Непросто бути президентом, особливо якщо тебе хочуть зігнати з крісла, а ти у своєму фірмовому костюмі «на виріст» всіма можливими способами стараєшся нагадати, хто тут головний, і кого треба любити.

Чинний гарант Петро Порошенко переживає зараз дуже складний період своєї професійної діяльності. Коли здавалося, що ти улюбленець публіки, твої фото висять біля кожної ПЦУ, а бабусі в селах знають всі цитати, вимовлені твоїми вустами  про ЄС – біда підкралася звідти, звідки її не чекали. Знайшлася ще одна, не менш відома та популярна особистість, котра наче й проти ЄС нічого не має, та й націоналістом себе позиціонує не гіршим.

Володимир Зеленський з’явився різко, проте ефектно. Після перемоги в першому турі він зрозумів, що має непогані шанси, чого не скажеш про Петра Олексійовича, котрий тепер змушений повертати популярність не так, як цього хочеться, а так, як змушують обставини.

Президент країни, котрий відчував себе єдино достойним царем, тепер записує голлівудські трейлери, стає у черги та здає аналізи. На неоднозначні фрази свого конкурента не соромиться й зухвало закликати «бути мужиком», адже політика політикою, а в «пацанячих розборках» потрібно показати себе гідно.

Розсмішили користувачів мереж і спроби Президента перебрати стиль Зеленського на себе. Замість звичних «друзі», гарант почав звертатися до молоді словами «гайзи» та «френди», і, як влучно підмітили адресати Президента, не зайвим було б йому тепер й ефіри починати із фрази «здоров, бандіти!» Це ще раз доводить, що яким Зеленський буде президентом ми не знаємо, а от актор з Петра Олексійовича чудовий.

То ж, як розцінювати таку поведінку гаранта Конституції? Чому Петро Порошенко так легко йде на поводі у Володимира Зеленського та грає за його правилами? Чого очікувати від Президента далі, та чи спрацює ця тактика для перемоги у другому турі?

ІА «Вголос» опитало експертів.

Олег Соскін, політолог:

У нього нерви здають. Була така оболонка у Порошенка, за допомогою якої він себе позиціонував, як європейського політика з добрими манерами, спокійну та ввічливу людину. Але є інший Порошенко, справжній, де видно, що це керівник дуже низького інтелектуального рівня, який не є позитивним, а фактично хижаком. Ми це бачили, коли гарант називав Новинського «православною сукою», коли він на «5 каналі» матюкався на свого менеджера трьохповерховими словами, ми помічали, як у нього нерви здавали на зустрічах, що він аж шапки зривав з дівчат та починав бити людей по спинах.

Не треба й забувати, як він хотів «атсєчь» народ від себе та навіть не звернув увагу на солдата, котрий зомлів просто біля нього на інавгурації. Це і є той інший, справжній Порошенко, хижак. Оце його справжнє тло вилазить на поверхню. Він і його бригада просто не врахували Зеленського, не взяли його до уваги, проґавили момент, коли той вийшов на дистанцію. А коли це трапилось – не встигли оговтатись і виявилися неготовими до другого туру і такого розвитку сценарію. Тим паче, не чекали, що буде такий великий розрив між ними і Зеленським, а здолати цей двократний розрив буде неможливо.

Тепер у «Пороха» і його групи почався переляк. Наближені до нього зрозуміли, що Петро Олексійович просто утвердить диктатуру і почали роздумувати над тим, що ж їх чекає далі. Тому Порошенко тепер хапається за будь-яку можливість. Він сподіється, що йому поможуть й дебати, але він не розуміє, що це лише привід. Аналізи, дебати…його знову «розведуть». Зеленський і його команда відволікли увагу команди Порошенка і втягнули всіх в оцей процес, який ми споглядаємо вже тиждень. А у гаранта здали нерви, і він почав Зеленського ображати, чим зробив собі ще гірше. Він опускається до бандитсько-босяцького рівня… Але на перемогу вони все ж розраховують, бо ж недарма взяли цього брудного хлопчика-політтехнолога з Ізраїлю.

Богдан Яременко, політичний експерт:

 «Порошенко прийняв правила гри Зеленського, але не став від того виглядати переконливішим»

 Це страх від того, що він втратив популярність. Він грав царя, але виявилося, що царство – це 8-9% громадян України. Це трішки малувато для того, щоб претендувати на посаду, тому він зараз якимось чином намагається переформатуватися для того, щоб виправляти помилки, які робив впродовж 5 років. На виборах побачимо, наскільки ця тактика поможе йому. Але абсолютно зрозуміло, що Порошенко виявився неготовим протистояти Зеленському, він прийняв його правила гри і не став від того виглядати переконливішим.

Далі ми будемо бачити розхристаного, хаотичного, невпевненого в собі Петра Олексійовича. По-друге, він зовсім інший психотип,тому він буде старатися сподобатися усім і копіювати при цьому Зеленського, що він робить й зараз: розпущена сорочка, форма звернення т.д. В то й ж час Порошенко вдаватиметься до своєї артистично-патріотичної риторики, мобілізуючи власну базу, бо якщо він повністю стане Зеленським, то втратить свій електорат. А відтак, у наступні дні поступово втрачатиме обличчя.

Ставки на дебати Порошенко ставить дуже великі, але, як завжди, перебільшені. Він думає, що безумовно переможе, але це не факт, бо якщо судити по тому, як веде кампанію, тяжко казати, що з дебатами вийде на добре.

Віктор Небоженко, політолог:

Справа в тому, що він розуміє, що програв виборчу кампанію і веде таємні перемовини з таємною командою Зеленського. Тому всі його публічні слова вже не розраховані на електорат і порохоботів, бо так вийшло – унікальна ситуація – що Президент України виграв вибори лише у двох областях. Це електоральне гетто, він опирається на них, але це все, що Порошенко може вдіяти. Змінити ситуацію вже не виходить і він насправді, на відміну від свого публічного мовлення, таємно домовляється з командою Зеленського про свою спокійну і безпечну евакуацію, щоб не було самосудів і арештів. А дебатів взагалі не буде, це все лише ілюзія, яка скоро розвіється.