Співак, лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук таки зібрався в політику. За інсайдерською інформацією, він формує свою партію та 16 травня має представити команду.

На відміну від новообраного Президента Володимира Зеленського, Святослав Вакарчук уже встиг побувати у політиці – у 2007 році став депутатом Верховної Ради України. Туди він потрапив, будучи 15-м номером у списку політичної сили Віктора Ющенка «Наша Україна — Народна самооборона».

Вакарчук-депутат: 44% прогуляних засідань

Вакарчук у статусі народного депутата пробув із листопада 2007 по грудень 2008 року. За цей час він прогуляв 56 засідань Парламенту – 44% від загальної кількості сесій. Співак не зареєстрував жодного законопроекту, не подав жодного депутатського запиту, вніс лише дві поправки, одна з яких була проголосована. За час свого депутатства він лише п’ять разів виступив із трибуни Парламенту. Через рік після такої «результативної» роботи Вакарчук вирішив покинути Раду. Своє рішення пояснив так: «Політичне життя країни звузилося до безжальної боротьби за владу. Її жертвами стають не лише моральні принципи, але й національні інтереси, про які так часто говорять політики всіх кольорів і таборів. За таких умов єдиний шлях бути собою – це піти».

У 2018 році під час своєї лекції в Харкові Вакарчук нагадав про своє ставлення до політики:

«Я побачив, як у Верховній Раді стають солоним огірком, хоча я був свіжим огірком. І я виліз звідти, поки мене не засолило. Тому вважаю, що, як свіжий огірок, я можу зробити більше».

Від політичного ток-шоу до Ради

Попри його заяви, у травні 2018 року на одному з телеканалів анонсували програму «Нові лідери». Наші джерела тоді стверджували, що це шоу організували на замовлення олігархів Віктора Пінчука та Михайла Фрідмана (росіянина, який потрапив під санкції США) за підтримки американського фінансиста Джорджа Сороса для того, щоб підібрати команду для Святослава Вакарчука напередодні парламентських виборів. Проте, попри гучну рекламу, це шоу минуло безслідно. Натомість уже зараз, у 2019 році, на тому ж каналі вкотре стартує ця програма з пошуку «молодих лідерів».

«Є інформація, що Пінчук разом із Соросом і Фрідманом готують Вакарчука на президентські та парламентські вибори. Ну ось відомий шоумен Вакарчук отримає відомих шоу-лідерів для свого парламентського списку. Безперечно, соціальні ліфти в країні мають працювати, і для будь-якого активіста шоу – це шанс показати свої ідеї, свої лідерські якості. Але шоу – це одне, а реальність – зовсім інше. І та реальність поверне їх усіх до складного вибору: пройшовши до ВР за пінчуківськими списками, що вони робитимуть? Голосуватимуть за законопроекти, необхідні олігарху Пінчуку, відпрацьовуючи свій мандат», – пояснював політичний оглядач Олександр Аронець.

Зважаючи на те, що, за даними ЗМІ, політична сила Вакарчука називатиметься «Партія рішучих людей», ймовірно, це таки може стати реальністю.

За даними Київського міжнародного інституту соціології, якби партія Святослава Вакарчука балотувалася у Верховну Раду у квітні 2019 року, то вона не подолала б 5%  бар’єру, набравши трохи більше 1,5%. Попри те складається враження, що виборчий процес запущено. Чи має шанси Вакарчук потрапити у Парламент? Про це ІА «Вголос» запитав у заступника директора Агентства моделювання ситуацій Олексія Голобуцького, політологів Володимира Манька та Володимира Волю і політексперта Олександра Солонтая.

Чи є шанси в партії Вакарчука потрапити в Парламент?

 Олексій Голобуцький:

Вакарчук уже давно заявляв про те, що планує йти в політику. Зараз це стало реальністю. Оскільки Вакарчук показуватиме, що він не системний політик, то його успіх частково залежатиме від успіху Зеленського. Якщо несистемний президент буде успішним і покаже, що старих політиків потрібно позбуватись , – Вакарчук має шанси пройти в Парламент. Якщо ні – то люди розчаруються і навіть згадка про політика з шоу-бізнесу викликатиме у них спротив.

І навіть за умов успіху Зеленського у Вакарчука не такі вже й великі шанси потрапити в Парламент. Бо на проєвропейському електоральному полі є велика конкуренція, це і «Сапомоміч» Садового, і партія Анатолія Гриценка, і БПП, і навіть партія Зеленського.

Олександр Солонтай:

Вакарчук має впізнаваність. І перемога Зеленського доводить, що такі люди можуть перемагати на виборах.

Володимир Манько:

Усі думали, що він піде на президентські вибори, проте він цього не зробив. Політична сила Вакарчука зможе пройти в Парламент лише по-новому виборчому кодексу, де будуть відкриті списки та відсутня мажоритарка. Також важливо, чи буде зменшеним прохідний бар’єр. Бо судячи з рейтингів КМІСу,  Вакарчук поки не має шансів потрапити у Раду.

 Чому у Вакарчука менше шансів зайти у політику, ніж у Зеленського?

 Володимир Воля:

 «Питання: а чим може бути цікавим і привабливим для виборців Вакарчук? Що він доноситиме  українцям?»

У Зеленського, на відміну від Вакарчука, була б хоча квазіполітична історія. Чому квазі? Бо він висміював українських політиків зі сцени. Тоді як лідер «Океану Ельзи» лише рік побув депутатом і покинув це все. І тут у мене питання: а чим може бути цікавим і привабливим для виборців Вакарчук? Що він доноситиме українцям? Це поки не зрозуміло. Поки що Вакарчук – це лише популярний співак. Його потенціал і шанси на успіх є значно меншими, ніж у Зеленського.

У яких політиків Вакарчук забиратиме голоси виборців?

 Володимир Воля:

Партія Вакарчука забере величезну частину протестного електорату, який на виборах проголосував проти Порошенка та за Зеленського. За Вакарчука голосуватиме ліберальний, молодий електорат. Частково його підтримають і консерватори на Заході України.

Вакарчук може фактично «поховати» партію Анатолія Гриценка. Оскільки саме його виборці орієнтовані на «консервативний лібералізм». І коли є запит на нові обличчя, вони можуть  підтримати Вакарчука.

 Олексій Голобуцький:

Думаю, Вакарчук, спостерігаючи за успіхом Володимира Зеленського, шкодує, що не пішов на президентські вибори. Вакарчук забиратиме голоси в партії Зеленського. Так, люди в Західній та Центральній Україні, які голосували за шоумена, маючи вибір, віддадуть свій голос Вакарчуку.

Володимир Манько:

Вакарчук залізе і на електоральне поле політиків старої формації. Це – Петро Порошенко, Андрій Садовий, Юлія Тимошенко.

Чого чекати від Вакарчука-політика?

 Володимир Манько:

Це побачимо під час передвиборчої кампанії. Зараз про це зарано говорити, бо ми знаємо, що він уже один раз покинув політику, мотивуючи це тим, що для нього, мовляв, це важко.

Не варто забувати, що Вакарчук – не самостійний гравець. За ним стоять, якщо не українські олігархи, то впливові закордонні фінансово-промислові групи. Бо на українські вибори, окрім великих грошей, потрібні і медіа-ресурси. Хто його фінансує – буде зрозуміло з його команди.

Олександр Солонтай:

Питання до Вакарчука полягає в тому, стане він лише новим обличчям, чи все ж змінить підходи в політиці. Також тут важливо, яку підтримку матиме Вакарчук на виборах, скільки людей за нього готові проголосувати. І якщо теоретично Вакарчук піде на вибори, то також важливо, з якими амбіціями. Він сподівається на перемогу чи на участь у виборах.

Бо перемога на парламентських виборах – це можливість сформувати уряд. І якщо його партія зможе набрати достатню кількість голосів – він має шанси навіть стати прем’єр-міністром.

Володимир Воля:

Плани Вакарчука піти в політику – це спроби влитися в оновлену політичну еліту. Вакарчук уже в політиці був, йому начебто не сподобалось. І тут важливо, який формат матиме його черговий похід у владу, і чи це взагалі надовго.