Днями секретар РНБО Олексій Данілов заявив: Росія може розміщувати ядерну зброю в окупованому Криму, або зробити це найближчим часом.

За попередніми даними, у 2016 році на півострові помічали ракетні установки, які можуть транспортувати ядерні заряди.

При цьому екскомандувач армії США в Європі Бен Ходжес вважає, що ядерна зброя на Кримському півострові - ключ для подальшого наступу і поширення геополітичного впливу РФ. Якщо Росія піде в наступ, удар з боку Криму буде частиною масштабної операції.

То ж чи справді Росія може накопичувати ядерну зброю на території окупованого нею Криму і яка ймовірність того, що може її застосувати?

Про це «Вголос» запитав у військового експерта Олега Жданова, ексзаступника голови Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенанта Ігоря Романенка та експерта з питань національної безпеки та оборони України в «Українському інституті майбутнього» Іраклія Джанашиї.

Чи справді Росія може розміщувати в окупованому Криму ядерну зброю?

Олег Жданов:

Це цілком логічне припущення. Якщо вже у тому ж окупованому Криму з’явилася ракетна зброя (маю на увазі не системи протиповітряного захисту, а реальна ракетна зброя тактичного, оперативно-тактичного або стратегічного призначення), то швидше чи пізніше під ці ракети поставлять і головні частини з ядерним боєзарядом. Адже ракетну зброю заздалегідь створювали виключно під ядерну зброю. І уламково-фурасні головні частини на перших етапах створення виготовляли лише для розрахунків задля здійснення бойового пуску в умовах навчальних стрільб. Тому цілком вірогідно, що ядерна зброя на окупованому півострові таки є.

Та й у політичному сенсі на сьогодні договір про розповсюдження ядерної зброї вже не чинний, тому ніхто не забороняє Росії розпросторювати цю зброю і розташовувати її на тій території, яку вона вважає своєю. До речі, ми ж не запровадили окупаційний режим і офіційно не заявили, що Крим – окупований,  на міжнародному рівні, тому агресор, вважаючи Крим своєю територією і юрисдикцією, може там ядерну зброю і розміщувати.

Іраклій Джанашия:

Саме тому, що Росія вважає цей півострів своєю територією і стратегічною ділянкою, розміщення ядерної зброї там триває по замовчуванню.

Ігор Романенко:

Це цілком ймовірно, адже росіяни у Криму відремонтували всі сховища, які були там розміщені під ядерну зброю ще за радянських часів.

За даними розвідки, раніше вони перетягнули в Крим ядерну зброю за допомогою морського флоту під час анексії Криму. Після захоплення півострова Путін заявив, що вони були готові застосувати тактичну ядерну зброю - і це свідчить про те, що вищезгадану зброю росіяни до Криму таки перетягнути і зберігають. Просто агресор це приховує.

Росія утричі збільшила військовий потенціал Криму з 2014 року

А ядерна зброя у Криму РФ потрібна їм задля протистояння з НАТО. У цілому, вони розглядають стратегічно Кримський півострів як фортецю чи авіаносець, що не тоне. З цього приводу утричі збільшили його військовий потенціал з 2014 року. Та й з моменту захоплення півострова і потенціал ядерний збільшили. Путін відверто говорив, що саме проти сил НАТО РФ і була готова при  необхідності застосувати ядерну зброю. Країна-агресор свого часу і зупинила багато у чому і НАТО, і Обаму саме попередженнями про застосування тактичної ядерної зброї. Але за цей час американці відповіли: розмістили відповідні ракети на своїх підводних ракетоносних човнах в океані.

Який ядерний арсенал може бути розміщений у Криму?

Олег Жданов:

Арсенал може складатися з будь-яких зарядів, починаючи від головних частин до ракетних комплексів «Іксандер», котрі на сьогодні заявлені до 500 км радіозастосування ( а станом на зараз Росія вже розробляє двоступеневу ракету (середньої дальності) для «Іскандера» з дальністю пуску до 5500 тисяч км – і її також можуть розмістити в окупованому Криму). Також на півострів можуть  завести і головні частини до ракетних комплексів «Тополь» або «Тополь-М», а це стратегічні міжконтинентальні ракети, у яких дальність пуску від 10 до 16 тисяч км, при тому, що самих пускових установок на території півострова ще немає. Однак не треба забувати, що ці установки є на колісній базі та можуть по Кримському мосту «заїхати» туди в будь-яку мить: за 5-10 годин росіяни можуть здійснити марш на півострів, пристосувати головну частину і застосувати ядерну зброю.

Загалом на сьогодні в окупованому Криму може бути різноманітна зброя, адже що перевозять у цих контейнерах для зберігання і транспортування ядерних боєзарядів, невідомо.

У яких випадках Росія може цю ядерну зброю застосовувати? 

Іраклій Джанашия:

Та цілком можливо, що накопичення цієї зброї на півострові – захисна реакція. Варто згадати американський «Боїнг Б-52», який пролетів неподалік від кордону з Кримом. (4 вересня група американських стратегічних бомбардувальників провела навчання спільно із українськими винищувачами біля окупованого Росією Криму. За словами командування ВВС США у Європі, мета цих маневрів – демонстрація можливості щодо стримування Росії…., - ред. ).  Цілком може бути, що перед цим росіяни просочили інформацію про ядерну зброю в Криму – і як контраргумент «отримали» у попередження цей «Б 52». А він, до речі, є ядерним і стратегічним носієм, тому ці бомбардувальники такі страшні для Росії. Їх ще у Союзі боялися у 60-хх рр, коли як мінімум два «Б-52» завжди були у повітрі цілодобово весь рік і становили загрозу для Радянського Союзу.

Однак на сьогодні застосування ядерної зброї будь-якою зі сторін призведе до знищення миру як такого. Та й керівництво Росії найближчим часом ядерну зброю не використає, адже вони боягузи. Бо це перш за все люди, діти яких живуть чи навчаються у США або Європі, туди ракети вони не направлять.

Олег Жданов:

Справді, коли рушниця висить на стіні, то вона має вистрелити, тому ймовірність того, що Росія може застосувати ядерну зброю, теж буде досить високою. Але у нас є запобіжник - спільний кордон з РФ і відстань до європейської частини Росії, зокрема до Москви, дуже маленька. Тому застосовувати ядерну зброю проти України в оперативно-тактичному та стратегічному сенсі для агресора недоцільно – радіоактивне зараження може опинитися за лічені години на території Росії. Але це якщо говорити про потужні ядерні заряди.

Що стосується тактичних ядерних зарядів малої потужності, то ми не застраховані взагалі від їхнього застосування. І якщо гіпотетично припустити, що відбудеться конфронтація між Україною і Росією, у ситуації, коли Росія розумітиме, що не зможе зламати наш супротив, може застосувати і тактичну  ядерну зброю на окремих ділянках фронту.

А на скільки ймовірний повномасштабний наступ?

Ігор Романенко:

Найближчим часом Росія не зважиться на повномасштабний наступ в Україні, адже російській армії доводиться воювати на різних фронтах. Станом на зараз же основна їхня увага зосереджена на Карабасі.

Але варто пам’ятати: у потенціалі ядерну зброю росіяни таки можуть застосувати з того ж Криму, адже для цього і розміщують там ракетні установки, хоча зараз у них немає такої необхідності. Та все ж це заряджена зброя, яку при необхідності агресор може і використати.

Якщо російський солдат перейде адміністративний кордон Криму – це оголошення війни

Наступ Росії з Криму є найменш вірогідним. По-перше: Росія вважає Крим власною територією і там військові стоять офіційно під своїм прапором як війська Росії. Тому, якщо російський солдат перейде адміністративний кордон Криму – це оголошення війни. І на сьогодні саме відкриту війну на європейському континенті не сприйме ніхто у світі.

По-друге: РФ взагалі намагається тему Криму майже засекретити, аби вона ніде не звучала і її ніхто не обговорював. Як вони кажуть: «Крим – поза будь-якими перемовинами». А от Донбас вони можуть розглядати як імовірний стратегічний напрямок щодо розвитку в тому числі і наступальних дій у разі недомовлення чи непогодження України на виконання мінських домовленостей в контексті бачення Росії.

Але наступ все-таки можна розглядати як найгірший варіант розвитку подій - і ми повинні його розглядати і готуватися до відбиття цього наступу, тим більше, що «їх там нєт».

Чи зможе Україна протистояти у такому разі російській армії – не такий  страшний чорт, як його малюють. І російська армія на сьогодні не така вже й потужна, причому сильно ослаблена - у тому числі не має необхідної кількості особового складу. І ми бачимо, що по зразках озброєння вона не на багато сильніша за нашу армію. Більше того, у нас буде своя перевага: ми оборонятимемося у разі наступу Росії і понесемо менші втрати. Це і є також стримувальним фактором для Росії – адже там теж це розуміють, бо можуть воювати лише методами минулих війн. І саме той факт, що наша армія може завдати російським військам втрати, які будуть несумісні з ціною за захоплення наших територій, і є стримувальним для керівництва країни-агресора щодо відмови від наступальних дій на Донбасі.

Марія Волошин, ІА «Вголос»