Модератором круглого столу була голова комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради Ірина Сех.

“У травні 2012 року закінчилася невтішна для Львівщини епопея із визначенням переможця на користування надрами на території так званої Олеської площі, яка потенційно охоплює дев`ять районів Львівської області. На території Олеської та Юзівської площ планується пробурити 5 тисяч свердловин, а промислова розробка сланцевого газу розпочнеться в 2018-2019 роках. З сумом констатуємо, що визначення переможця відбулося без врахування інтересів територіальної громади Львівської області. По суті, відбулося рейдерське захоплення прав органів місцевого самоврядування вирішувати питання користування надрами”, - зазначила Ірина Сех.

На переконання членів комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради, термінова зміна законодавства, яке регламентує процедуру надання дозволів і погоджень на видобування сланцевого газу напряму пов'язана з тими ризиками і загрозами, які містить технологія видобутку.

Саме з метою всебічного та об'єктивного вивчення цього питання та інформування мешканців області до роботи круглого столу були запрошені провідні науковці – визнані фахівці в галузях екології, геології та геохімії.

Наукове обґрунтування ризиків пов'язаних з процесом видобування сланцевого газу озвучили: кандидат геолого-мінералогічних наук, геологічний факультет Львівського Національного університету Володимир Харкевич, доктор технічних наук, професор інституту геології і геохімії горючих копалин Національної академії наук України Юрій Стефаник, доцент геологічного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка Василь Дяків, завідувач відділу гідрогеології, кандидат геологічних наук, інститут геології і геохімії горючих копалин НАН України Роман Паньків, вчений секретар Українського науково-дослідного геологорозвідувального інституту, кандидат геологічних наук Ярема Місюра, доктор геологічних наук, в. о. директора Українського науково-дослідного геологорозвідувального інституту Ярослав Лазарук, доктор технічних наук, професор Львівської політехніки, кафедра технології неорганічних речовин Зеновій Знак, директор інноваційного центру державного підприємства "Аргентум" Тарас Когут, провідний гідрогеолог, колишній керівник розвідувальних робіт водозаборів Віталій Федосєєв. Усі, без винятку, науковці наголошували на ризиках видобутку сланцевого газу. Так, зокрема, Володимир Харкевич наголосив про загрозі для якості питних прісних і мінеральних підземних вод.

Найбільше занепокоєння науковців викликано тим, що склад хімічних реагентів, які використовуються при гідророзривах, є комерційною таємницею, і неможливо передбачити його вплив на довкілля та здоров'я людей.

Учасники круглого столу наголошували, що енергетичну безпеку та незалежність країни можна забезпечити не лише добуванням сланцевого газу, але й використанням інших екологічно безпечних і, головне, відновлюваних ресурсів, таких як сонячна енергія, енергія вітру.

Довідка

Низка європейських держав відмовилася від видобутку сланцевого газу.

1 липня 2011 року Сенат Франції на законодавчому рівні відмовився від методу видобутку корисних копалин за допомогою технології "гідророзриву пласту", 17 січня 2012 року уряд Болгарії вчинив так само і відкликав ліцензію на пошук сланцевого газу в американської нафтової компанії «Шеврон». Керівництво землі Північний Рейн – Вестфалія, що в Німеччині, до літа 2012 року заборонило будь-яке використання технології гідророзриву.

Між тим, у США також побічно визнали потенційну небезпеку видобутку палива із сланцевих порід для сейсмологічної стабільності. У середині квітня 2012 року американська Геологічна служба частково пов'язала збільшення числа землетрусів в центральній частині країни з інтенсивним видобутком нафти і газу зі сланців на початку двотисячних.

У травні 2012 року влада Швейцарського кантону Фрібур призупинила видачу усіх дозволів на розвідку сланцевого газу на невизначений термін. Причиною рішення місцевої влади стало те, що вплив буріння на навколишнє середовище та ризики забруднення все ще чітко не визначені.

9 травня 2012 року Чехія услід за Францією, Болгарією, Німеччиною та Швейцарією встановила мораторій на видобуток сланцевого газу. Чехія, як і Україна не має законів, які б регулювали відносини між усіма учасниками процесу освоєння новітніх і вкрай складних технологій освоєння надр.

Найімовірніше, що найближчим часом заборону на розробку сланцевого газу введуть і в Румунії. Їхній уряд зараз активно працює над цим і вимагає запровадження мораторію на геологорозвідку і видобуток сланцевого газу.

Хронологія розгляду питання у Львівській обласній раді

9 лютого 2011 року в комісію Львівської обласної ради з питань екології, природних ресурсів та рекреації надійшло звернення Міністерства екології та природних ресурсів про надання погодження щодо включення площі газових сланців Олеська до Переліку ділянок надр, що можуть надаватися у користування на умовах, визначених угодами про розподіл продукції.

14 березня 2011 року комісія розглянула звернення і ухвалила звернутися до Міністерства екології щодо введення у встановленому порядку представників Львівської обласної ради та Львівської ОДА до складу Міжвідомчої комісії з організації укладеннята виконання угод про розподіл продукції, а також надання гарантій стосовно узгодження проекту угоди про розподіл продукції з органом місцевого самоврядування, на території якого розташована ділянка надр, що відповідно до угоди передається у користування.

22 березня 2011 року, Міністерство екології та природних ресурсів написало відписку на ім`я голови облради. У ній зазначалося, що склад згаданої міжвідомчої комісії уже затверджено постановою Кабінету Міністрів, де передбачено вичерпний перелік членів комісії. І продовжувалося, що у разі позитивного рішення Львівської облради стосовно підтримки рішення Міжвідомчої комісії щодо включення площі Олеська до зазначеного Переліку уряд може розглянути пропозицію щодо включення представника Львівської обласної ради до складу Міжвідомчої комісії. У листі зазначалось прохання терміновості розгляду питання про надання погодження щодо включення площі Олеська до Переліку на найближчій сесії.

На сесії від 24 травня 2011 року Львівська обласна рада ухвалила звернення до Міністерства екології та природних ресурсів щодо надання матеріалів техніко-економічного обґрунтування і умов розробки родовищ сланцевого газу на території Львівської області, прогнозних екологічних ризиків та обсягу і порядку здійснення природоохоронних заходів; також обласна рада звернулася до Кабінету Міністрів щодо введення до складу Міжвідомчої комісії з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції представника Львівської обласної ради, за посадою - профільного заступника голови обласної ради.

До цього часу Львівська обласна рада так і не отримала відповіді на своє звернення.

3 листопада 2011 року американська корпорація Shevron, яка мала наміри освоїти Олеську площу, організувала у Львові міжнародний семінар щодо видобутку сланцевого газу, на який були запрошені і депутати Львівської обласної ради. На зустрічі був присутній представник Міністерства екології та природних ресурсів Володимир Ігнатенко, який жодним словом не обмовився про відповідь міністерства на звернення Львівської обласної ради. Попри це радник міністра запевнив, що незабаром їм не треба буде погодження органів місцевого самоврядування.

17 листопада 2011 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переліку ділянок надр". Цим законом внесено зміни в Кодекс України "Про надра" та Закон України "Про угоди про розподіл продукції". Зміни стосуються в основному повноважень органів місцевого самоврядування щодо надання в користування ділянок надр (родовищ корисних копалин) на умовах, визначених угодами про розподіл продукції.

Зокрема, з Кодексу про надра вилучено п. 2 ст. 9-1, згідно з яким підлягав обов'язковому погодженню обласними радами Перелік ділянок надр (родовищ корисних копалин), що могли надаватись у користування на умовах, визначених угодами про розподіл продукції. Аналогічні зміни щодо обмеження повноважень обласних рад внесені і до Закону "Про угоди про розподіл продукції". Більше того, в цьому Законі вилучено норму, а саме абзац 1-й пункту 2 статті 6, яка передбачала обов'язкову публікацію в офіційних друкованих виданнях України та іноземних засобах масової інформації Переліку ділянок надр (родовищ корисних копалин), що можуть надаватися у користування на умовах, визначених угодами про розподіл продукції.

30 листопада 2011 року за поданням Міністерства екології та природних ресурсів України Кабінет Міністрів прийняв постанову № 1297, якою затвердив порядок проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська. Відповідно до постанови загальна площа, яка передаватиметься інвестору, становить 6 324 кв. км.

16 січня 2012 року у Львівській обласній раді відбулася прес-конференція на тему: «Видобуток сланцевого газу: порушення прав громади та екологічна загроза», у якій взяли участь голова ГО «Бюро екологічних розслідвань» Дмитро Скрильніков та керівник юридичного відділу МБО «Екологія-право-Людина» Єлизавета Алексєєва. За словами Дмитра Скрильнікова, експерти дійшли висновків, що на законодавчому рівні Європа не готова видобувати у себе сланцевий газ, численність законодавчих прогалин підвищує ризики видобутку сланцевого газу. Єлизавета Алексєєва попередила про правові ризики відчуження інвестором приватної власності громадян, на території яких буде розташована земельна ділянка, надана розробникові сланцевого газу в користування.

14 лютого 2012 року на позачерговій сесії Жовківської районної ради ухвалили звернення до прем’єр-міністра України та Голови Верховної Ради з вимогою залучити представників місцевих рад до роботи над проектом розробки родовищ корисних копалин Олеської площі та поновити права та врахувати інтереси територіальних громад у питанні погодження Переліку ділянок надр, які можуть надаватися у користування.

15 лютого 2012 року члени постійної депутатської комісії Буської районної ради з питань екологічної безпеки, використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища ухвалили звернення до Кабінету Міністрів, Міністерства екології та природних ресурсів, Державної служби геології та надр з проханням об’єктивно вивчити ситуацію, що склалася з видобутком сланцевого газу на Львівщині та надати більше інформації про економічні та екологічні наслідки цього для території регіону.

23 лютого 2012 року Державна служба геології та надр України оголосила конкурси на укладення угод про розподіл продукції (УРП), що видобуватиметься в межах Юзівської площі і Олеської площ. Заявки приймалися до 23 квітня 2012 року.

У лютому 2012 року НАК "Надра України" і ТОВ "СПК-Геосервіс" (Київ) заснували спільні підприємства ТОВ "Надра Юзівська" і ТОВ "Надра Олеська" (обидва - Київ), які в подальшому стали сторонами угод про розподіл продукції (УРП), що видобувається в межах Юзівської і Олеської площ.

10 травня 2012 року стало відомо, що Міжвідомча комісія з організації та проведення конкурсів на укладення угоди про розподіл продукції визначила переможців конкурсів щодо розробки Юзівської (Донецька і Харківська області) та Олеської (Львівська область) газових площ.

14 травня 2012 року стали відомими переможці - Royal Dutch Shell і Chevron.
15 травня 2012 року на сесії Львівської обласної ради депутати ухвалили звернення до Президента та Генпрокуратури з проханням не допустити порушення права виключної власності українського народу на природні ресурси, зокрема, щодо надр, які надають у користування на умовах угод про розподіл продукції.

Остання інформація щодо видобутку сланцевого газу на території Олеської площі прозвучала 16 травня 2012 року. За словами міністра екології та природних ресурсів України Едуарда Ставицького, коли буде укладатись угода про розподіл продукції, обласні ради та органи місцевого самоврядування будуть особисто затверджувати всі питання щодо екологічних аспектів безпосередньо на місцях; Кабінет Міністрів зможе ухвалювати рішення про початок робіт лише після того, як це буде схвалено місцевою владою; а в договорах з Shell і Сhevron будуть передбачені серйозні економічні санкції за невиконання або несвоєчасне виконання зобов'язань. Незважаючи на голосні слова можновладця, до цього часу жоден представник з Міністерства екології та природних ресурсів України чи з компанії "Шеврон", яка виграла тендер на видобуток сланцевого газу на території Львівщини, до Львівської обласної ради так і не звернувся.