Безумовно, що проведення АТО не одного українця змусило заглянути у словник. От операція. З латинської – це ряд дій, заходів, пов’язаних з досягненням певної мети (наприклад воєнна операція). Похідне слово оперативний уже має дещо ширше значення: 1) Той, що стосується операції, випливає з неї, супроводжується операцією. 2) Пов’язаний з безпосереднім здійсненням тих чи інших завдань, планів, починань. 3)Той, що вміє швидко виконувати завдання, дійовий. Останнє, напевно, найбільше стосується саме АТО. Національні збройні сили вже у десятках операцій довели своє вміння діяти оперативно, вміло, швидко досягати мети. А що бійці одержали за виявлені професійність, жертовність, сміливість?

На папері все виглядає цілком пристойно. Згідно зі статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надається понад 20 видів різноманітних пільг. Статус учасника бойових дій отримують військовослужбовці Збройних сил України, які брали участь в анти терористичній операції (відповідно до пункту 19 статті 6 вказаного Закону України).

Серед наданих пільг спеціалісти найважливішим вважають те, що ветерани мають право на безоплатне одержання лікарських засобів за рецептами лікарів, першочергове безоплатне зубопротезування, безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням; користування при виході на пенсію чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи; першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах та першочергова госпіталізація; виплата ста проценті середньої заробітної плати при допомозі у випадку тимчасової непрацездатності.

Передбачено 75-процентну знижку квартирної плати та вартості комунальних послуг; позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів. Учасникам АТО забезпечується безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування у сільській місцевості; безоплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом.

Серед пільг – першочергове забезпечення житловою площею. Учасникам бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво, надається житлова площа протягом двох років з дня взяття на квартирний облік. А також – першочергове відведення земельних для індивідуального житлового будівництва, одержання позики на будівництво з погашенням її протягом десяти років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва.

Ветерани мають право використовувати чергову щорічну відпустку у зручний час, а також одержувати додаткову відпустку без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік. За ними закріплене право на залишення на роботі.

Як зазначено у статтях 10 та 15 названого Закону України, відповідні пільги отримують також особи, на яких поширюється чинність Закону. До них відносяться сім’ї військовослужбовців, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), а також внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби. На пільги мають право дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, визнаних за життя інвалідами, які вдруге не створили сім’ї.

Отже, Закон «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» діє. Та, на жаль, трапляються випадки затягування вирішення проблем учасників АТО. Тому від широкої громадськості залежить, щоб ніколи не почув ветеран від чиновника: «Були в АТО. Ну і що?».