Теруправління Державного бюро розслідувань у Миколаєві вважає, що службовці Південної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Держінспекції ядерного регулювання України у змові з службовцями ДП «НАЕК «Енергоатом» та фіктивного ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Елемент» заволоділи бюджетними коштами під час постачання абразивних виробів.

Про це пишуть Наші гроші з посиланням на ухвали Заводського райсуду м. Миколаєва від 3 травня.

За даними слідства, у жовтні 2018 р. відокремлений підрозділ «Южно-Українська АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» (м. Южноукраїнськ Миколаївської обл.) замовив «НВП «Елемент» абразивні вироби за 2,09 млн грн. Правоохоронці вважають, що службові особи Південної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Державної інспекції ядерного регулювання України та «Енергоатому» створили умови для перемоги у конкурсних закупівлях ТОВ «НВП «Елемент», яке має ознаки фіктивності.

За інформацією слідчих,  «Елемент» під час виконання умов угоди сформував податковий кредит від низки фіктивних фірм. Що, в свою чергу, свідчить про складання і видачу завідомо неправдивих документів бухгалтерського і податкового обліків щодо взаємовідносин з постачання товару для ДП «НАЕК «Енергоатом». При цьому були відсутні операції з купівлі-продажу по ланцюгу постачання продукції. В подальшому це дозволило заволодіти коштами держпідприємства в особливо великих розмірах.

Суд надав слідчим доступ до  документів ТОВ «НВП «Елемент» та документації щодо взаємовідносин атомників з приватною фірмою.

За даними системи держзакупівель «ProZorro», мова йде про постачання на «Южно-Українську АЕС» 2023 шліфувальних дисків та кругів. Для участі в торгах подалися ще чотири компанії, які пропонували товар від 1,05 до 1,40 млн грн, але їх пропозиції відхилили.

Засновником та директором дніпровського ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Елемент» є Максим Юнак.

Згідно з «Прозорро», спочатку ВП ЮУАЕС ДП «НАЕК «Енергоатом» визнав переможцем цієї закупівлі ТОВ «Айтекс Компані», яке запропонувало меншу суму – 1,05 млн грн. Водночас, «Елемент» подав скаргу до Антимонопольного комітету, який зобов’язав атомників скасувати рішення про визначення «Айтекс Компані» переможцем.

АМКУ з’ясував, що рішення тендерного комітету про перемогу «Айтекс Компані» є незаконним, зокрема, через те, що «Айтекс Компані» документально не підтвердив відповідність товару певним ГОСТ, ДСТУ або ТУ, надав «Авторизационное письмо» лише російською та німецькою мовами, не надавши переклад на українську, та не в строк завантажив дозаповнену технічну специфікацію.

Згідно з даними «Прозорро», у 2017-2018 рр. ТОВ «Елемент» отримав 12 замовлень на загальну суму 9,12 млн грн, підряд від ЮУАЕС – найбільший з них.