Натомість, у чоловіків вже сьогодні виникає купа запитань щодо правомірності чергової хвилі мобілізації. Адже в країні замість оголошення воєнного стану й досі триває АТО, яка передбачає залучення спеціальних структур, а не простих громадян. Журналіст «Вголосу» звернулася до експертів із запитанням, чи є правомірною чергова хвиля мобілізації і чому в Україні й досі не оголошено воєнного стану, бодай на територіях Луганської та Донецької областей.

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський каже, що в даному випадку йдеться про часткову мобілізацію, яка, згідно законодавства, є можливою у разі проведення АТО. За його словами, якщо в країні буде введено воєнний стан, тоді вже буде проведено загальну мобілізацію.

«Згідно законодавства, всі мобілізаційні заходи поділяються на 3 частини. Загальна – під час оголошення воєнного стану. Часткова – при локальних конфліктах і рівнях агресії, які припускають введення воєнного положення в окремих регіонах. Спеціальна – у випадку виникнення надзвичайної ситуації, не пов’язаної з військовими діями. Тож, наразі все правомірно. Натомість, сьогодні є важливим питання, кого мобілізувати! Міноборони мало би зробити ставку лише на тих чоловіків, які мають військовий досвід у гарячих точках. Саме вони є потенціалом, ядром, яке зможе зрушити ситуацію на Донбасі», – пояснив Микола Сунгуровський.

Директор військових програм також висловив власну думку з приводу неоголошення в країні військового стану.

«Це питання виключно Президента України, його політичної волі і відповідальності. Тільки він може прийняти таке рішення. На мою думку, воєнний стан треба негайно вводити, якщо з боку російських військ і сепаратистів будуть продовжуватися інтенсивні обстріли», – підкреслив експерт.

Начальник управління військово-патріотичної роботи і сприяння територіальної оборони Товариства сприяння обороні України Юрій Чижмар погоджується з представником Центру Разумкова і додає, що в країні й досі немає воєнного стану через боязнь чиновників зізнатися на державному рівні в тому, що на Сході України відбувається справжня війна.

«Складається таке враження, що на державному рівні всі бояться визнати, що йде війна, що визнання цього, можливо, розв’яже руки Путіну, який, ймовірно, зможе зробити дещо більше, ніж те, що робить зараз. Це нагадує мені поведінку страуса, коли чиновники себе стращають. В душі стан війни – у багатьох українців», – підкреслив фахівець.

Член парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради 7 скликання Юрій Сиротюк також підтверджує правомірність четвертої хвилі мобілізації. Говорить, що завдяки їй солдати, які подекуди по 3-6 місяців перебувають на передовій, нарешті зможуть повернутися додому.

«Це вимушений крок з боку керівництва держави, адже потрібно зробити елементарні речі: відправити на ротацію тих бійців, які на передовій затрималися на кілька місяців. Чому так відбувається? Тому що в країні не вистачає військовослужбовців», – наголосив екс-нардеп. Він акцентував увагу на тому, що кількість Збройних Сил України, починаючи з 2000 року, зменшилася майже в 4 рази.

«Сьогодні замість 400 тисяч військовослужбовців, які були на початок 2000 року, в державі лишилося близько 150 тисяч, які фізично не справляються з поставленими завданнями. А ми продовжуємо затикати дірки цими хлопцями», – сказав Юрій Сиротюк і навів зовсім протилежний приклад.

Зокрема, у Норвегії наприкінці минулого року було введено загальний військовий обов’язок для жінок. Країна, яка ні з ким не воює, але відчуває, що російська загроза нікуди не дінеться, завчасно подбала про підсилення власної армії.

«А у нас все навпаки. Ми все відтягуємо і говоримо собі, що АТО скоро закінчиться. Ні! В Україна іде війна! І нам необхідно відновити призив до армії і пригадати патріотичне виховання молоді у вузах і школах. Тоді наші чоловіки не будуть «косити» від військової служби. Погляньте на статистику: 7% дорослого чоловічого населення готове захищати Батьківщину і робить це в АТО, а 93% – ухиляється від призиву», – наголосив екс-нардеп.

Одночасно з цим Юрій Сиротюк вказує на відсутність пояснення з боку офіцерського складу бійцям, з ким вони воюють. З Донецьком? Луганськом? Путіним? «Якщо це АТО з терористами, то вона мала би швидко закінчитися, якщо війна з Росією, то вона швидко не закінчиться», – сказав військовий експерт.

Коментуючи ситуацію з оголошенням воєнного стану, Юрій Сиротюк погоджується з попередніми експертами. Говорить, що встановлення в Україні режиму воєнного стану – є персональною політичною відповідальністю верховного головнокомандуючого України Президента Петра Порошенка.

«Коли буде оголошено воєнний стан, тоді не буде дурної АТО, незрозумілих наказів. Тоді кожен солдат автоматично стане учасником бойових дій і буде мати дозвіл на використання вогнепальної зброї і знати, що захищає Батьківщину», – підсумував екс-нардеп.

Керівник «Центру дослідження проблем регіонального міжнародного співробітництва» Володимир Гулима акцентував увагу на тому, що Україні наразі не вигідно оголошувати воєнний стан. Причиною є побажання закордонних партнерів і союзників.

«Думаю, що нашого президента поставлено в такі рамки, коли він не може оголошувати в країні воєнний стан. Бо це пов’язано із зовнішньоекономічною діяльністю. Окрім цього, треба звернути увагу і на реакцію світу. Якщо це буде АТО – світ сприятиме і підтримувати країну у боротьбі з тероризмом. Якщо це відкрита війна – інша справа», – пояснив керівник центру.

Щодо повідомлень, які з’являються як гриби після дощу у соцмережах з приводу неправомірності мобілізації, то тут Володимир Гулима вказує на пропагандистські трюки сепаратистів, які прагнуть зірвати чергову хвилю мобілізації. Підкреслює, що такими повідомленнями сіється паніка серед населення. «Такі заяви – шлях на лаву підсудних, адже часткова мобілізація відбувається згідно Конституції України. Підставою від ухилення від неї може бути лише ті випадки, які офіційно визнані», – додав експерт.

Своєю чергою колишній прес-аташе посольства Грузії в Україні Бачо Корчилава сказав, що не знає досконало української законодавчої бази, через що йому складно коментувати дане питання. Натомість, він пригадав 2000 рік, коли під час проведення терористичної операції в Чечні російський уряд провів часткову мобілізацію військових фахівців, зокрема, спеціалістів з авіації. «Якщо країні бракує військовослужбовців, вона мусить проводити мобілізацію, інакше звідки поповнювати резерви? А якщо Україна не буде цього робити, то може потрапити в ситуацію, коли сили будуть нерівними», – підкреслив Бачо Корчилава.

Тетяна Зеленська, «Вголос»