Росія ніколи не відпустить Україну та вже скоро може повернути її у лоно «руского міра». Так, російський політолог Валерій Соловей заявив, що у Кремлі хочуть створити “союзну державу” з Білоруссю та згодом приєднати до неї Україну. На думку політолога, вже влітку 2020 року Росія поглине Білорусь. Наступною жертвою стане Україна.

За його словами, президент Зеленський не погодиться на об’єднання з РФ. Тому ним у Кремлі уже вкрай невдоволені. Натомість, мовляв, багато українських олігархів захочуть об’єднатися з Росією, оскільки Кремль запропонував їм низку економічних привілеїв.

Чи можливий подібний сценарій? Та як це може відбуватись? Про це ІА «Вголос» поспілкувався із військовим експертом Олегом Ждановим, політологом, головою правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком та політологом-міжнародником Володимиром Волею.

Навіщо Росії поглинати Білорусь?

Володимир Фесенко:

Усі російські політологи переконані, що формально «союзна держава» з Білоруссю уже давно існує. Проте цей проєкт розглядається як один із можливих сценаріїв пролонгації влади Путіна. Зараз у президента Росії завершується четвертий термін при владі, а Путін формально не любить порушувати російську конституцію. А тому зараз у Росії обговорюють сценарій на 2024 рік, а саме, як зберегти політичний режим Путіна, щоб формально не порушити законодавство.

Один із сценаріїв – це створення союзної держави. Свого часу так зробив Слободан Мілошевіч. Він спершу був президентом Сербії, а коли його термін завершився – став президентом Югославії. Але і це йому не допомогло і владу він врешті-решт втратив. Зараз цей сценарій розглядають і у Росії. Вони хочуть об’єднати Білорусь та РФ, щоб Путін очолив «нову» «союзну державу».

Володимир Воля:

Тут ще стоїть і питання, чи об’єднаються Білорусь та Росія. Як на мене, Лукашенко напередодні президентських виборів просто маневрує. Можливо, за допомогою цього він намагається якось вирішити питання податків на нафту та газ, що його не задовольняє у Митному союзі.

 Це вплине на Україну?

Володимир Фесенко:

При всій повазі до Валерія Солов’я, котрий свого часу навіть навчався у Донецьку, а потім переїхав у Москву, він, як і абсолютна більшість російських політологів та політиків, не відчуває настроїв в Україні та не розуміє, що тут відбувається. І навіть діагноз українських олігархів, про який він говорить, не зовсім адекватний.

Росії вдасться «переламати» Україну?

Володимир Фесенко:

За даними соціологічних опитувань, в Україні Путіна підтримує не більше 15% населення. Всі інші ставляться вкрай негативно. І величезна частина населення України робитиме величезний спротив, якщо навіть теоретично таке можливе. Якщо хтось із політиків заявить про об’єднання з РФ, його в Україні жорстко засудять.

Натомість я не можу виключити, що до цієї «союзної держави» приєднають дві сепаратистські республіки «Д/ЛНР». Це дійсно можливо і цей сценарій просуватиме Сурков.

Володимир Воля:

З’явилась третя ідентичність - виник український націоналізм Наддніпрянщини

Події 2014 року дуже змінили Україну. Зараз по хибній інерції, нав’язаній у 2000-х роках, про боротьбу двох ідентичностей в Україні: західної – націоналістичної та східної – проросійської, намагаються орієнтуватися у Росії. Проте насправді в Україні є мінімум три світоглядні ідентичності. Перша – це Донбас і частина півдня, котрі тяжіють до Росії через пострадянський зв'язок, з іншого боку – це Західна Україна, територія бандерівського руху та націоналізму, зразка 20-30-х років ХХ століття.

Проте події 2014 року, а саме – війна та анексія Криму, розбудили Наддніпрянщину: територію від Харкова до Вінниці та Житомира. Так з’явилась третя ідентичність, там зараз виник український націоналізм Наддніпрянщини. Те, що на російсько-українській війні воюють представники усіх українських територій, незалежно від етнічних чи релігійних переконань, свідчить, що країна починає об’єднуватися. І нова об’єднана Україна ніколи не погодиться з інтеграцією з РФ у найближчі 10 років. Поки українці не забудуть про жертви, які ця війна принесла в українські родини, доти взагалі не можливі жодні інтеграційні процеси чи навіть «дружба» з РФ.

У РФ вважають, що саме українські олігархи затягнуть Україну в лоно «руского міра». Це можливо?

Володимир Воля:

Зараз олігархи вимушені рахуватися із українським народом. Вони розуміють, що країна дуже змінилась. Радники російського президента дуже неадекватно оцінювали Україну, а тому вони на «нормандському саміті» намагались запхати нам у Конституцію «особливий статус Донбасу», який в принципі неможливий. У Росії і досі не розуміють, що цей процес не реально реалізувати не через те, що на вулиці вийдуть праві, націоналістичні сили, а тому, що український народ цього ніколи не прийме. Українці стали проукраїнськими. Підросло ціле покоління, народжене в Україні, яке негативно ставиться до Радянського Союзу та ніколи не захоче у «рускій мір».

Володимир Фесенко:

У нас не олігархи вирішують майбутнє держави. Все таки тут вирішує український народ і робить це в абсолютно нестандартній формі, як засвідчили два Майдани та результати президентських виборів у 2019 році. В усіх цих випадках олігархи хотіли одного, проте вийшло по-іншому.

До того ж у нас «олігархічний плюралізм». Немає єдиної волі олігархів, їх інтереси різні.

І навіть інтереси наших олігархів, зокрема і Коломойського, котрий заявляв, що потрібно розвернутися у бік Росії – абсолютно не пов’язані з тим, щоб стати частиною союзної держави з Росією. Оскільки вони хочуть самі бути господарями України.

Звичайно, що деякі олігархи хочуть миру з Росією, бо вони хочуть торгувати. Але це не означає, що їм вигідно затягнути Україну у російські тенета.

За яких умов можливе поглинання «рускім міром» України?  

Олег Жданов:

Цей сценарій  уже втілюється у життя. Війна на сході України – це і є виконання даного сценарію. Це – спроба політичного поглинання України. І якщо нам на особливих умовах повернуть ці самопроголошені недореспубліки «ЛНР» і «ДНР» – це і буде сценарій збереження України в політичному впливі Російської Федерації з можливими поглинанням у «союзну державу».

Для чого Росії Україна?

Олег Жданов:

Україна це – ключова країна для відновлення «союзної держави».

Без України немає Російської імперії. Україна це – ключова країна для відновлення «союзної держави». Найкращий сценарій для нас у тому всьому – це якщо Росія поглине лише «Л/ДНР». Але у Кремлі на це не погодяться, бо це – буде 100% програш  Російської Федерації на зовнішньополітичній арені не тільки на пострадянському просторі, а й у всьому світі. Чим ближче до нас 2024 рік, тим небезпека зміни юридичного статусу Російської Федерації стає реальнішою. Це - переформатування у нову державу, об’єднання з Білоруссю, приєднання Абхазії, Осетії «ЛНР-ДНР», Придністров’я – це і буде нова союзна держава. Для цього у РФ змінять конституцію. Це дозволить Путіну залишитись «головою Державної ради». Ця посада закріпиться за ним посмертно. Таким чином, Путін уже не буде правити, він царюватиме.

Знищення української державності та включення України у склад цієї «союзної держави» - це план Путіна, котрий уже реалізовується. Наше майбутнє залежатиме від того, наскільки ми зможемо вислизнути з лап Кремля та зберегти свій суверенітет. Путін уже в своїй голові побудував цей проєкт «союзної держави». Нам постійно з часів Незалежності нав’язують ідеї про «адін народ – адна страна». Недарма Путін заявляв, що «розпад Радянського союзу – це була найбільша геополітична катастрофа 20 століття». І він це виправлятиме. Тому українцям потрібно бути обережними та боротися за свою країну.

Марія Бойко, «Вголос»