Доктор економічних наук Йосиф Ситник розповів, як на українську казну вплинув весняний карантин

Про це він заявив у коментарі «Вголосу».

«Якщо аналізувати показники із січня по жовтень 2020-го і порівняти їх з ідентичним відрізком часу минулого року, то можна сказати наступне: зведений бюджет виконано з дефіцитом у сумі 59 мільярдів гривень. У державному бюджеті дефіцит складає 81,7 млрд., а загальний фонд – 93,6 млрд. гривень. Тобто, мова іде про те, що державний бюджет за ці місяці недоотримав. При цьому дефіцит є суттєвим і є низка статей податків, які не виконуються і які нам буде важко надолужити до кінця року. Наприклад, за зведеним бюджетом ми маємо мінус 2,2 млрд. на податку прибутку, який ми недоотримали від підприємств. 14,3 млрд. рентної плати за користування надрами в Україні ми також недоотримали. Серед місцевих бюджетів дуже характерним є дефіцит земельного податку. У Львівській області він становить 1,8 млрд. гривень, наприклад. Також зменшились і неподаткові надходження. У 2020-му вони вже становлять 22 млрд. гривень», - пояснив Йосиф Ситник.

«З іншого боку, якщо говорити про зведений бюджет, то зросли запозичення України, як внутрішні, так і зовнішні. Якщо брати держбюджет, то позики збільшились на 50 млрд. гривень. Тобто, якщо минулого року на цей час було позичено 65 млрд., то зараз ця сума складає 186 млрд. грн. Відповідно, зростає і сума погашення боргів», - додав експерт.

«Якщо ми беремо до уваги місцеві бюджети, то як приклад візьмемо Львівську область. Тут до бюджетів усіх рівнів надійшло на 4,6% менше грошей, ніж минулого року. Загальний фонд обласного бюджету виконаний лише на 90% у порівнянні з 2019-м. Тобто, 10% складає недовиконання. Спеціальний фонд місцевих бюджетів отримав на 23% менше надходжень, а виконання, порівняно із попереднім роком, становить лише 38% до плану поточного року», - підкреслив він.

«Все це, фактично, є наслідками оцієї системи карантинів, які були введені у березні 2020-го. Якщо така динаміка збережеться, то зрозуміло, що бюджети і їх планування на 2021-й рік буде суттєво ускладнено, бо ми досі не знаємо, доки карантин буде продовжено», - підсумував Ситник.

Читайте детальнішу інформацію у статті "Чи переживе українська економіка ще один карантин?"