Депутати Львівської облради вимагають оприлюднення повного списку пограбованих матеріалів Центрального державного історичного архіву України у Львові для передачі їх до відповідних служб та до Інтерполу.

Про це йдеться у зверненні депутатів Львівської облради до Президента України та Прем'єр-міністра України щодо викрадення документів із Центрального державного історичного архіву України у Львові, підтриманому сесію облради сьогодні.

"У зв'язку з викраденням значної частини кількості документів з історії не лише української, але й інших націй, зокрема, єврейської, звертаємося до вас із проханням до СБУ провести розслідування, у складі осіб директора центрального державного історичного архіву у Львові Діани Пельц, голови держкомархіву Геннадія Боряка, колишнього віце-прем'єр-міністра України Дмитра Табачника та співробітника музею Голокосту в Єрусалимі Марка Шрабермана, колишнього співробітника державного архіву у Львові", - йдеться у зверненні депутатів.

Згідно зі зверненням, вони просять зініціювати комплексну перевірку відповідними державними структурами зовнішньоекономічної та фінансової діяльності центрального державного історичного архіву України у Львові протягом часу керівництва архівом Діани Пельц, зокрема, "так званого благочинного фонду сприяння архівам".

Депутати також проголосували за звільнення директора центрального державного історичного архіву України у Львові Діани Пельц.
"І, зважаючи на те, що справа безпрецедентного розкрадання національної і культурної спадщини має особливу національну вагу для України, просимо вас дати доручення відповідним службам щодо розкриття злочину, притягнення до відповідальності посадових осіб та взяти справу під свій особистий контроль", - йдеться у зверненні.

Депутати облради на сесії також прийняли рішення вивчити всі кримінальні справи, пов'язані із розкраданням музейних документів та об'єднати їх в одну та приєднати до кримінальної справи щодо розкрадань в державному архіві.

Контроль за виконанням рішення покладено на заступника голови Львівської обласної ради Андрія Парубія, а також постійну комісію з питань депутатської діяльності, етики, регламенту законності та військових проблем.

Голова Львівської ОДА Петро Олійник у своєму виступі сказав, що "це розкрадання архіву у Львові це була взагалі запланована система розкрадання архівних документів по всій Україні". Він також повідомив, що зараз в державному архіві у Львові проводиться інвентаризація 80 тис. документів в архіві, а загалом в державному архіві у Львові є 5 млн. документів. 

У  липні 2004 року Національному музею історії України у Києві від імені тодішнього Прем'єр-міністра України Віктора Януковича було подаровано зшиток листів Михайла Грушевського, який за сукупністю ознак виявився архівною справою, викраденою із львівського архіву.

У результаті ідентифікації та відповідного звернення керівництва архіву до уряду "подарунок" було повернуто. Разом із листами повернулася ще одна справа з того самого фонду - листи синів Івана Франка.

З львівського архіву викрадено матеріали з фонду Грушевського, Куліша, Шептицького, Драгоманова, десятки королівських пергаментних грамот, обідрані справи Студинського, поки що не відомо, як справи з документами, поляків, євреїв та ін. народів.
Грошова вартість викраденого згідно з міжнародними нормами становить 200 тис. євро за 100 тис. аркушів.
Слідство за фактом крадіжок в архіві працівники МВС розпочали у грудні 2004 року.
24 грудня 2004 року було порушено кримінальну справу за розкрадання майна в особливо великих розмірах (ст. 185 ККУ).