Про це розповів перший заступник голови правління ПАТ «Львівгаз» Володимир Король під час прес-конференції, передає кореспондент «Вголосу».

Власне, з 1 жовтня вступила в дію постанова Кабінету міністрів України №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального господарства». Цією постановою зменшено норми споживання газу для категорії населення, яка не має газових лічильників. «Для них це позитив, адже це означатиме, що вони платитимуть менше. Адже, у зв’язку зі зменшенням норм споживання газу, їм надходитимуть менші рахунки. Водночас фізично ніхто не спроможний виміряти, скільки насправді вони споживають газу», – пояснює Володимир Король.

Тим часом, він додає, що негативно ці зміни вплинуть на тих, хто має лічильники, але відноситься до пільгових категорій населення, хто оформлює субсидії. Для них норми споживання газу значно скоротилися –більш як на третину, притому й компенсацію вони зможуть отримати теж лише за третину менший об’єм спожитого газу. Якщо ж пільговик використає газ понад цю норму, то решту йому доведеться сплачувати за повною ціною.

Власне, постановою уряду зменшено норми споживання газу для осіб, які не мають лічильника. У кого встановлена лише газова плита та є централізоване гаряче водопостачання  місячна норма споживання газу змінилася із 9,8 м куб. газу на людину до 6 м куб. газу. Якщо є газова плита , але немає централізованого водопостачання, ця норма зменшена з 18,3 м куб. до 9 м куб. Водночас за наявності водонагрівача і газової плити зменшена з 23,6 м куб до 18 м. куб. Це ж скорочення норм стосується і пільговиків.

Наприклад, пільговик зі статусом дитина війни мав 25% компенсації за споживання газу. За всіма підрахунками згідно з попередніми нормами, до прикладу, він міг отримати пільгу на 370 м куб. спожитого газу в місяць. За новими нормами лише на 131 м куб. в місяць. Практично, на третину менше.

За решту газу йому доведеться платити за повною ціною. Володимир Король пояснює, що, фактично, пільговиків спонукають втричі менше споживати газу.

«А як це зробити? Вони в один момент не можуть втричі менше споживати газу, для цього потрібно, як мінімум провести певні заходи з енергозбереження: встановити сучасний котел, замінити вікна, утеплити фасад, і тоді є реальні шанси зменшити споживання газу. Але ж на це потрібні кошти, а ми говоримо, здебільшого про малозабезпечених, тому не всі спроможні це зробити. Одними лише постановами уряду споживання газу не зменшиться», – каже Володимир Король.

Він не виключає, що отримавши нові рахунки за газ вже в листопаді, люди не розумітимуть, що діється, чому вони стали платити більше. Це може спричинити серйозне соціальне збурення, заборгованість. На Львівщині, каже Володимир Король, майже третина мешканців відноситься до пільгових категорій споживачів, по Україні таких понад третину.