Ініціатором законопроекту є народний депутат від НУНСу Геннадій Москаль.

У пояснювальній записці до законопроекту він зазначає, що з набуттям чинності нового КПК кримінальне переслідування може основуватись на неперевіреній або недостатньо перевіреній інформації, поширеної іншою, третьою особою.

«Тобто, вся репресивна машина держави може включитись на повну потужність проти людини, якщо одна особа посилається на «факти», які мають ознаки складу злочину, почуті від іншої особи без обов‘язкового допиту поширювача інформації, встановлення достовірності цієї інформації тощо», – наголошує Геннадій Москаль.

За його словами, в КПК фактично йде мова про кримінальне провадження, яке базується на звичайних плітках та чутках, що завдають шкоди людству багато років.

Так, показаннями з чужих слів, згідно ст. 97 КПК є висловлювання, здійснене в усній, письмовій або іншій формі, щодо певного факту, яке ґрунтується на поясненні іншої особи. При цьому, суду надається можливість визнавати допустимими доказами показання з чужих слів незалежно від можливості допитати особу, яка надала первинні пояснення.

Такого процесуального закону, за словами депутата, на території сучасної України не було за всю її історію, його не мало навіть сумнозвісне НКВД.

З огляду на сказане вище, депутат пропонує виключити з КПК статтю 97 «Про показання з чужих слів».