Народний депутат Тарас Чорновіл, який був присутній при зустрічі колишнього президента Польщі Леха Валенси і тодішнього кандидата на посаду президента Віктора Януковича, спростовує слова Валенси про запобігання кровопролиття. Як відомо, Валенса нещодавно заявив, що тільки його втручання зупинило Януковича від введення в дію указів про застосування сили і не допустило кровопролиття в Україні.
«Теми, на які посилається пан Валенса, взагалі не обговорювалися. Мова жодного разу не заходила про можливість застосування сили з боку влади», - відзначає Чорновіл, передає „Українська правда”.
«Більше того, Віктор Янукович заявив, що хоча він і вважає себе безумовним переможцем виборів, але готовий відмовитися від перемоги, якщо за неї доведеться заплатити кров’ю хоча б однієї людини з того чи іншого табору», - стверджує депутат.
Єдиною фразою, за його словами, «яку тільки при дуже бурхливій фантазії можна було тлумачити як пов’язану з ймовірністю введення надзвичайного стану, торкалася оцінки бездіяльності президента Кучми».
Янукович, говорить Чорновіл, розшифрував своє ставлення до діючого президента таким чином: в країні є гарант збереження конституційного ладу і він зобов’язаний реагувати на всі порушення прав і свобод громадян, а також конституційних норм і виборчого законодавства.
Теза, яка постійно повторював Лех Валенса, звучала приблизно так: «Ви впевнені у своїй чесній і безумовній перемозі, так зніміть напругу в суспільстві і підіть на переголосування результатів другого туру».
На що так само багато разів прозвучала відповідь: «Яким правовим механізмом забезпечувати переголосування, якщо підготовлений опозицією виборчий закон не передбачає не тільки такої процедури, але навіть можливості оскарження кінцевого рішення ЦВК?», підкреслює Чорновіл.
«Екс-президент Польщі Лех Валенса під час цієї єдиної дискусії з Віктором Януковичем справляв дуже сумне враження. Він нагадував людину, яка отримала від когось чітке завдання без права на будь-яку свободу власних дій під час переговорів. І переговори він повністю провалив», - вважає депутат.
«Взагалі ж, вся посередницька місія Леха Валенси від самого початку була невдалою. Він додав пристрастей на Майдані, чим міг спровокувати той результат, в протидії якому тепер хвалиться, реально нічим не допоміг ні спокійному залагодженню конфлікту, ні персонально Ющенку», - говорить Чорновіл.
«Коли ж виникла справжня загроза зіткнень між багатотисячними натовпами прихильників обох кандидатів, то уникнути кровопролиття вдалося завдяки скоординованим діям Януковича і його штабу з одного боку і діючого президента Польщі Кваснєвського – з іншого. Ось тільки Лех Валенса до цих подій не мав анінайменшого стосунку», - цитує Чорновола його прес-служба.

deputat.org.ua