Міський голова Львова Андрій Садовий вкотре не зважає на думку львів’ян, які виступають проти будівництва нового готелю, обмеженого вул. М. Вороного, вул. С. Руданського, вул. Ф. Ліста, вул. М. Коперника, пл. А. Міцкевича і пр. Т. Шевченка у м. Львові. Мешканці мікрорайону під час громадських слухань, які були присвячені цьому питанню, подавали багато зауважень і ставили масу питань, які у результаті проігнорували чиновники Садового. 

Вже у п’ятницю, 24 квітня, відбулось онлайн-засідання архітектурно-містобудівної ради, яка затвердила будівництво готелю, а на наступному засіданні вже оголосять рішення. Звичайно ж, мешканці не мали змоги взяти участь у цьому засіданні, а отже і рішення ухвалювались без їхньої участі. 

Порушення законодавства України полягає у тому, що розглядати це питання вони не мали права, допоки не завершиться процедура громадських слухань. Оскільки громада не отримала відповіді на зауваження до детального плану території від представників ЛМР, то не можна вважати, що слухання завершились, бо конфлікт, ясна річ, не вичерпаний. Відповідно до закону, у такому випадку необхідно створити тимчасову погоджувальну комісію, до складу якої мають увійти мешканці, представники забудовника та міськради. Цього, як ви вже здогадались, теж ніхто не зробив, терміни надання відповідей львів’янам затягнули, а на вищезгаданому засіданні заступник Садового Любомир Зубач заявив, що конфлікту між мешканцями та забудовником вже немає. Інші чиновники, у свою чергу, теж запевняли, що «процес переговорів із забудовником має позитивну динаміку», однак останні точно знали, що забудовники перестали контактувати з мешканцями.

Цікаво, що своє порушення офіційно визнали в управлінні архітектури. Коли мешканці туди зателефонували, їм повідомили, що відповіді на їхні зауваження ще на погодженні, хоча місяць часу, встановлений законом, вже минув.

Важливо, що на онлайн-засіданні були представники забудовника, які продемонстрували проект готелю, хоча це розглядається не видача містобудівних, а погодження детального плану. Тобто, теоретично там може будуватись не лише готель, а будь-що інше, оскільки земля не є приватною власністю і досі належить громаді. Дана ділянка коштує приблизно 3 млн. гривень, які недоотримає львівська казна, за допомогою цього ДПТ посіпаки мера хочуть її безкоштовно віддати забудовнику. Нагадаємо, що такі речі повинні купуватись через відкритий аукціон. 

Чому Садовий так лобіює це будівництво? Тут все доволі просто: власники фірми-забудовника «Ательєр», яка і планує звести готель, є близькі до Андрія Садового бізнесмени. Мова йде про Назара Купибіду та Лева Підлісецького, екснардепа від «Самопомочі». Так, перший у 2018 році перерахував партії «Самопоміч» близько 200 тис. гривень, а дружина останнього «пожертвувала» на передвиборчу кампанію львівського бургомістра аж пів мільйона гривень. Тобто, або Садовий таким чином планує «віддати борг», або ж це просто «дружня взаємодопомога».

То у чому полягає конфлікт із мешканцями, чому Андрій Садовий так лобіює інтереси забудовника і у чому полягає його особиста вигода у цьому питанні? Про це журналіст ІА «Вголос» спілкувався із керівником ГО «Розвиток Громади» Назаром Лисяком та мешканками цього мікрорайону Юлією Старчак та Галиною Торською.

У чому полягає конфлікт між мешканцями і владою? 

Назар Лисяк:

Це питання тягнеться вже не перший рік і це вже другий детальний план, який був розроблений по цій території. Два роки тому була схожа ситуація, але мешканці були проти будівництва. Там було порушено багато процедур, планувався готель і у результаті через суд мешканці «відвоювали» цю територію. 

Сьогодні ж, через громадські слухання, був поданий новий детальний план території, проте мешканці знову виступили різко проти, оскільки вони переймаються за свої будинки. По-друге, це комунальна земля, вона належить громаді, а не фірмі «Ательєр». Вони планують там побудувати 6-поверховий готель без права на володіння землею.

Забудовник на цій ділянці має лише одну будівлю, а хоче забрати усю землю, щоб побудувати готель. У межах своєї споруди нехай собі робить, що йому заманеться, але він хоче, щоб громада безкоштовно віддала усю ділянку, вартість якої становить 2-3 млн. доларів. Тобто, оцим детальним планом забудовник хоче узаконити передачу йому земельної ділянки. 

Поясню: є генеральний план, який затверджує, де що має знаходитись, а детальний план допомагає розібратись із нюансами і уточненнями. Саме детальний план визначає, на якій ділянці має бути будинок, на якій садок і так далі. На вул. Вороного досі немає погодженого детального плану території. У той же час, близький до «Самопомочі» бізнесмен, вже презентує, що він там будуватиме готель, хоча, відповідно до генерального плану, там має бути парковка і про жодний готель поки що мова взагалі не може йти. Детальний план не може змінювати генерального, а лише уточнювати його. Тобто, ми бачимо, як нахабно все робиться з боку влади: вони вже презентують готель, вже розповідають, який він буде, хоча права такого ще навіть не мають. Ця ділянка належить громаді міста. 

До того ж, якщо при подібних ситуаціях виникають конфлікти між мешканцями і забудовником, то згідно закону, необхідно створити погоджувальну комісію, до складу якої входять мешканці, представники влади і забудовника. Вже вдруге поспіль нічого подібного не робилось. Це все ігнорується, це питання явно лобіює міська рада і я вважаю, що тут бере участь сам мер Андрій Садовий. 

Чому мешканці проти?

Юлія Старчак:

З самого початку у детальному плані території було зазначено два об’єкти: реставрація Пасажу Міколяша та паркінг. Проблема першого полягає у тому, що він закривав собою вікна будинку №6 на вул. Ф. Ліста. Мешканці ще тоді були проти такого будівництва, оскільки воно дуже погіршує стан їхнього проживання. Люди боролись проти цього і домоглись, щоб цей проект виключили із детального плану цієї території. Але 24 квітня на засіданні будівної ради заявили, що вже є якийсь проект по Пасажу і його треба включити до цього детального плану. Тобто, роботи, проти яких виступали мешканці, знову можуть бути внесені до нового проекту. 

Другий об’єкт, по якому була і є проблема, це готель на вул. Вороного, 4. На частині цієї ділянки у забудовників є приватна власність, але виходить, що решту землі міська рада віддасть будівельній фірмі просто так, безкоштовно. Ми не розуміємо, чому людині, яка пов’язана із «Самопоміччю», віддають 14 соток землі у центрі міста в буферній зоні ЮНЕСКО. Якби підприємець купив цю землю у міста, то ці гроші можна було б використати з користю, а тут зовсім інша ситуація. 

На цій території хочуть звести 6-поверховий готель. Влада це аргументує тим, що зараз там і так є паркінг, але він стихійний. Усі забувають, що наразі ця стоянка забезпечує місто 60-ма паркомісцями. Враховуючи проблеми із цим у центрі міста, такі дії тільки підсилять транспортний колапс. Забудовник обіцяє звести нову парковку, але є проблеми з «геологією». Тобто, лише після відповідних досліджень стане зрозуміло, чи це буде 1-рівневий чи 2-рівневий паркінг. Це, знову ж таки, втрата паркомісць. До того ж, у готелі поселятимуться люди, які приїдуть на власних автівках. Ба більше, у ресторан, який там відкриють, теж приїжджатимуть люди на машинах. Найцікавіше, що головний архітектор проекту Юрій Столяров, під час кожної зустрічі із мешканцями мікрорайону, звідкись бере інформацію, що люди, які житимуть у готелі, прилітатимуть літаками. Це просто смішно. Тобто, забудовник обіцяє забезпечити ще більше паркомісць у районі, але цьому не можна вірити з об’єктивних причин. Паркінг буде у розпорядженні готелю і він буде доволі дорогим, це ж буде приватною власністю. 

Крім того, нам обіцяють громадський простір на найвищому поверсі, яким нібито зможуть користуватись усі. А де гарантії, що сьогоднішній громадський простір не перетворять у будь-що інше? Це ж приватна власність! Там, наприклад, дуже проглядається другий поверх ресторану на терасі. Нам по цьому не дали жодної відповіді. 

Нас також насторожує, що у нас немає історико-опорного плану. Люди хочуть будувати об’єкт позаду будинку, який належить до ЮНЕСКО, не знаючи, чи впишеться він туди по габаритах і зовнішньому вигляду і чи не пошкодить архітектурні пам’ятки. Також ми усі добре знаємо, що у Львові ніякі будинки не реконструйовують. Якщо там буде будуватись споруда, яка на два поверхи має заглибитись під землю, то де гарантія, що будинки навколо не постраждають? Це ризик для усіх старих будівель, тому мешканці і переймаються. 

Ми хотіли скооперувати наші дії із забудовником, аби уникнути подібних речей. Ми хотіли зробити якісь комплексні заходи, щоб будинки навколо не почали тріскати і розвалюватись. Кілька місяців забудовник був готовий із нами співпрацювати (на словах, звісно), а потім він просто зник. До певного етапу з нами взагалі ніхто не контактував зі сторони будівельної фірми. Я вважаю, що це абсолютна безвідповідальність інвестора щодо навколишнього середовища. На мою думку, вони або готують собі усі необхідні документи, або ж просто хочуть заробляти гроші і неважливо, що робиться навколо. 

Нещодавно засідала містобудівна рада, на якій ми не мали права бути присутніми через карантин. Там навіть архітектори переймались непорозуміннями між громадою та забудовником, проте вищезгаданий пан Столяров усіх запевнив, що ніяких конфліктів немає, хоча це повна брехня. 

Галина Торська:

Оскільки міська рада приймає рішення, як вона собі хоче і коли хоче, то ми боїмось, що до генерального плану внесуть різні поправки за допомогою детальних планів. Після громадських слухань ми написали масу своїх зауважень, відповідей на які ми досі не отримали. Коли почався карантин, Андрій Садовий запевнив нас, що ніяких засідань не буде, проте нещодавно містобудівна архітектурна комісія засідала онлайн. Цікаво, що на засіданні Любомир Зубач заявив, що жодних конфліктів у нас немає, хоч це зовсім неправда. 

Ми ще на початку березня писали багато листів із пропозиціями і зауваженнями у міськраду, проте досі ніхто із нас не отримав жодної відповіді. Ми нещодавно зателефонували в управління архітектури ЛМР і нам якась пані сказала, що зараз це все знаходиться на погодженні в головного архітектора і він ще не погодив відповіді на наші питання. Тобто, процедура, згідно якої нам відповідь мала прийти до місяця часу, вже була порушена. Тим більше, що нещодавно це питання було винесене на засідання містобудівної ради, тобто, на наступний етап затвердження детального плану цієї території.

Крім того, наші будинки є старими, вони навіть не мають міцних фундаментів. Ми переймаємось, що під час таких масштабних будівельних робіт поруч, ми просто втратимо своє житло. Тим більше, що нам ніхто ніяких гарантій щодо збереження будинків не дає. Вони хочуть побудувати готель з паркінгом і зробити «вау», як вони самі сказали. То це «вау» може потім пролунати на всю Україну, коли від їхнього будівництва почнуть валитись будинки та інші пам’ятки архітектури. Забудовник від нас тікає і ми не можемо з ним ні про що домовитись. 

Яка роль Андрія Садового у цій забудові та в чому полягає вигода для нього?

Назар Лисяк:

Ще коли вперше розроблявся цей детальний план, тогочасний головний архітектор Львова Юліан Чаплінський на засіданні виконкому заявив, що на цій ділянці буде будуватись лише багаторівневий паркінг. Тоді Андрій Садовий погодився, зазначивши, що не можна допустити такого, коли люди беруть землю під паркінг, а потім там зводять комерційні об’єкти. А після цього «фарисейства» на сесії міської ради, коли вже розроблявся другий детальний план, мер почав тиснути на депутатів. Він заявив, що це його особисте прохання і сказав: «проголосуйте, щоб мене потім рука не боліла підписувати ті чи інші ухвали». Тобто, він прямо погрожував депутатам, щоб вони підтримали розроблення цього детального плану. Він також додав, що це не відбувається розгляд будівництва готелю, а впорядкування стихійного паркінгу і взагалі треба подумати, що там можна збудувати. 

А вся справа у тому, що власники фірми «Ательєр» офіційно допомагали «Самопомочі» на виборах. Вони вносили чималенькі суми на рахунок партії. Лев Підлісецький взагалі був нардепом від партії «Самопоміч». Тобто, ці люди є близькими до Андрія Садового. Можливо, вони будуть із ним ділитись прибутками із цього бізнесу. Також може бути таке, що Садовий просто «віддає борг» за ті кошти, які йому «пожертвували» ці бізнесмени на його передвиборчу кампанію. 

Юлія Старчак:

Я думаю, що Андрій Садовий грає тут неабияку роль. На всіх етапах він підтримував ініціативи забудовника, він дуже добре знає усі моменти і постійно лобіює інтереси готелю. Наприклад, на одній із сесій ЛМР, коли приймали ухвалу по розробленні ДПТ, Садовий чітко сказав, що це його особисте прохання, аби депутати проголосували «за». Мені здається, що це вказує на те, що він особисто, не як мер, а як приватна людина, бере участь у цих перипетіях. Подейкують, що за цю земельну ділянку заплатили гроші, але не в казну, а в кишеню. 

Наше місто йде шляхом колізії, як про це кажуть усі чиновники. Я вважаю, що це не колізія, а намагання знайти «шпарину», яку можна трактувати по-різному, аби скористатись нею і обійти закон. 

Роман Гурський, ІА «Вголос»