У п’ятницю, 10 травня 2019 року, виповнюється 5 років, як український режисер Олег Сенцов утримується за ґратами в Росії.

Олег Сенцов — український кінорежисер, сценарист і письменник, громадський активіст. Лауреат премії Сахарова «За свободу думки» та Національної премії України ім. Тараса Шевченка.

Як потрапив у полон

10 травня 2014 року в Сімферополі російські силовики затримали кінорежисера і письменника Олега Сенцова. У серпні 2015 року російський суд за сфабрикованим обвинуваченням у плануванні терактів в анексованому Криму засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму. Свій термін режисер відбуває на крайній півночі Російської Федерації в Лабитнангі.

Своєї провини Сенцов не визнає. У травні 2018 року Сенцов оголосив голодування з вимогою звільнити всіх політв’язнів Кремля. РФ на поступки не пішла, голодування довелося припинити через різке погіршення здоров’я режисера.

Чому не помилують

Процедура помилування в Росії передбачає, що режисер повинен особисто звернутися до президента РФ з таким проханням. Але Сенцов відмовився це робити, наполягаючи, що є українським громадянином.

Однак 7 жовтня 2016 року міністерство юстиції Росії відмовило у видачі режисера Україні, аргументуючи це тим, що, відповідно до закону про приєднання Криму до Росії, Олег Сенцов став громадянином РФ.

Які акції на підтримку відбудуться

У Києві сьогодні пройдуть акції на підтримку Олега Сенцова.

О 13:30 від пам’ятника Ярославу Мудрому на Золотих Воротах, стартує символічна хода до 14 посольств країн-членів Ради Європи, що розташовані в Києві.

Під час акції-перформансу «Do you remember?» активісти передадуть кожному посольству листа від українських заручників Кремля та нагадають країнам-членам Ради Європи, що будь-який діалог із Путіним треба починати із питання звільнення Олега Сенцова та всіх політв’язнів Кремля, які незаконно утримуються за ґратами в Росії та на окупованих українських територіях.

Активісти переконані, що саме це питання має стати основним на засіданні Комітету міністрів Ради Європи, яке відбудеться 16-17 травня 2019 р. в Гельсінкі.

Також до 5-ї річниці арешту Олега Сенцова запланована акція «Саджайте квіти, а не людей».

Об 11.00 у Хрещатому парку (по вулиці Михайла Грушевського) письменники, актори, музиканти та правозахисники висадили квіти для заручників Кремля. Акція відбулася на підтримку започаткованого акторкою Риммою Зюбіною флешмобу під гаслом «Саджайте квіти, а не людей».

Участь в акції, зокрема, взяли режисер Ахтем Сеітаблаєв, письменник Андрій Курков, актриса Римма Зюбіна, музикант Андрій Хливнюк, вчений Ігор Козловський та інші.

На даний момент, за даними організаторів глобальної акції #SaveOlegSentsov, щонайменше 98 українських політв’язнів утримуються в Російській Федерації та окупованому Криму, близько 120 військовополонених і цивільних заручників у підвалах окупованого Донбасу та 24 українські військовополонені моряки – у СІЗО «Лефортово», передає «Укрінформ».

Напередодні в Москві пройшли одиночні пікети на підтримку політв’язня Сенцова.