Закон – один для всіх і всі його мають дотримуватись за однаковими умовами. Саме так нас навчають у школах, коли ми вперше стикаємось із Конституцією України та правознавством як предметом. Проте, реальний світ дещо інший і тут можливі справжні «дива».

Львівська міська рада – це головний орган місцевого самоврядування у місті. Ясна річ, усі б хотіли, щоб депутати, чиновники, мер і його заступники були «чистими» та «прозорими» при виконанні своїх обов’язків щодо громади Львова. Проте часто буває не те що «не зовсім так», а навіть «навпаки». Виконавчий комітет ЛМР часто ухвалює сумнівні рішення та лобіює інтереси людей із «заплямованою» репутацією. Натомість інші, абсолютно законні, зобов’язання часто ігноруються львівською міськрадою.

Так, не винятком стали суперечності між депутатським корпусом, департаментами ЛМР та громадською організацію «Здорова Галичина». Якщо коротко, то депутати проголосували «за», підтримавши ГО, а от бюрократичний «маховик» не спрацював, що призвело до «застою», перекидання відповідальності одне на одного і навіть суду. То яким чином і чому Львівська міськрада «вставляє палки в колеса» абсолютно законним рішенням – читайте далі.

Ще з 2010 року Громадська організація "Здорова Галичина" орендує приміщення клубу «Романтик» у Центральному парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького. Площа клубу складає 1861,9 кв. м. Як орендар, ГО внесла значні інвестиції в покращення стану і експлуатаційні характеристики орендованих приміщень. Це стало причиною того, що згодом «Здорова Галичина» ініціювала розгляд питання про приватизацію цього приміщення шляхом викупу. Тобто, організація захотіла отримати право викупити клуб «Романтик», оскільки вони і так його орендують і регулярно вкладають власні кошти. ГО запланувала організувати на базі клубу мистецький центр. На сесії депутати Львівської міської ради проголосували за ухвалу "Про приватизацію способом викупу нежитлових приміщень на вул. Болгарській, 4" № 1727 від 23.03.2017 року. Здавалось би, все логічно та історія підходить до свого завершення, але насправді це був лише початок.

Справа у тому, що мерія Львова постійно ставить «палки в колеса» процесу приватизації цього майна: то не затверджує експертну оцінку цих приміщень, то ніяк не укладає договір на їх продаж. У зв’язку із такою, м’яко кажучи, пасивною позицією Ратуші, ГО «Здорова Галичина» була вимушена захищати свої інтереси в суді. Нагадаємо, що йдеться не про безкоштовну приватизацію, а викуп, який піде в казну міста.

Організація подала позов до суду на мерію з метою реалізувати процедуру приватизації. Рішенням Господарського суду Львівської області по судовій справі №914/2235/18  позовні вимоги ГО «Здорова Галичина» були задоволені. Це рішення підтримав і Західний апеляційний господарський суд у лютому 2021 року. Крім того, на Виконавчий комітет Львівської міської ради було покладено зобов’язання затвердити звіт про оцінку орендованих нежитлових приміщень загальною площею 1861,9 кв. м. Управління комунальної власності департаменту економічної політики ЛМР, у свою чергу, має укласти з ГО "Здорова Галичина" договір купівлі-продажу об`єкту малої приватизації способом викупу на умовах, запропонованих самою Організацією. Тобто, «Здорова Галичина» повністю виграла усі судові процеси.

Суд також встановив, що ЛМР прийняла рішення про приватизацію нежитлового приміщення і визначила спосіб, як це буде зроблено – викуп. Згідно із вимогами закону, підготовку до приватизації зобов’язане проводити Управління комунальної власності департаменту розвитку ЛМР. Крім того, колегія суддів дійшла до висновку, що договір купівлі-продажу не був укладений лише у зв`язку з бездіяльністю цього органу.. Вказані судові рішення набрали законної сили 27.01.2021 р. Однак, і надалі мерія не виконує своїх зобов’язань та ігнорує принцип обов’язкового виконання судових рішень. Іншими словами, у той час, коли у Львові цілі галузі залишаються недофінансованими, мерія чомусь не хоче продавати приміщення «Романтику», гроші за який збагатили б казну.

Крім того, така поведінка чиновників абсолютно відбиває будь-яке бажання в інвесторів вкладати кошти в місто Львів та його розвиток. Якщо вам здалось, що мова йде про якусь несуттєву суму, то це зовсім не так. Проектом договору купівлі-продажу передбачено, що покупець зобов’язується оплатити грошові кошти в розмірі близько 33 млн. гривень до бюджету м. Львів, що є значним надходженням до бюджету, які мерія могла б витратити на суттєве покращення благоустрою та життя мешканців та гостей міста. Чи то влада не хоче нових надходжень до бюджету, чи то їм не подобається ідея створення мистецького центру – невідомо.

У підсумку ми маємо ситуацію, де Львівська міська рада заперечує сама себе. Спочатку депутати голосують «за» і дозволяють ГО «Здорова Галичина» приватизувати приміщення, але згодом ця справа «заглухає» між департаментами та управліннями ЛМР, які не дуже поспішають виконувати свої обов’язки. Буква закону остаточно ухвалює рішення, яке стверджує, що рацію має «Здорова Галичина» і зобов’язує ЛМР провести приватизацію «Романтику», проте і зараз міська влада не реагує. Чому все відбувається саме так, кому і чим це вигідно – питання відкрите, проте позиція мерії зрозуміла. Висновки кожен зробить для себе.