Верховна Рада взяла за основу проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України". За ухвалення відповідної постанови про прийняття за основу законопроекту проголосувало 258 народних депутатів.

Цей законопроект передбачає зниження з 2,5 тис. до 2 тис. мінімальних заробітних плат грошової застави, що вноситься партією чи політичним блоком на спеціальний рахунок ЦВК для реєстрації на парламентських виборах 2006 року.

Виступаючи по суті законопроекту, народний депутат, член фракції НУ, Юрій Ключковський, що також є одним з розроблювачів цього законопроекту, відзначив, що він "не торкається питань, що пов’язані з політичним резонансом". За його словами, законопроектом пропонується вдосконалити виборчі процедури. Зокрема, за його словами, законопроектом пропонується повернення до практики формування виборчих комісій, що діяла під час виборів у Верховну Раду в 2002 році. Ключковський відзначив, що в комісію, без будь-яких застережень можуть бути включені представники тих партій чи блоків, що мають свої фракції у Верховній Раді. Водночас, представники інших політичних сил включаються до складу виборчих комісій на підставі жеребкування.

За словами Ключковського, також пропонується вдосконалити складання виборчих списків в Україні. Він наголосив, що це питання було одним із найскладніших під час виборів Президента в 2004 році. Ключковський відзначив, що вирішити зазначену проблему допомогло б ухвалення закону про державний реєстр виборців. При цьому депутат зазначив, що до парламентських виборів 2006 року це практично не вдасться зробити, і списки виборців будуть контролюватися з боку суб’єктів виборчого процесу. Крім того, за його словами, списки виборців мають стати основою для складання бази виборців після проведення виборів-2006.

За словами Ключковського також удосконалена норма, що стосується видачі відкріпних талонів і голосування вдома. Він сказав, що для відкріпних талонів установлюються правила їхнього обліку і обігу. Крім того, використання талонів підлягає дуже твердій звітності. Що стосується голосування вдома, то законопроектом пропонується впровадити правила обліку тих виборців, що самостійно не можуть прийти на виборчі дільниці. Зокрема, таких осіб пропонується розділити на дві групи – ті, що не можуть пересуватися протягом уже довгого часу і ті, котрі втратили таку можливість внаслідок хвороби на певний термін.

Крім того, за словами Ключковського, пропонується розширити перелік відомостей, щоб уникнути можливості внесення в протоколи про результати виборів недостовірної інформації. Також удосконалиться система врегулювання спорів, що виникли як під час виборчого процесу, так і під час після нього.

Ключковський також відзначив, що цей закон, у разі його прийняття в цілому, набере чинності з 1 жовтня 2005 року.

Постановою також передбачається доручити парламентському комітетові з питань державного будівництва і місцевого самоврядування розглянути пропозиції, висловлені під час обговорення законопроекту, а також надійшли від суб’єктів права законодавчої ініціативи до 1 липня 2005 року, і підготувати вищевказаний законопроект до розгляду в другому читанні 6 липня поточного року.

Не підтримала ухвалення цього законопроекту в повному складі тільки фракція КПУ. Інші фракції проголосували так: "Наша Україна" – 78 "за", Регіони України – 11, Народна партія – 33, БЮТ – 32, СПУ – 24, УНП – 4, СДПУ(о) – 15, "Демократична Україна" – 20, "Єдина Україна" – 11, ПППУ – 12, "Демократичні ініціативи" – 2, позафракційні – 16.

proUA