Журналіст «Вголосу» поцікавилася в експертів та політологів, як товарна блокада Криму вплине на майбутнє півострова? Чи призведе вона до продовольчої катастрофи? І чи стане перекриття транспортних шляхів кроком назустріч поверненню Криму?

«Досить годувати окупанта»

На думку експерта ГО «Майдан закордонних справ», головного редактора порталу «BlackSeaNews», заслуженого економіста АР Крим (Ялта-Київ) Андрія Клименка, акція є інструментом шантажу щодо країни-окупанта – Російської Федерації. «Про товарну блокаду ми вперше заговорили рік тому, у червні 2014-го. Саме тоді сформулювали гасло акції – «Досить годувати окупанта». Бо насправді ситуація виглядає саме так: щодня з України до Криму, а далі транзитом у Краснодарський край їдуть сотні 20-тонних фур з нашими продуктами, які значно дешевші від російських. Тож ми мусимо це негайно припинити. І я, до речі, здивований, чому українська влада й досі цього не зробила.

Якби ми заблокували проїзд вантажівок з продовольчими та промисловими товарами до Криму рік тому, це б негативно вплинуло на 85% економіки півострова. Тепер – лише на 40-45%, бо за останні півтора року за низкою груп товарів відбулося заміщення», – пояснив експерт. Разом з цим Андрій Клименко запевнив, що блокада товарів не призведе до продовольчої катастрофи на півострові. Як і раніше, люди зможуть вільно пересуватися між окупованим Кримом й українською територією, де купуватимуть необхідні продукти. Набагато гіршим, за його словами, може стати відключення електропостачання півострову, адже Крим і досі на 80-85% залежить від України. Проте й цей важіль впливу на економіку з кожним днем зникає.

«До кінця року має почати діяти підводна лінія електропередачі, яку росіяни ведуть з боку Краснодарського краю по дну Керченської протоки. І коли запрацює перша лінія, вона замістить українську електроенергію на 40-50%. Тому всі ці санкції необхідно використовувати щодо Росії сьогодні, бо завтра буде пізно», – сказав економіст.

Андрій Клименко підкреслив, що товарна блокада, яка розпочнеться вже цього тижня, також має вплинути на припинення репресій проти українців, які залишаються в Криму, і проти тих, кого донині утримують у Росії.

«У нас немає іншого механізму реагування на брутальні порушення прав людини, які відбуваються з боку РФ. Тож ця блокада допоможе принаймні отримати шанс, за допомогою якого можна буде повернути Крим. Тому ми мусимо шантажувати: не випустите наших політв’язнів – ми відключимо світло, заблокуємо ввіз продуктів. Воду, слава Богу, а також залізничне, повітряне і морське сполучення вже відрізано», – підсумував експерт і додав, що акція з блокування товарів триватиме протягом року.

Блокада як метод зняття страху в людей

Політичний діяч Володимир Цибулько каже, що нарешті настав момент істини – держава мусить припинити контрабанду та ведення аморального бізнесу з ворогом.

«За півтора року український бізнес мав час і всі можливості для того, щоб переорієнтувати свої ринки збуту. Тому тепер настав певний момент істини. Хто хотів це зробити, зробив. Хто ні – все, крапка, блокада. І це, як бачите, заслуга не держави, яка й досі не може захистити своїх громадян на окупованій території. Ініціатива йде від громадян, які хочуть і вірять у повернення Криму», – зазначив експерт.

Він також підкреслив, що впродовж останніх двох років політика нашої держави базувалася на ініціативі саме громадян, а не урядовців. Тому акція матиме велику силу і вплив на подальший розвиток подій.

Щодо того, як розвиватимуться ці події, то Володимир Цибулько сказав, що блокування товарів насамперед має зняти страх у людей, які живуть на окупованому півострові.

«Нині населення Криму дещо залякане, проте, коли воно втратить страх і перестане боятися окупанта, люди почнуть діяти. І, повірте, окупант не зможе втримати територію, де населення буде радикально налаштоване проти агресора», – наголосив політичний діяч.

Володимир Цибулько сказав, що українцям не треба розмірковувати над тим, як відреагує Кремль на блокаду товарів: «Перепрошую за емоційність, але не вбивцям читати мораль. Убивці нехай готуються до майбутнього трибуналу. Окрім того, всі заходи відбуватимуться на українській території, тому не їхнє собаче діло нас вчити».

Блокада як вимога сьогодення

Співробітник західноукраїнського представництва ГО «Крим SOS» Енвер Бекіров говорить, що питання Криму на тлі подій на Сході України поступово відступає на задній план.

«Складається враження, що Європа й Україна забули про повернення Криму. Час від часу лунають якісь популістські заяви, вітання кримськотатарською мовою, а конкретних кроків чи плану з повернення півострова немає. Гострим залишається і питання геноциду кримськотатарського народу, який не поїхав з батьківщини, але має проукраїнську позицію. Життя цих людей нагадує гетто, в якому немає місця міжнародним експертам, правозахисникам, але є політичні в’язні, беззаконні обшуки, катування, зниклі безвісти. Проте, незважаючи на це, олігархи надалі заробляють шалені кошти на постачанні до Криму продуктів харчування, акцизних товарів, побутової техніки. Є приблизна статистика, яку озвучив Мустафа Джемілєв: з материкової України на окупований півострів і далі в Росію надходять майже 85% усіх українських товарів. Ціна деяких вантажів становить мільйони гривень. У такий спосіб Україна однією рукою виборює незалежність, а іншою – годує окупанта. Далі так бути не може», – підкреслив Енвер Бекіров.

На думку активіста, безстрокова акція матиме конкретні наслідки, які вплинуть на політику товарообміну з РФ.

«Звісно, росіяни кричатимуть, що в Криму голод, людям нічого їсти, але я щодня спілкуюся з родичами, які так само обурені цим питанням і вважають блокаду обґрунтованим кроком. Звісно, блокада буде не до вподоби і тим українцям, які мають прямий стосунок до торгівлі з окупованою територією. Але ми готові до цього і перешкоджатимемо контрабанді та пересуванню вантажівок. Вірю, це вплине на подальшу більш активну і конструктивну політику, спрямовану на повернення окупованого росіянами Криму», – запевнив співробітник «Крим SOS».

Разом з цим Енвер Бекіров сказав, що акція не обмежить права пересічних жителів Криму, які безперешкодно зможуть виїжджати в Херсонську область і там купувати якісні українські продукти.

Усі учасники опитування одностайно наголосили, що акцію з блокування товарів організували звичайні українські активісти, а не меджліс кримськотатарського народу. Тож до участі в заході, який не має кінцевої дати, може долучитися кожен громадянин України.

Тетяна Зеленська, «Вголос»