Прості українці також не промовчали. Вже сьогодні, 14 січня, львів’яни проводять акцію з ушанування загиблих на Донеччині, а в неділю, 18 січня, в центрі Києва відбудеться мирний марш солідарності.

Кореспонденти «Вголосу» розпитали експертів, якою, на їхню думку, має бути реакція світу на жорстоке вбивство українців та чи можна провести аналогію між розстрілом терористами «ДНР» мирних громадян і вбивством людей у серці Парижу.

Український дипломат, колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко вважає, що світова реакція на події у Волновасі має бути аналогічною з трагічними подіями в Парижі.

«Очевидно, що у Волновасі відбувся терористичний акт, за яким стоїть країна, яка спонсорує тероризм. Це – Російська Федерація. Через це весь світ мусить засудити її публічно, а не так, як це роблять в окремих «беззубих» заявах. Зокрема, в заяві Європейського Союзу, який надалі закликає Росію дотримуватися припинення вогню. На мій погляд, це позиція страуса, яка провокує РФ надалі вбивати мирних громадян», – наголосив дипломат.

Володимир Огризко також упевнений, що в Києві необхідно провести марш солідарності, в якому мають узяти участь лідери європейських країн, як це сталося в Парижі. «Якщо до нашого українського маршу солідарності долучаться політичні лідери європейських держав, це й буде проявом справжньої світової солідарності, а не показної», – вважає колишній міністр закордонних справ України.

«Пам’ятаєте історію з малайзійським літаком? Чи не говорили тоді росіяни, що літак збила українська штурмова авіація? Слава Богу, іноземні журналісти вже розповіли про те, хто збив і як це сталося. Так само буде і з трагедією у Волновасі. Війна триває», – відповів дипломат на запитання, чи повірить світ, що терористи «ДНР» убили мирних українців.

Погоджується з Володимиром Огризком й екс-міністр екології Андрій Мохник. Він переконаний, що терор Російської Федерації повинні засудити всі цивілізовані країни.

«Якщо це буде зроблено лише формально, значить, ці держави мають подвійні стандарти. Тобто, захищаючи інтереси власних громадян, вони можуть боротися з терористами, а дивлячись на Україну, – висловлювати лише глибоке занепокоєння», – зазначив екс-міністр.

Аналізуючи реакцію на події у Волновасі з боку ООН та ОБСЄ, Андрій Мохник вказує на нерішучість цих організацій. Він пов’язує це з тим, що Україна перш за все сама має визначитися, хто є хто.

«Потрібна чітка, зрозуміла й рішуча позиція України. Коли в державі буде сказано, що в нас сьогодні триває війна, що не лише «ДНР» і «ЛНР» є терористичними організаціями, а, по суті, Російська Федерація є терористичним органом, тоді й реакція світу буде іншою», – сказав екс-міністр.

Водночас Андрій Мохник стверджує, що, якби не теракт у Парижі, трагедія під Волновахою лишилася б поза увагою світу. «Жертви нашої війни стали для багатьох людей буденними. Ба більше, щоденні повідомлення про загиблих притупляють відчуття трагедії. І тільки зосередженість на теракті в Парижі внаслідок подібності злочинів привернула світову увагу до Волновахи», – пояснив він.

На запитання, як Україні слід діяти далі, екс-міністр відповів, що миру можна досягнути лише завдяки перемозі й відновленню своїх кордонів. «Якщо цього не трапиться, то терористи, російські найманці й Росія контролюватимуть Донбас, і трагедії повторюватимуться», – додав він.

Генеральний консул України в Стамбулі у 2010–2014 роках Богдан Яременко вважає, що немає сенсу порівнювати події у Волновасі та Парижі. І на це є кілька причин.

«Річ у тім, що в Парижі трагедія відбувалася фактично онлайн. По всіх центральних каналах ішла пряма трансляція зі столиці Франції. І це не могло не захопити глядача. В Україні трагедія сталася далеко від столиці. Поруч не було ні українських, ані міжнародних журналістів, через що значно складніше довести правду. Тому події на Сході України не матимуть такого резонансу, як терористичні акти в Парижі», – пояснив дипломат.

Він також упевнений, що саме тепер Україна може просити в країн світу економічної, політичної та військової підтримки. За його словами, настав саме той час, коли можна «монетизувати» моральну підтримку Америки і Європи.

Богдан Яременко підтримує ініціативу простих українців, які збираються на марш солідарності в Києві. Він каже, що люди повинні висловлювати своє ставлення, і це є сигналом для тих, хто здійснює терор. «Люди мусять залишатися людьми, які вміють співчувати. Але, повірте, не варто говорити про такі заходи з погляду міжнародної реакції», – наголосив дипломат.

Солідарний з Богданом Яременком щодо «монетизації» і колишній прес-аташе посольства Грузії в Україні Бачо Корчилава. Він упевнений, що трагедія у Волновасі спонукає світ підтримати Україну.

«Підтримка на високому рівні є і тепер, вона зростатиме. Думаю, що реакція світу перш за все повинна полягати в допомозі українським Збройним силам, їхньому реформуванні, оснащенні та освіті. Бо нині, як показує життя, проти тероризму немає іншого рецепта, крім придушення вогневих точок», – сказав журналіст.

Бачо Корчилава також вважає, що в Києві та інших містах країни потрібно провести марш миру. За його словами, такі прояви суспільства єднають світ у боротьбі з тероризмом. Він пригадав події 2008 року в Грузії, коли люди повстали проти російської агресії і утворили «живий ланцюг». Тоді в акції взяло участь кілька президентів, зокрема й український.

«Такі акції – це необхідні атрибути суспільства, які декларують небайдужість до події на Донбасі. Це те саме, що було в Парижі, коли на вулиці столиці вийшли тисячі громадян», – додав колишній прес-аташе.

Своєю чергою, голова правління Української Гельсинкської спілки з прав людини Микола Козирєв каже, що за останні півроку українці занадто звикли до інформаційних повідомлень про загибель військових і мирних громадян на Сході України.

«Сумна статистика привчила нас ставитися до трагічних випадків, як до статистики. Ми почули про кількість загиблих і забули. А хто вони ці мирні люди? У них ім’я є? Людина без імені – не людина, а одиниця, арифметика. Це жахливо. Ми настільки вжилися у світ фальшивої видимості помилкового благополуччя «до війни», що навіть і ця «гібридна війна» не стала для нас «одкровенням». І навіть смерть нам видають за фальсифікат життя, як статистичну «похибку», – сказав правозахисник. І додав, що сподівається: трагедія під Волновахою все-таки примусить світ «протерти очі й побачити, в якому жахітті живе Україна».

Щодо реакції Росії на звернення Петра Порошенка і Верховної Ради до світової спільноти з приводу розстрілу людей, то Микола Козирєв каже, що все більш ніж очевидно. «Не думаю, що Росію вразять наші звернення до Європейського Союзу, Америки та інших держав. Вона вже нікого не соромиться», – наголосив правозахисник.

Тетяна Зеленська, Мар’яна П’єцух, «Вголос»