У вересні цього року Львівська міська рада оголосила міжнародний відкритий конкурс на кращу концепцію втілення ідеї Меморіального комплексу пам’яті жертв окупаційних режимів у Львові.

Про це повідомляє прес-служба ЛМР.

Після опрацювання отриманих матеріалів конкурсна комісія вирішила, що концепцію самого Музею (Тюрми) необхідно створити на результатах великої кількості археологічних та історичних досліджень, які ще треба буде провести. А вихідні дані, які були надані учасникам на цьому етапі, поки недостатньо висвітлюють історію тюрми від початку її заснування.

Конкурсна комісія відзначила кращі роботи та було визначено лише 3 місце. 3-тє місце – конкурсна пропозиція, яка є найближчою до заданої тематики і найкраще пропрацьованою (під назвою – «132465», автори ПП «Архітектори Чаплинський Трофименко») – винагородити сумою 2500 Євро. Заохочувальні премії отримали пропозиції: «200266» архітектор Рибенчук Микола Миколайович) - 1300 Євро; «В’язниця волі 153482» (автор архітектор Маркіян Коссак) - 900 Євро; пропозиціям «100219» (Австрійська архітектурна фірма PASMOS, автори Robert Voros, Piter Eichberger) та «888888» (автор архітектор Михайло Ягольник) - по 900 Євро.

«Наступного року буде діяти інституція з директорами і працівниками, які проводитимуть певні екскурсії з тим, що у нас уже є. Треба буде у цьому муніципальному музеї зробити навігацію, ознакування, паралельно будуть проводитись дослідження - архітектурне та археологічне», - зазначив заступник міського голови з гуманітарних питань Василь Косів.

«Люди зберігають чимало предметів, тут буде найкраще місце, де можна їх принести і побачити в експозиції. З часом повернемося до проектування самого Меморіального комплексу. Тут буде і міський музей, і меморіально-дослідницький центр. Наразі ще йде обговорення самої назви», - додав він.

За результатами обговорення, членами Конкурсного комітету пропонується виконати подальшу роботу за такими пунктами:
1. Заснувати інституцію, яка б постійно займалася створенням меморіально-
дослідницького центру «Тюрма на Лонцького».
2. Провести міжнародну конференцію із залученням різних експертів, де буде обговорена візія і загальна концепція майбутнього Меморіально-дослідницького центру;
3.Провести дослідження:
3.1.Історико-архітектурні дослідження;
3.2.Виявлення автентичних і найбільш цінних елементів існуючої споруди і території, дослідження та облікова інвентаризація усіх елементів, фотофіксація;
3.3.Проведення археологічних розкопок та експертне обстеження стану будівлі, збір усних свідчень та артефактів.
4.Ініціювати процес надання статусу пам’ятки історії національного значення для комплексу на вул. С. Бандери, 1.
5.Провести конкурс на розробку проекту, який повинен включати:
5.1.Створення Музею на основі консервації комплексу – будівлі та території тюрми;
5.2.Створення науково-дослідницького центру;
5.3.Створення необхідної функціональної інфраструктури науково-дослідницького центру і музею.
6.Львівській міській раді, спільно з Управлінням СБУ у Львівській обл. організувати форму доступу до об’єкта, провести ознакування та інші необхідні організаційні заходи для початку публічної діяльності меморіально-дослідницького центру «Тюрма на Лонцького».

Також 12 грудня в палаці Мистецтв, що на вул. Коперніка, 17 відбулась виставка проектів на спорудження Меморіалу пам’яті жертв тоталітарного режиму на території колишньої в’язниці на вул. С. Бандери, 1 та пройшли громадські обговорення проектів на спорудження Меморіалу пам’яті жертв тоталітарного режиму

Довідка

Тюрма на колишній вул. Лонцького — була найбільшим комплексом НКВС, знаходилась на перехресті колишніх вулиць Сапєги, Коперніка i Лонцького (теперішня Степана Бандери). Крім того, у різні роки тут знаходилося управління польської поліції та були розташовані спец загони гестапо. Тюрма здобула "славу" найкривавішої в’язниці Західної України.