Журналіст «Вголосу» вирішила розпитати експертів, чому, на їх думку, Америка та Європа не поспішають визнавати Росію країною, яка всіляко підтримує тероризм.

Український політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко стверджує, що у світі немає такого поняття як «країна-терорист». За його словами, навіть Північна Корея не має такого статусу. Натомість є низка терористичних організацій і окремо країн, які спонсорують тероризм.

Говорячи про Росію, політолог вказує, що для Європи і США Російська Федерація, перш за все, – агресор і порушник міжнародного права. Окрім цього, всі пам'ятають, що Росія – це країна з ядерною зброєю, яка представляє серйозну небезпеку для цілого світу. Через це ніхто не хоче загострювати ситуацію і відкрито виступати проти Росії.

У той же час, на думку Володимира Фесенка, наразі є шлях до визнання Росії державою, яка підтримує тероризм.

«Треба довести, що саме російські військові збили малайзійський «Боїнг-777» під Донецьком улітку. Якщо міжнародні експерти визнають цей факт на 100% і пред’являть світові відповідні аргументи, – Росія змушена буде відповідати по закону. І саме ця причетність держави до збитого літака стане суттєвим кроком до визнання РФ країною, яка спонсорує тероризм», – підкреслив політолог.

Але і тут є велика проблема. Бо довести правду не так і легко. Володимир Фесенко пригадав схожий випадок, коли Лівія збила літак ВПС Франції.

«Якби Кадафі сам не визнав провину військових, ніхто б не доказав правди. Але Росія на такий крок не піде. Путін не буде вибачатися перед родичами загиблих, не буде виплачувати їм компенсацій. Отож не варто чекати і від Європи з Америкою визнання ними Росії спонсором тероризму. Вони не будуть цього робити з юридичних, політичних і тактичних міркувань», – запевнив політолог.

Одночасно з цим Володимир Фесенко вважає, що спершу Україна сама має визнати Росію агресором, а «ДНР» і «ЛНР» – терористичними організаціями, які причетні до тяжких злочинів. Але тут Україна знов-таки упирається у брак фактів і доказів. Український політолог каже, що у разі, не дай Боже, ще одної великої трагедії на Донбасі, яка призведе до великої кількості загиблих мирних громадян, Україні треба просуватиме питання тероризму у більш швидкому темпі.

Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко говорить, що у разі оголошення Америкою та Європою Росії країною, яка сприяє тероризму, для всіх означатиме припинення з Російською Федерацію будь-яких контактів. А це безпосередньо вплине на економіку держави.

«Введення санкцій проти Росії означатиме, що російська економіка дуже швидко припинить своє існування. Якщо ви порівняєте сучасний стан російської економіки з шістьма місяцями тому, то лише неадекватний керівник може і надалі продовжуватиме заганяти країну в тупик», – пояснив український дипломат.

Відповідаючи на запитання, скільки ще Україні чекатиме від США і Європа введення остаточних санкцій проти Росії, колишній міністр сказав, що нам самим насамперед треба показати приклад світові.

«Верховна Рада вже давно могла прийняти політичне рішення і назвати «ЛНР» і «ДНР» терористичними організаціями. Щонайменше це було б аргументом, який Україна могла використовувати для просування даного питання на захід. Проте окрім заяви прокуратури, ми й досі нічого не маємо», – підкреслив колишній міністр закордонних справ.

Щодо прогнозів стосовно подальшого розгортання військових дій на Донбасі, то тут Володимир Огризко сказав, що не хоче говорити наперед. Треба зачекати.

Своєю чергою, публіцист Сергій Іванов, який днями разом з народними депутатами  повернувся із зони АТО, пов’язує невизнання Україною Росії посібником терористів з внутрішніми домовленостями європейських, російських і українських представників політичної еліти.

«Тільки-но повернувся з Луганщини, де був на передовій і бачив, що там відбувається справжня війна України з Росією. Але чому керівництво нашої держави не визнає цей факт? чому не говорить про «ЛНР» і «ДНР» як про терористичні організації? Про це можу лише здогадуватися. Скоріш за все пасивність обумовлена усними домовленостями еліти і недостатністю аргументів», – наголосив публіцист. Він також додав, що також не розуміє, чому США не визнає Росію посібником терористів. Бо саме ця країна має достатній досвід у цьому питанні. Сергій Іванов також говорить, що визнання США Росії країною, яка сприяє тероризму, тягне за собою серйозні наслідки для РФ. Головний серед них – повна міжнародна ізоляція.

Публіцист акцентує увагу і можливості українських військовослужбовців отримувати корисну інформацію від російських полонених, серед яких багато офіцерів. Проте чомусь українська армія не робить цього, хоча отриману інформацію можна було б використати для передачі ООН… Запитань більше, ніж відповідей.

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник так само як і попередні експерти говорить, що ключовою перешкодою до визнання світом Росії країною, яка підтримує тероризм, є те, що ми самі не задекларували на національному рівні своє ставлення до РФ і «ЛНР» і «ДНР». Відповідаючи на запитання, чому ж Україна цього не робить, Олексій Мельник пояснює як і решта військових експертів браком фактів.

«Про факти ми чуємо протягом кількох місяців, але ніхто цих фактів не демонструє. Були поодинокі випадки, але їх замало. Через це складається таке враження, що Україні або страшно наводити ці факти, або невигідно про них говорити. Абсолютно логічним було б продемонструвати їх світові, бо риторика, яка б вона не була красномовною, має серйозні обмеження. Є факти? Показуйте. Але робіть це правильно. Якщо ми говоримо про факти російської агресії, треба демонструвати російську техніку. Якщо говоримо про наявність на Сході України російський військовослужбовців, і у нас до речі є полонені, їх треба показувати на весь світ. І тоді це буде поштовхом для визнання РФ країною, яка спонсорує тероризм», – пояснив Олексій Мельник.

Як писав «Вголос», після теракту, що стався у Маріуполі, представник ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Федеріка Могеріні у своїй заяві з ескалації ситуації в Україні відкрито закликала Росію використати свій значний вплив на лідерів сепаратистів і припинити будь-яку форму військової, політичної чи фінансової їхньої підтримки.

Тетяна Зеленська, «Вголос»