Майже всі вони називають себе добровольцями, хоча насправді на полігоні біля Яворова зібралися переважно ті чоловіки, які отримали повістку в межах першого етапу четвертої хвилі мобілізації.

5 лютого журналісти мали можливість побачити бойову підготовку мобілізованих та навчальні заняття з індивідуальної підготовки. І, якщо порівнювати із підготовкою тих військовозобов’язаних, яких було мобілізовано під час попередніх хвиль, різниця є і позитивна.

Загалом на Яворівському полігоні перебуває кілька тисяч мобілізованих. Усі вони дуже різні, адже прибули з усіх куточків України, де мали абсолютно несхожі професії, способи життя та звички. Серед новобранців є колишні будівельники, викладачі, колишні народні депутати та безробітні.

Зараз усі ці люди не лише вчаться володіти зброєю та вдосконалюють свою військово-облікову професію, а й  звикають працювати, як єдиний механізм. Впадає у вічі те, що, на відміну від попередніх хвиль мобілізації, цього разу значно більше старших чоловіків. Видно, що ці люди вже мають життєвий досвід і готові до того, що на них чекає після бойового злагодження на полігоні.

Новобранці в Центрі миротворчості освоять 30 військових спеціальностей. Навчання на полігоні проходять фахівці механізованих танкових підрозділів, усього спектра ракетних військ та артилерії, десантники, розвідники, а також механіки-водії. Викладатимуть для бійців тактику ведення бойових дій, яка враховує досвід українських військових на Донбасі. Курс навчання, який проходять військові нині, дещо відрізняється від того, чого їх учили під час попередніх хвиль мобілізації.

Перший заступник начальника Академії Сухопутних військ Олександр Сивак зазначив, що в основі теперішнього навчання – 80 відсотків практичних занять.

«Відбулося збільшення терміну підготовки військових фахівців. Перш ніж вони потраплять у військові частини, де пройдуть злагодження у складі відділень та розрахунків, багато часу проводять на навчаннях», – сказав Олександр Сивак. І додав, що цього разу до Центру миротворчості приїхало дуже багато свідомих громадян, які вболівають за державу та один за одного.

Також цього разу, на відміну від попередніх хвиль, мобілізовані не жаліються ні на умови проживання, ні на харчування. Всі пам’ятають, як військовим на Яворівському полігоні видали взуття «з паперу». Крім того, ніхто не забув, як солдати відмовлялися їхати на фронт, бо не мали бронежилетів, касок та інших засобів захисту. Тепер військові кажуть, що вдосталь усього, і не нарікають на якість матеріального забезпечення. Навіть ті солдати, які живуть у наметах, розповідають, що всім задоволені.

Звичайно, можна припустити, що новобранців усе на полігоні влаштовує лише «на камеру», однак неозброєним оком видно, що вдягнуті вони добре, не мерзнуть і не голодують. Не обходяться на полігоні, звичайно, без волонтерів: ті привозять військовим їжу, одяг, спальні мішки. Волонтерство в нашій державі вже стало невід’ємною складовою армії.

Іншим також є настрій теперішніх новобранців. Якщо під час першої хвилі мобілізації я бачила на полігоні перелякані погляди молодих хлопців, які не знали, що на них чекає попереду, і часто готові були їхати на Донбас лише, «якщо доведеться», то цього разу я зустріла чоловіків, які точно знають, що робитимуть на фронті. Як уже йшлося раніше, майже всі вони кажуть, що прийшли на фронт добровольцями, бо усвідомлюють, що потрібні державі.

Мобілізований з Черкаської області Олег свій учинок пояснив так: «Я – патріот України. Не хочу, щоб мою Україну розривали на шматки. Я народився із Кримом, з Донбасом і хочу, щоб і надалі було так. За таку Україну мені не страшно навіть померти».

Старший лейтенант запасу Ігор Багриляк, який народився в Горлівці Донецької області, а протягом останніх років жив у Києві, також розповів, що пішов до війська без повістки. «Можливо, це звучить пишномовно, але через патріотизм», – пояснив він і додав, що в його родині до такого вчинку поставилися нормально, бо там також усі патріоти.

Таке ставлення українських чоловіків до служби Олександр Сивак пояснив дуже просто: «Українці зрозуміли: якщо кожен не почне докладати зусиль, то те, що відбувається в державі, ніколи не закінчиться. Ми будемо постійно в цьому хаосі війни. Тому кожен свідомий того, що має прийти і зробити свою справу».

На полігоні мобілізовані навчатимуться протягом 26 днів. Далі вони вирушать у військові частини, де пройдуть 10-денне бойове злагодження. Потім – виконуватимуть завдання, які перед ними поставить командування частин. Якими саме будуть ці завдання, військові не знають, хоча вже зараз обіцяють, що впораються з ними.

Леся Бурбан, «Вголос»