В Україні вже найближчим часом може різко вирости курс валют. Зокрема після призначення нового очільника Національного банку долар виріс до майже 28 гривень. Проте це ще не все. Президент Зеленський у своєму коментарі переконаний, що долар повинен коштувати 30 гривень.

  • «Всі навколо нас говорили, що у нас незалежний банк. Так, і ми підтримуємо незалежність Національного банку України, але говорили всім, що як ми можемо жити, якщо у нас навіть бюджет порахований за курсом 30. А гривня, ви бачите, яка у нас ..», – зазначив Зеленський.

Його підтримав також і голова парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха, який переконаний, що гривню потрібно обвалювати, щоб «українці не їхали закордон на заробітки»:

  • «Найгірше, що може трапитися – ми втратимо робочі місця, у нас відбудеться так звана реіміграція, коли відкриються кордони з Європою. І просто поїде півкраїни, тому що держава не може забезпечити їм роботу тут. Тому ми вимушені так робити, тому ми не можемо дати великим підприємствам, які генерують багато робочих місць, зупинитися. Іміджево це не зовсім популярна історія. Але це доводиться робити, тому що це про економіку, а не про ідеологію, це не про те, що ти хочеш здаватися білим і пухнастим.»

То ж яким може бути курс валют?  Про це ІА «Вголос» запитав у екс-міністра фінансів Володимира Ланового, інвестбанкіра Тараса Козака, голови комітету економістів України Андрія Новака та економіста Олександра Охріменка.

Чи виконуватиме новий очільник НБУ вказівки влади?

Олександр Охріменко:

Новий керівник НБУ, як я розумію, більше, ніж Смолій слухатиме вказівки Офісу президента. Проте я вважаю його професіоналом. І якщо буде команда обвалити гривню – він це зробить, а якщо зміцнити – Шевченко із цим теж впорається.

Володимир Лановий:

В Офісі президента робили заяви про те, що Національний банк України має бути незалежним. Після цього Зеленський заявляє, що курс долара Смолій має встановити на рівні 30 гривень. І де тут невтручання? У мене є побоювання, що цей новий керівник НБУ почне виконувати вказівки влади, зокрема обвалить гривню та ввімкне друкарський верстат.

До того ж нагадаю, що керівництво НБУ повинно займатись макроекономікою та монетарним врегулюванням. Натоміть Кирило Шевченко прийшов із хоч державної, проте комерційної структури. І у мене є побоювання, що у нього замало досвіду для роботи у Національному банку. Плюс ще не зрозуміло, хто просунув Шевченка на пост НБУ та у чиїх інтересах він у майбутньому працюватиме.

Бо, наприклад,  у Англії керівник Нацбанку може зустрітись із очільником уряду. Вони можуть поговорити про курс і спільно працювати у державних інтересах. У нас же прийнято працювати у інтересах олігархів.

Тарас Козак:

Голова Нацбанку не є основним гравцем. Важливим нюансом є те, а яка ж більшість у команді Національного банку України. Важливі рішення там приймає Рада правління, яка є колегіальним органом. З 6 членів правління НБУ, якщо 3-4 будуть прихильниками макрофінансової стабільності – то тоді все буде стабільним. Якщо ж у Шевченка зміниться команда заступників, їх замінять на якихось незрозумілих особистостей, які будуть прихильниками емісії, то тоді курс валют вже не зупиниш: він може коливатися від 30 до 40 гривень за долар.

Тобто вже скоро нам варто очікувати обвал гривні?

Тарас Козак:

Наразі ще немає офіційного повідомлення про те, що курс валют в Україні зміниться шляхом девальвації гривні. Проте дійсно були такі повідомлення із боку влади про те, що курс у бюджеті прописаний по 30 гривень за долар, а тому потрібно, щоб курс реальний відповідав тому, що вказано у бюджеті. При цьому ця влада страждає ніби від роздвоєння особистості: одночасно вимагає девальвації гривні, при цьому залучає під низьку ставку облігації внутрішньої державної позики.

Володимир Лановий:

Зараз я припускаю, що дійсно можлива девальвація курсу гривні. На жаль, це може статись дуже швидко, адже минуло лише 6 років із часу великого обвалу гривні. Як наслідок – ціни серйозно виростуть, наші заробітки та заощадження в гривнях знову впадуть. І додам, що це ще і погано для національного виробника, який до прикладу, закуповує закордоном якесь хороше обладнання, бо ж заробляє він у гривнях, а купувати закордоном доведеться у доларах. Гривня може коштувати десь 30-40 гривень.

Андрій Новак:

«Через певний час долар коштуватиме 40, потім 50, а далі і сто гривень»

Якщо у майбутньому ця влада почне девальвувати гривню, це дуже сумно закінчиться. Бо зауважу, що такі процеси є дуже небезпечними. Якщо запустити процеси емісії та девальвації, то їх зупинити буде вкрай важко. Якщо гривня буде 30 гривень, то процес знецінення на цьому не зупиниться. Через певний час долар коштуватиме 40, потім 50, а далі і сто гривень. До того ж це активно просуватимуть ті ж експортери.

Зеленський та його депутат Наталуха заявляли, що гривню треба обвалити «заради блага українців». У чому полягають ці «блага»?

Андрій Новак:

Будь які заяви про те, що девальвація гривні є корисною та працює на благо української економіки та громадян, свідчать лише про два фактори. Перший – люди, які про це говорять є абсолютними профанами в економіці. Другий – такі люди, м’яко кажучи, знищують українську економіку, вони є її ворогами. Тобто тут вже можна говорити навіть про елемент гібридної війни, яку веде Росія протягом останніх 15 років, бо влада працює за принципом чим гірше українцям, тим краще олігархам.

Девальвація – це завжди початок ланцюгової реакції виключно негативних фінансових процесів. Після того, як курс впаде до 30 гривень за долар – це означає, що доходи усіх українців скоротяться на 10-12 відсотків. Як наслідок, у такий складний час коронакризи в країні знизиться купівельна спроможність. Тобто відбудеться зниження рівня життя. Другий наслідок це матиме і для українського бізнесу – відбудеться зниження попиту на ті чи інші групи товарів. Далі – впаде ВВП та відбудеться збільшення дефіциту бюджету, зросте Державний борг. Тобто девальвація гривні запустить ряд негативних економічних процесів.

Олександр Охріменко:

В Україні однозначно не потрібна девальвація гривні. Бо якщо запустити процес знецінення гривні, то погоджуюсь, що курс валют у нас не зупиниться на позначці 30 гривень за долар. Гривня вже у 2020 році обвалиться до 40 грн за долар. А я пригадую 2014-2015 роки, коли теж говорили, що у них все під контролем і гривня знецінилась у три рази.  З падінням гривні в Україні зростуть ціни, зарплати зменшаться.

А кому тоді вигідна девальвація?

Андрій Новак:

Девальвація гривні вигідна лише для експортно-орієнтованих підприємств, котрими володіють великі українські олігархи, зокрема той, якого пов’язують із Володимиром Зеленським. Пригадаймо акції протесту, проплачені цим олігархом, на яких люди вимагали обвалити гривню. Саме заради українських олігархів влада 30 років займалась девальвацією гривні, щоб вони вивели економіку на небачені висоти. І стан нашої економіки сьогодні яскраво демонструє, як їм це вдалось.

Марія Бойко, «Вголос»