Як інформує прес-служба ЛОР, 16 серпня, львів’яни побували у Литовському сеймі, де зустрілася із представниками об’єднання «За Литву в Литві», зокрема з депутатом сейму головою партії націоналістів Гінтарасом Сонгайлом, головою Литовської центристської партії Євгеніусом Скрупскялісом, а також із представником парламентської комісії із збереженням історичної пам'яті Литви Жидрунасом Мачюкасом. У ході зустрічей сторони обговорили ряд питань, що є спільними як для українського, так і для литовського народів, зокрема питання люстрації, євроінтеграції, збереження історичної спадщини тощо.

Литовські парламентарії розповіли про роботу сейму, поділилися досвідом щодо подолання наслідків тоталітарного минулого та перебування в європейській спільноті. За словами депутата сейму Гінтараса Сонгайла, литовці з великим інтересом спостерігають за політичними та культурними подіями в Україні та щиро вболівають за українців.

Жидрунас Мачюкасом розповів про роботу комісії, завданням якої є досліджувати історію Литви, реалізовувати державні проекти щодо історичної пам'яті, а це – різноманітні виставки, конкурси серед дітей та молоді на історичну тематику, видання наукової літератури, створення літопису литовського парламентаризму тощо.

Литовські колеги провели екскурсію Литовським сеймом, де представники
Львівщини мали змогу оглянути два зали засідань литовських парламентаріїв – старий, у якому відбувалися події 13 січня 1991 року, коли було оголошено незалежність Литви, і новий – де з недавнього часу проводяться парламентські засідання.

Також Олег Панькевич, Ярослав Кравченко та Святослав Шеремета, відвідали Музей тоталітаризму, що розташований у колишній будівлі радянського КДБ і займає цілий квартал в центрі Вільнюса. Директор музею Євгеніус Пейкштяніс провів екскурсію колишніми тюремними камерами, що добре збереглися (тюрма тут діяла майже до початку 90-х років), розповів про боротьбу литовського народу проти більшовицьких загарбників, яка нагадує боротьбу УПА, а також ознайомив з експозиціями музею, на яких фотографії литовських повстанців, їх особисті речі, місця перебування на засланні тощо.

Окремо в експозиціях Музею тоталітаризму виставлені фотографії керівного складу КДБ за всі роки комуністичного періоду, висвітлено бузувірські принципи та методи їхньої діяльності: підслуховування, слідкування та катування литовських політичних в'язнів.

На завершення свого перебування у Вільнюсі делегація з Львівщини зустрілася з представниками української громади в Литві. Зустріч відбулася в українській греко-католицькій церкві Святої Трійці, що у самому центрі Вільнюса. Українська діаспора цікавилася, насамперед, політичною ситуацією в Україні напередодні парламентських виборів.

«Я радий, що перебуваю сьогодні саме у Вільнюсі, – зазначив під час зустрічей Олег Панькевич, – адже на початку 90- х саме Литва була каталізатором процесів незалежності. Тому ми сьогодні надзвичайно зацікавлені у співпраці між нашими державами, адже в українського та литовського народів є багато спільного в історичному плані, у плані становлення державності тощо».