Які наслідки може мати така ситуація для самого гаранта? Чи втримається Порошенко на своїй посаді до чергових виборів президента? Про це «Вголосу» розповіли політичний експерт Юрій Сиротюк, директор «Інституту глобальних стратегій» Вадим Карасьов, громадський та політичний діяч Дмитро Корчинський, директор зі стратегічного планування соціально-інжинірингового агентства «Гайдай.Ком» Сергій Гайдай та народний депутат трьох перших скликань Віктор Шишкін.

Що спричинило зниження рейтингу президента Порошенка?

Вадим Карасьов:

У всіх ключових політиків рейтинги невисокі. Це не більше 20%. Що у Порошенка, що у інших кандидатів на президентську номінацію, тобто на реальну участь у президентських виборах. Це проблема не тільки Порошенка. Враховуючи той факт, що в Україні ні один президент не був успішний, то це проблема української політики. У нас Кравчук не добув терміну – достроково були припинені його повноваження. Він змушений був погодитися на дочасні президентські вибори. Кучма в нас, хоча й добув два терміни, але другий термін пройшов під знаком скандалу із Гонгадзе, а потім був Майдан 2004 року. Ющенко – один термін, але весь час протягом цього терміну він знаходився під загрозою імпічменту та із мізерним рейтингом закінчив свою каденцію. Янукович взагалі втік з країни.

У нас ніколи у президентів не було високих рейтингів. Тому що країна така. Вона, по-перше, не президентсько-центрична. По-друге, влада завжди була слабка і низький рівень довіри до влади в цілому у країні завжди був. Слабкість президентів іноді була похідною від сили суспільства. По-третє, український народ має достатньо високий коефіцієнт анархічності, свавілля. Не випадково отаманщина, махновщина, коліївщина, партизанщина завжди характеризували українську політику. Це ми бачимо сьогодні наочно на багатьох прикладах. Ми не Туркменістан, не Білорусь і не Росія, де є авторитарна президентська вертикаль, яка забезпечує собі високі рейтинги. Це теж треба розуміти. Тому, низький рейтинг президента - це є, з одного боку, свідченням того, що у нас країна не авторитарно-центрична, а анархо-центрична. Якщо проаналізувати, то сьогодні найбільшою довірою користується армія і церква.

Враховуючи нинішню ситуацію в країні, чи добуде Порошенко свій термін?

Юрій Сиротюк:

Із самого початку приходу до влади Януковича казали, що, можливо, він не потрапить в другий термін наступних президентських виборів. І все для цього робилося. Що стосується Порошенка, то сьогодні він категорично обвалив свою суспільну легітимацію. Тобто рівень довіри до Порошенка від президентських виборів у 2014-му році і на середину дії президентського терміну є катастрофічним.  Це дуже погано для країни, яка перебуває у війні, бо під час війни президент є не просто гарантом дотримання Конституції, а він ще й є верховним головнокомандувачем. І слабкість президента ослаблює державу. І це дуже погано. Я хотів би тут зазначити, що це не підривна робота «шатунів», суспільства -  найбільшим «шатуном» працює сама Банкова, яка сьогодні, так само, як і Янукович, робить величезну помилку – боїться власного народу. Президент має опиратися на народ. Якщо найближчим часом президентові не вдасться цю комунікацію поновити, ну то він, очевидно, повноцінного першого терміну не добуде.

Як на мене, найкращим варіантом зараз могли би бути дочасні президентські й парламентські перевибори. Відповідно, президент мав би підтвердити свою суспільну легітимацію, чи довіряє йому суспільство.

Очевидно, що зараз слабка позиція Порошенка в суспільстві. Це ослаблює Україну як державу. Це підриває стан армії. І тут питання не в тому, досидить чи не досидить Порошенко. Тут важливо, щоб Україна збереглася, як держава. Але те, що сьогодні катастрофічно підірвана довіра до всіх інституцій влади, -  так бути не може. Відповідно, влада мала би щось робити, щоб цю ситуацію змінити. Але, як на мене, то він запізнюється постійно. Президент міг би зберегти довіру до себе, коли вчасно відправив би Яценюка у відставку. Потім він мав би розпустити парламент і провести перевибори. Оскільки він виявляє таку політичну жадібність і нічого не хоче змінювати, відповідно сьогодні весь антирейтинг сконцентрувався на ньому. Тому у нинішній ситуації я не бачу жодних перспектив досидіти йому до другого туру крім однієї – якщо він встановить диктаторський режим і буде душити всі форми протесту.

Дмитро Корчинський:

Сказати дуже важко, тому що події, подібні тим, які усунули Януковича від влади, важко спрогнозувати. Скажімо, дух одвічної стихії не включається у рамки політологічних парадоксів. Але хотілося б, безумовно, щоб оця добра традиція українська закріпилася. Щоби хоча б два-три наступних президенти, включаючи Порошенка, були усунені народними повстаннями від влади. Це саме те, що потрібно українському суспільству для доброго функціонування, для становлення.

Що може спричинити відставку? Це бунт у власній верхівці. Багато вже хто, навіть із партнерів по коаліції, партнерів по владі, незадоволені Порошенком. Справедливо чи несправедливо – це вже інший момент. Але, власне кажучи, здається, що не задоволений ніхто. Також останнім часом не є дуже добрими стосунки Порошенка не лише, наприклад, з Трохимовим і Аваковим, а й з Гройсманом та Грицаком. Це ті люди, яких він привів на посади. Але навіть вони не задоволені в цілому. І я розумію, що Порошенко не задоволений ними. Тобто, стосунки Порошенка з усіма іншими людьми, які здійснюють владу в Україні на високих посадах, зараз не безхмарні і вони погіршуються.

Вадим Карасьов:

Революція або Майдан наступає не під тиском і впливом масового народного невдоволення, а тоді, коли виникає синергія між розколом у елітах і народним невдоволенням. Саме по собі народне невдоволення ні до чого не призводить, якщо влада консолідована і не має розколу в елітах, коли немає внутрішньої елітної боротьби у правлячій групі.

Янукович чому програв? Тому що він допустив наростання протиріч в середині своєї команди між різними групами впливу. І він не втримав цю ситуацію між протиріччями у своїй команді. Тому відбувся розкол еліт. Олігархи та інші члени команди були невдоволені тим, що активи, владу, реформи «підминає» під себе група старшого сина Януковича – Олександра Януковича й Арбузова. Вони тоді вже почали підсилювати і підтримувати народне невдоволення.

Порошенко, поки що, діє набагато грамотніше. І навряд чи буде допускати помилки Януковича, розуміючи, що це для нього небезпечніше. Це не стільки народне невдоволення, а розкол еліт. Бо розкол еліти призводить до того, що багато хто починає грати в свою гру. І більше того, починає підтримувати і оформлювати народне невдоволення у масові політичні протести.

Класична теорія революцій говорить про те, що революція наступає саме тоді, коли відбувається розкол в елітах. А коли цього немає – є просто народне невдоволення, зубожіння, різного роду локальні бунти, блокади. Але того, що називається революцією, у формі Майдану або в інших формах, цього ще не відбувається.

Чи впливає блокада ОРДЛО на рейтинг президента?

Юрій Сиротюк:

Очевидно, що блокада впливає. Суспільство розуміє, що президент говорив про те, що у нас війна, про солдатів, а сьогодні він говорить, що з окупантами треба торгувати. І це в суспільстві вбиває його імідж як Верховного головнокомандувача. Суспільство сприймає його як торгаша, бізнесмена. Це ключова проблема і вона, звичайно, делигітимізує його. Та й не тільки це. Дуже багато моментів, коли суспільство і Порошенко опиняється по-різні боки барикад. А сьогодні ключова опора президента в Україні – довіра українського народу, а також сильна армія і флот. Ніякі там закордонні гранти, допомоги міжнародні, війська цього не дадуть. І те, що Порошенко різними такими ситуаціями з Насіровим, з блокадою втратив довіру до себе – це його ключова проблема. Як він має цю довіру повернути, сказати дуже важко, бо він постійно запізнюється. Ще раз зазначу, вчасно би відправив у відставку Яценюка - і не було б такого обвалу. Вчасно провів би перевибори парламенту, не було б такого обвалу. Оскільки він цього вчасно не робить, ну то й має проблеми.

Дмитро Корчинський:

Безумовно, вся нинішня влада показує себе з янайгіршого боку і це дуже видно. От власне, схоже на те, що ця блокада потроху переростає у 3-й Майдан. Тобто, ми всі очікували, що третій Майдан почнеться там само, де й перші два, а виявилося, що починається він на сході. Тобто, те все цілком може перерости у загальнонародне повстання.

Сергій Гайдай:

Будь-які дії у політичному сенсі, особливо, коли президент це коментує, викликаючи у суспільства сміх, незадоволення, наприклад, про собачу буду, впливають на його рейтинг. Але мені здається, що там такий рейтинг, що більш уже нема на що впливати.

Обіцянки президента закінчилися у 2014-му році. З того часу жодна обіцянка не виконана.

Віктор Шишкін:

Впливає уже сам факт розмов у владі про розгін блокадників. У своєму юридичному висновку щодо блокування я написав, що народ вдався до виконання тих функцій держави, які не виконують носії державної влади. Тобто порошенки, гройсмани, парубії. Вони злочинно не виконують свої обов’язки, тому народ змушений був вдатися до таких дій. Вони (влада) є провокаторами тих дій, які відбуваються у нас на сході сьогодні. Тому що у нас немає лінії розмежування, у нас є лінія фронту. А лінія фронту не перетинається торгівельними караванами.

Відсутність реформ, захмарні тарифи, зубожіння населення… Чи зможе це стати передумовою для масових незадоволень серед українців?

Юрій Сиротюк:

Насправді, незадоволення народу є величезне. Воно вже переросло із стану недовіри до влади у стан злості. Взагалі, це дуже небезпечний стан, бо якщо розчарування і недовіра мають здатність атрофії, можуть розсіюватися, то стан злості – це коли енергія збирається в кулак. Це неминуче призведе до соціальних катаклізмів. Інше питання, чи це буде соціальний вибух, який може знищити країну, бунт неусвідомлений, неосмислений, безсенсовий, який перекинеться у підпали, погроми, знищення державності, чи це буде продовження Революції Гідності. І тут дуже би не хотілося повторяти історію 100-річної давнини, коли, борючись проти своєї влади, приводили чужу, ще гіршу. Тому тут, у даному випадку, для патріотичної громади, патріотичної позиції дуже важливо є те, щоби вона могла очолювати ці революційні процеси. А те, що вони неминучі, - це 100%. Не може так бути, що не буде соціальних заворушень. Більше того, будь-який сірничок (суспільство зараз, як копа сухого сіна), може привести до величезної пожежі. Ми бачимо, як суспільство сьогодні реагує на Насірова. Ми бачимо, як суспільство реагувало на зникнення Гончаренка. Тому для влади це такий серйозний сигнал. Протести будуть. Але важливо, щоб вони були усвідомлені, осмислені і позитивні.

Дмитро Корчинський:

У нас усі попередні заворушення відбувалися з ідеальних причин. Людей ніколи не вдавалося підняти за їх матеріальні інтереси. Скажемо, проти тарифів, за підвищення зарплат. А от заради таких речей нібито ефемерних, як демократія, чесні вибори, євроінтеграція, справедливість, вдавалося підняти. Люди піднімалися саме за це. Тобто, можна очікувати, якщо 25 років було так, то, вірогідно, що й наступні 25 років буде так. Люди піднімуться насправді не проти тарифів. Люди вже піднялися проти самої ідеї, що можна торгувати із ворогом. Це ідеальна тема справедливості у війні і це заради нашої перемоги над нашим одвічним ворогом. Хоча корупціонери, мародери - вони ж значно ближче...  Але, тим не менше, люди піднялися заради цього. Вірогідно, все-таки, що боротьба проти тарифів грабіжницьких і проти відсутності реформ буде побічною. А основною - національна ідея.

Чи зможе так званий «вінницький клан» відтермінувати ці події та вплинути на рейтинг президента? Чи його чекає доля «донецького клану»?

Юрій Сиротюк:

Насправді немає єдиного «вінницького клану». Те, що надміру багато вінницьких при владі, дійсно свідчить про появу певного клану при владі. Більше того, це дуже дивний клан, бо президент довкола себе обирає або менеджерів із «Рошену», або менеджерів із його автомобільного концерну «Богдан». Так державну політику не роблять. Але насправді ці люди не є настільки цілісні, як у Януковича. У Януковича людей до купи зібрала нажива, тимчасовий бренд і піар. Відповідно, ми бачимо, що іноді Гройсман займає свою позицію. Я би на місці президента не міг сподіватися і міцно опиратися на вінницький клан. Я думаю, що вони його кинуть при перших симптомах краху, вони всі його здадуть.

Дмитро Корчинський:

Вірогідно, що на рейтинг президента вплинути вже неможливо. Але пробувати відтерміновувати події безумовно можуть. Спосіб простий. Порошенку протриматися при владі довго дуже просто. Треба перестати красти, розірвати дипломатичні і торгівельні стосунки з ворогом, починати виконувати сумлінно функції Верховного головнокомандувача і почати боротися із корупцією у державі. Але позаяк на ці кроки він ніколи не зможе піти, то, вірогідно, що рейтинг його буде й надалі знижуватися. У нього така природа. Люди ж вчиняють не так як вигідно, не так, як це доцільно, а згідно з власною природою. Тобто «криса крисятнічає не від того, що голодна, а від того, що криса».

Віктор Шишкін:

Нема таких кланів. Є хороші і погані люди. На превеликий жаль, Україні не пощастило. Весь час у нас при владі погані люди. Починаючи із Кучми і завершуючи сьогоднішнім президентом. Я їх усіх зву «пташенята гнізда Кучми». Кучма їх усіх породив, а ми досі не можемо навіть зрозуміти, що все це «кучмізм». 

Вадим Карасьов:

Це дуже умовно - «вінницький клан». Так, Гройсман із Вінниці, але Аваков не із Вінниці, він з Харкова, Ложкін із Харкова, Яценюк із Чернівців. Тут такої однозначності, як було із «донецьким кланом» немає. Хоча там теж були і «макєєвські», і «єнакіївські», «донецькі» і т.д. Але ніхто не розбирався в цих нюансах – донецькі та й донецькі. В той же час команда у Порошенка більш географічно різноманітна.

Чи можливий імпічмент Порошенка?

Юрій Сиротюк:

Імпічмент неможливий із двох причин. Перша – відсутність закону про імпічмент – це ключова причина. Друге – імпічмент президента незворотньо приведе до перевиборів парламентських і президентських. А нинішні парламентарі тримаються своїх депутатських крісел, як воші за кожух. Відповідно, треба дві речі: дійсно ухвалити закон, адже юридично процедура не існує. Тобто право є, а реалізації цього права покроково немає. З іншого боку, нинішній парламент буде до останнього триматися. Їх звідти хіба винести можна буде.

Якщо припустити, що перевибори будуть, хто був би головним конкурентом Порошенка чи новим лідером?

Юрій Сиротюк:

Сьогодні важко говорити про конкурентне поле, бо рівень довіри до політикуму вкрай низький. Тому будуть намагатися створити чергового ідола через масовану пропаганду, олігархічні ЗМІ, з будь-кого, з будь-якого жовтого і смердючого зроблять чергову цукерку і загорнуть у чергову обгортку.

Тут дуже важливо, щоби все-таки сьогодні побороти ту систему масової дезінформації суспільства, щоб конкурували ідеї, конкурували стратегії і програми. Ну і звичайно хотілося б, щоб нарешті державу очолив націоналіст. Останні процеси об’єднання у правому таборі, національно-патріотичному, на мою думку, свідчать про те, що це єдина опозиція, яка має тверду підтримку людей, це дієва опозиція, і ця опозиція чітко знає, що робити. Тому би звичайно хотілося, щоб у випадку перевиборів народ нарешті обрав свого президента-націоналіста, а не знову йому (ред. народові) по телевізору обирали якогось чергового «миротворця».

Дмитро Корчинський:

Та у нас, я думаю, мільйони чотири людей, які могли би бути конкурентами Порошенкові. У Порошенка за півроку до виборів був рейтинг 2%. У нас людей, які мають рейтинг більший, ніж 2%, повно в країні. Тут просто має скластися. Візьміть будь-якого політика, у якого є рейтинг не нижчий, ніж прохідний партійний – 5%. От кожен може бути конкурентом Порошенка в тому випадку, якщо якісь власники ЗМІ зосередяться на його підтримці.

 

Алла Федорченко, «Вголос»