Образ ангела у сакральному мистецтві чи не найпоширеніший, стверджують мистецтвознавці. На виставці представлені близько 50 ікон та скульптур, різьблень і тканин зі символікою ангелів. Вони виготовлені в XIV - XIX ст.ст., а сьогодні відреставровані, приведені до експозиційного вигляду і вперше виставлені для широкого загалу.

Куратор виставки, працівник Музею історії релігії Руслана Бубряк розповідає:

«Звичайно, ангелів зображали і в глині, і в графіці, і в металі, і в склі. Ми обмежилися лише такими техніками, як іконографія, живопис на полотні і різьблена скульптура. Думаю, що навіть ці речі, які тут представлені, дають уявлення людям про те, як виглядає ангельський світ.

Ми дуже часто промовляємо це слово «ангел», не розуміючи, хто і що це, тому що люди звикли їх бачити лише на іконах і на картинах як молодих юнаків або маленьких діток, пухкенькими, з крильцями.

Ангели – це безтілесні особи вони не мають крил, не мають імен, їх не видно. Але це істоти божі, які постійно дивляться на нас. Відповідно до ангельської ієрархії, є дев’ять чинів. Найвищі з них – це херувими і серафими. Нижчі чини – це архангели; найнижчі – ангели-охоронці, власне ті, які для нас, людей, найближчі. Бо, як участь нас церква, кожна людина має ангела охоронця, він її провадить у життя, охороняє і оберігає від спокус. Звичайно, що люди тішаться з того, що мають ангела охоронця завжди до нього моляться, його прославляють. Хоча дуже часто люди називають своїми ангелами-охоронцями тих святих, на честь яких вони названі».

Голова комісії сакрального мистецтва Львівської архієпархії УГКЦ, організатор Музею сакрального мистецтва Севастіян Дмитрух розповідає про ангелів та про історію експонатів на виставці « Ангел Божий»:

«Ангел перебуває з нами нерозлучно, протягом всього життя, він наш охоронець, невидимий наставник і покровитель.  Ангел сповіщав пастуха про народження Христа: Ідіть у Вифлеємі поклоніться Богу. Ангели являються при тайні хрещення. Ангели являються, коли Христос молиться про чашу. Ангели являються на гробі при воскресінні Христовому. Перша молитва, якої вчать дітей – це слова до янгола.

У нашій колекції, яку ми формували 15 років, знаходяться твори, починаючи з ХIV століття. Твори цікаві своїм походженням, також уже складаються легенди, як ми збирали ці ікони. Наприклад, ікона Архистратига Михаїла вже стала підставкою, на неї ставали люди, щоб дістати шнурка, щоб бити в дзвони. 

Усі твори, які виставлені для огляду, вийшли із церковного вжитку. Вони знаходилися на церковних складах чи на дзвіницях.  Така збирацька діяльність проходила з різними труднощами. Були люди, які давали твори добровільно, були і такі, що не давали добровільно.

На виставці представлені різні ангели, адже їх зображали по-різному: суворими, коли вбивають нечистого, або ж із блаженними обличчями – як на іконах про народження Христа. Також і веселими, як ангел-диригент із паличкою в руках. Люди зображали ангелів такими, як собі їх уявляли.  Як, наприклад, колись різьбярам було холодно в ноги, то вони вважали, що і ангелам холодно, і так вирізьбили ангелів у чоботях».  

Усіх, хто ще не встиг оглянути виставку ангелів, хочемо заспокоїти: виставка експонуватиметься в Музеї історії релігії до Стрітення Господнього (до 15 лютого).

Фото Роксолани Савчин