Поки в Україні радіють приходу бюджетних авіаперевізників, у Німеччині їх хочуть обкласти додатковими податками для захисту клімату. Однак не всі вважають цю ідею реалістичною.

У переліку десяти найбільших європейських забрудників вуглекислим газом на перших дев'ятьох місцях немає жодних несподіванок: вугільні електростанції слідують одна з одною. Семеро з них розташовані на німецькій території. Лише на десятому місці йде не виробник електрики, а друга за розміром авіакомпанія Європи – Ryanair, повідомляє DW.

Лише двох авіаподорожей в межах Європи на рік достатньо, аби на одну людину вже приходилося б більше половини з максимально допустимих за оцінками наукової ради німецього уряду 2,7 тонн річних викидів СО2. Відповідно, Ryanair несе завдяки своїм сміховинним цінам суттєву частину відповідальності за те, що у Європі та світі так багато людей обирають саме авіаподорожі.

Депутати ХСС у німецькому Бундестазі тепер хочуть боротися проти "демпінгу" лоукостерів. "Квитки за дев'ять євро для перельотів Європою не мають нічого спільного ані із ринковою економікою, ані із захистом довкілля", – заявив голова парламентської групи Християнсько-соціального Союзу (ХСС) Александер Добріндт (Alexander Dobrindt) газеті Bild. Тому на квитки, дешевші за 50 євро, має накладатися "штрафний податок". Навряд чи цей податок таки запровадять. Але це викликає питання – чи справді час дешевих перельотів добігає свого кінця?

З історичної точки зору, бюджетні авіалінії – це продукт ЄС, який з 1987 року послідовно лібералізував європейські авіасполучення та уможливив вихід на цей ринок для приватних компаній. Роками клієнти звикали до надзвичайно низьких цін, які були доступні за належної завчасності та гнучкості в обранні подорожі. Втім в останні декілька років боротьба на тісному ринку дешевих авіаперевезень ставала все запеклішою. Такі компанії як Air Berlin, Germania чи WOW цієї конкуренції певної миті просто не витримали і збанкрутували.

Квитки вже стали дорожчими, підтверджує Франк Фіхерт (Frank Fichert), професор туризму та транспорту у Вищій школі Вормса. "Думка про те, що із лоукостерами усі подорожують за 9,99 євро є хибною, – розповідає він у розмові із DW. – Цю ціну платить лише дуже невелика частка пасажирів, але навіть вони зазвичай змушені платити більше за квиток назад". Зазвичай за такою ціною подорожує лише невелика частка пасажирів, різниця у ціні компенсується дорожчими квитками, які купує решта пасажирів. У Ryanair середня ціна перельоту становить близько 40 євро. Але зазвичай до цієї суми додаються додаткові платежі за послуги на кшталт багажу чи резервування місць, що становлять у середньому ще 15 євро на один переліт. "Якщо ви подорожуєте Ryanair туди й назад, ви у середньому сплачуєте за це 110 євро", – резюмує Фіхерт.

"Не варто забувати, що ціна у 9,99 євро, як і будь-яка вдала акційна пропозиція, має сильний рекламний ефект", – розповідає експерт. "Людина думає, що у Ryanair для нього знайдеться пропозиція за 9,99 євро, знаходить лише за 29,99 євро, але бронює її все одно", – пояснює цей механізм Фіхерт, нагадуючи, що чим ближчою є дата перельоту, тим вищою є ціна.

Авіабізнес потребує дуже високих витрат на обслуговування літаків, персонал та паливо. Тому перевізники можуть лише тоді працювати із прибутком, коли повітряні судна перевозять достатню кількість пасажирів. Витрати на одного пасажира, як наприклад відшкодування аеропортам, за словами Фіхерта, становлять лише незначну частину ціни квитка. У Німеччині, окрім цього, сплачується авіаційний податок у розмірі від 7,38 євро до 41,49 євро для довших перельотів.

При внутрішньонімецьких перельотах додається ще 19 відсотків податку на додану вартість (ПДВ). Перельотів за кордон це не стосується. Оскільки авіаподорожі здебільшого є міжнародним бізнесом, обкладати авіалінії податками так, аби при цьому не завдати шкоди власним інтересам, вкрай важко. Якщо Німеччина почне збирати податок на додану вартість з міжнародних перельотів, в той час як інші країни цього не робитимуть, це призведе до того, що німецькі транзитні аеропорти почнуть втрачати рейси на користь Амстердама, Брюсселя чи Лондона.