Дмитро Олексійович, які завдання ставить Кабмін перед Держкомземом та його обласними підрозділами в умовах кризи?

Політика уряду у сфері земельних відносин, незважаючи на економічну кризу, зберігає свою соціальну направленість.

5 серпня Кабмін прийняв постанову про "Порядок безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 році державних актів на право власності на земельні ділянки". Нагадаю, що цією постановою затверджено порядок безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 році державних актів на право власності на земельні ділянки, визначено спрощену процедуру безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 році державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, ведення особистого селянського господарства в межах населених пунктів та садівництва у розмірах, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, після прийняття рішення про передачу громадянам безоплатно у приватну власність земельних ділянок. Цією ж постановою визначено, що для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки будуть виділені кошти Стабілізаційного фонду.

Держкомзем та його обласні підрозділи зобов'язані виконати цю постанову, тобто забезпечити видачу актів власності на землю тим власникам, які підпадають під дію цієї постанови, до нового, 2010 року. Держава ж взяла на себе обов'язок проплатити виготовлення всіх актів і всієї технічної документації.

Яка категорія власників землі підпадає під дію цієї постанови?

Громадянин України мають право отримати на безкоштовній основі земельну ділянку для особистого селянського господарства, площею до 2 гектарів, для садівництва, для будівництва особистого будинку і під город. Щоб отримати землю потрібно мати: рішення органу місцевого самоврядування - в межах населеного пункту, а за межами – рішення адміністрації.

Більшість громадян, як насправді, вже давно володіють землею та використовують її, не оформивши до цього часу прав власності на неї. Бо остання процедура вимагала від них отримання дозволів та виготовлення земельної документації. Все це коштує ніціатива Кабміну — це приклад реальної соціальної допомоги з боку держави,значних, як для рядових громадян, коштів. До того ж, не секрет, що громадянам доводилося нерідко зіштовхуватися з непорядністю місцевих чиновників, які вимагали від них хабарі за оформлення необхідних документів.

Тому ініціатива Кабміну — це приклад реальної соціальної допомоги з боку держави, це конкретне радикальне вирішення проблеми, яку не вдавалося розв'язати десятиліттями.

Чи відомо, скільки власників землі зможуть скористатися безоплатною процедурою оформлення прав власності на неї?

Держкомзем на виконання завдання Кабміну провів аналітичне дослідження. Отож, за нашими даними, в Україні сьогодні є понад 6 мільйонів прийнятих рішень про передачу землі у приватну власність, але власники до цього часу так і не отримали актів через те, що не мають коштів на їх виготовлення.

Якщо говорити про Львівщину, то це близько 150-200 власників землі, які зможуть скористатися нагодою безкоштовно отримати акт права власності на землю до кінця цього року.

Можна передбачити, що в людей виникне багато запитань щодо цієї ініціативи уряду. Де вони можуть отримати роз'яснення, до кого вони повинні звернутися за консультацією?

З 1 вересня при Кабміні запрацює спеціальна телефонна лінія, яка буде приймати від людей телефонні скарги чи заяви, а також надавати консультації з приводу дії даної постанови.

Раджу також звертатися на пряму телефонну лінію Держкомзему, яка працює щоп'ятниці з 10 до 12 години за телефоном  8-800-500-83-20. Цього тижня ця лінія працювала не лише в Києві, дзвінки приймалися безпосередньо мною у Львові. Її результати засвідчують, що тема отримання актів прав власності на землю згідно з новою постановою Кабміну є актуальною. Наприклад, цікавляться, чи можна виробити безплатно акт власності на землю на підставі документів про спадщину, що робити, якщо вже частина документів вироблена за гроші та ін.