати за місто. Хто не може виїхати – укривається в найпростіших сховищах (підвалах, підземних спорудах). Або, якщо є така можливість і вільні місця, у сховищах та протирадіаційних укриттях.

Відомо, що у 2008 році одне з бомбосховищ на Львівщині навіть дозволили віддати у приватні руки. Чи відомі Вам ще випадки приватизації споруд такого типу?

Інформацією про приватизацію сховищ та протирадіаційних укриттів я не володію. Однак знаю, що споруди цивільного захисту населення від минулого року дозволено здавати в оренду. Орендар обладнує приміщення для своїх потреб (спортзал, дискотека, склад тощо), але у разі необхідності протягом 12 годин зобов’язується перевести приміщення у стан сховища, зробити його придатним для використання за призначенням.

Бувають також випадки, коли підприємство, яке мало захисну споруду, збанкрутувало, новий власник придбав його, але з оціночної вартості вилучено сховище. Відповідно до чинного законодавства новий власник повинен утримувати захисну споруду в належному стані, однак, на жаль, не всі приватники порядні і дотримуються законодавства, тому стан сховищ на їхніх підприємствах – незадовільний. Те, за що заплатили, використовують за призначенням, а те, що їм дісталось, як причіп від держави – ігнорують.

Розмовляла Леся Бурбан, «Вголос»