Нардепи подали понад 3 тис. поправок на загальну суму близько 750 млрд. грн., повідомив голова комітету Верховної Ради з питань бюджету, регіонал Євгеній Геллера. Ця сума вдвічі перевищує дохідну частину урядового проекту (392,4 млрд. грн.). Голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов не виключив, що бюджет приймуть без врахування пропозицій народних депутатів, бо збалансувати його буде неможливо.

Згідно з таблицею пропозицій, депутати наполягають як на збільшенні доходів загального фонду держбюджету- максимальне зростання на 17,83 млрд. грн., так і на їхньому скороченні на 2,6 млрд. грн. Така ж ситуація і у видатковій частині. Внесено поправку про зниження рівня держборгу на 14,5 млрд. грн., до 565,55 млрд. грн.

Депутати вважають за необхідне розширити кількість проектів, що фінансуються за рахунок держгарантій (уряд запропонував обмежити витрати на ці цілі 50 млрд. грн).

Як опозиціонери, так і представники більшості вважають за необхідне виключити з доходів загального фонду держбюджету збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства і знову направляти ці кошти до спецфонду. Запропоновано також збільшити кількість програм, які б фінансувалися за рахунок коштів спецфонду.

Представники опозиції пропонують позбавити уряд права випускати у 2014 році фінансові казначейські векселі для погашення заборгованості з відшкодування різниці у тарифах на теплопостачання. А регіонал Юрій Шаповалов наполягає на списанні боргів місцевих органів влади за середньостроковими позиками, які вони «змушені були отримувати через прорахунки Мінфіну».

Багато депутатських поправок мають соціальну спрямованість, зокрема, пропонується значно збільшити прожитковий мінімум і мінімальну зарплату . Андрій Павловський ("Батьківщина"), зокрема, пропонує з 1 січня встановити їх у розмірі 2400 грн і підвищити до кінця року ще на 360 грн. В урядовому проекті запропоновано підвищити їх розмір у жовтні до 1301 грн. Його колега за фракцією Людмила Денисова пропонує більш помірне зростання - на 179 грн з 1 грудня, до 1446 грн.

Байдюк Лариса (КПУ) вважає, що Кабмін повинен забезпечити збільшення зарплатні до рівня реальної вартості робочої сили з урахуванням податку на доходи фізосіб (ПДФО) і сімейного навантаження. У Компартії також пропонують в 2014 році забезпечити разові виплати ветеранам та інвалідам війни, в'язням концтаборів - підвищити з 6643 до 9490 грн., учасникам бойових дій - до 4745 грн.

Депутати пропонують ввести прогресивну шкалу оподаткування доходів фізосіб, знизивши ставку з 15 до 13% для доходів в обсязі не більше двох мінімальних зарплат (2436 грн.). При доходах до 12,180 тис. грн. – 15%, до 18,270 тис. грн. –17%, до 36,540 тис. грн. – 20% і понад це – 30%. Зараз підвищена ставка в 17% застосовується до доходів, що перевищують десятикратний розмір мінімальної зарплати. Економити державні гроші у парламенті пропонують за рахунок скорочення на 40% кількості легкових автомобілів, що обслуговують державні органи. Після продажу їх на аукціоні виручені кошти пропонують направити до бюджету.

Окрім того, є норма про заборону вищим посадовим особам користуватися чартерними авіаперевезеннями за рахунок держкоштів. Як і обіцяли в опозиції, подано поправку про скорочення витрат на утримання силових структур: МВС – удвічі – до 9,2 млрд. грн., Генпрокуратури - з 3,2 млрд. грн. до 1,2-1,6 млрд. грн. (три пропозиції щодо скорочення). У той же час комітет з питань верховенства права та правосуддя наполягає на збільшенні фінансування судів. А ряд депутатів Партії регіонів просять підвищити на 60 млн. грн. фінансування за програмою здійснення законодавчої діяльності і на 20 млн. грн. - на підтримку санаторно-курортного комплексу Верховної Ради.

Джерело: Комерсант-Україна