Сьогодні ЛМО ВО „Свобода” звернулася до депутатів львівської міської ради зі своїми пропозиціями щодо оформлення Цвинтаря Орлят

"Польща неодноразово демонструвала готовність до конструктивної співпраці з Україною. Проте у взаєминах між нашими державами залишається проблема польських поховань у Львові. Полагодження потребують п'ять проблемних питань: остаточний напис на могилі польським воякам; пам'ятник американським і французьким військовим; скульптури левів; написи на пілонах", -сказано в документі.

"Офіційний Київ, на відміну від польської сторони, здебільшого трактує проблему винятково у контексті необхідності збереження добросусідських стосунків з Варшавою як „європейським адвокатом” України. Важаємо, що така позиція не відображає необхідності відновлення історичної справедливості щодо полеглих українських героїв.

Зазначаємо, що на території Польщі немає жодного пантеону, який би символізував славу української зброї. Вирішення цього питання вже сьогодні актуалізувало іншу проблему: необхідності гідного вшанування поховань українців, яких чимало на території Польщі. Так, у Каліші та Кракові ніяк не можуть відновити пам'ятники воякам Української Народної Республіки, до речі, колишнім союзникам маршала Пілсудського. У занедбаному стані перебувають цвинтарі у містах Ланьцут, Вадовіци, Стшалківа, де поховано кількасот тисяч українських солдатів, серед яких чимало офіцерів та генералів. Колись там стояли пам'ятники. Сьогодні - пустка. У 1918 році у польському таборі в Вадовіцах загинуло півтора тисячі інтернованих українців з Галичини. Про цю трагедію сьогодні ніщо не нагадує. Пам'ять про неї живе лише в серцях українців. Свого часу, зокрема у 1937 році, у Ланьцуті було встановлено пам'ятник українським солдатам. А вже у 1974р. з нього знято напис, який свідчив, що власне тут поховані українці. Натомість з'явився напис про похованих польських солдат.

З огляду на важливість вирішення зазначених питань Львівська міська організація Всеукраїнського об'єднання „Свобода” просить Сесію Львівської міської ради прийняти рішення щодо:

1. На центральній надмогильній плиті зробити надпис українською та польською мовами: „Тут спочиває польський солдат, полеглий в українсько-польській війні в 1918 - 1920 роках”.

2. На могилах французьких та американських найманців, які воювали на боці поляків, зробити надписи українською, французькою та англійською мовами: „Французам, полеглим і померлим в українсько-польській війні в 1918-1920 роках” та „Американцям, полеглим в українсько-польській війні в 1918-1920 роках”.

3. Заборонити встановлення біля колонади скульптур левів і використання мілітарних символів, з-поміж них і „меча-щербця”.

4. Рекомендувати Президенту України визнати ОУН-УПА воюючою стороною у ІІ Світовій війні для гідного вшанування вояків повстанської армії на теренах інших держав.

5. При відновленні чи впорядкуванні могил воя ків інших держав, загиблих на території України написи формулювати в контексті української історичної справедливості"