Упродовж своєї  семирічної історії дійство залишається вірним  тематиці українського Середньовіччя. Воно відкрилось величавим військовим походом і освяченням воїнів, а далі почалися лицарські турніри: змагання воїнів на мечах, змагання лучників, з скандболу ( середньовічного регбі), боротьби,  відбувався денний та нічний  штурм фортеці. Справді, кров холола у жилах тим, хто приїхав на фестиваль перший раз.

Цікаво, що при вході кожен отримував  коротку легенду про те, ким він  може стати цими фестивальними середньовічними днями, за умови, що не буде пасивним спостерігачем. Й хто мав таке бажання, брав участь у майстер-класах, які міг вибрати до душі: з танців, гри на стародавніх музичних інструментах (трембіті, дримбі, розі), з середньовічних ремесел: гончарства, ткацтва, виготовлення ляльок-мотанок, ковальства, середньовічного орнаменту.

Справжньої  містики цьому святу додавала вистава від Театру тіней та лазерне дійство. А ще цікавинкою цьогорічного фестивалю  були дотепні скоморохи, які проводили забави з дорослими та дітьми, і поставили виставу львівського письменника Юрія Винничука «Король Данило і  його блазень Омелько».

Кожен  охочий  міг вдягнути на себе середньовічні лати та взяти в руки справжній меч. Упродовж трьох днів біля скель Тустані  звучала середньовічна музика, стародавнє дійство супроводжувалося показом фільмів від фестивалю «Кіно Лев», а страви  варили теж середньовічні: без ГМО, без заморських продуктів, таких, як картопля, помідори: тільки каші, риба, м’ясо. На «Ту Стані -2012» справді можна було забути про століття, у якому живеш…

Фото: Йосип Марухняк