У п’ятницю, 27 квітня, в Україні повинна стартувати виборча кампанія з дострокових виборів до Верховної Ради, що призначені, відповідно до указу Президента, на 24 червня.

Оскільки вибори призначені на 24 червня, виборча компанія повинна протривати 59 дні з урахуванням самого дня виборів. Відповідно до статті 102 закону Про вибори народних депутатів, яка регламентує проведення позачергових виборів, уже з п’ятниці повинне початися висунення кандидатів у депутати, що має завершитися за 40 днів до дня виборів, тобто 14 травня.

Висунення відбувається на партійних або міжпартийних з’їздах виборчих блоків (зборах, конференціях). При цьому не пізніше, ніж за 5 днів до Центральної виборчої комісії подається повідомлення про проведення такого з’їзду.

Перед цим рішення про створення виборчого блоку приймається на з’їзді (зборах, конференції) кожної партії, яка у нього входить.
Подача документів для реєстрації кандидатів у депутати в ЦВК повинна завершитися 30 днів до дня виборів (24 травня), останній термін реєстрації - 25 днів до дня виборів (29 травня).

Для реєстрації партійного списку партія (або блок) повинна надати копію свідоцтва про свою реєстрацію (блок - усіх партій, які входять до нього) і статуту, завірені в Міністерстві юстиції після дати оголошення про початок виборчої кампанії, а також внести грошову заставу в сумі 2 тис. мінімальних розмірів заробітної плати (840 тис. грн).

Крім того, кожен кандидат у народні депутати, внесений до партійного списку, має надати декларацію про майно і доходи за рік, що передує виборам.

Для проведення дострокових парламентських виборів використовуються ті самі територіальні округи і виборчі дільниці, створені для проведення останніх виборів.

Окружні виборчі комісії повинні бути сформовані ЦВК не пізніше, ніж 50 днів до дня виборів (4 травня) за поданням партій і блоків, представлених у поточному складі Верховної Ради. Такі подання повинні бути внесені не пізніше, ніж 53 дні до дня виборів (1 травня). До складу окружної виборчої комісії має бути включено від 12 до 18 членів. В обраній навесні 2006 року Верховній Раді п’ятого скликання 5 фракцій - Партії регіонів, БЮТ, блоки Наша Україна, Соцпартії і Компартії.

Дільничні виборчі комісії повинні бути сформовані окружними виборчими комісіями не пізніше, ніж 12 днів до дня виборів (11 червня) за поданням парламентських партій і блоків. Такі подання повинні бути внесені не пізніше, ніж 15 днів до дня виборів (8 червня).
Списки виборців складаються і виготовляються в порядку, встановленому для чергових виборів, і повинні бути передані до окружних комісій не пізніше, ніж 20 днів до дня виборів (3 червня).

У виборах 2006 року брали участь 45 партій і блоків.

Як відомо, 26 квітня Ющенко переніс вибори з 27 травня на 24 червня. При цьому він визнав таким, що втратив силу свій попередній указ від 2 квітня про розпуск Ради і призначення виборів на травень.

Верховна Рада України вважає, що указ Президента України від 26 квітня Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України і призначення позачергових виборів у частині повторного дострокового припинення повноважень парламенту і проведення позачергових виборів є виданим за відсутності законних підстав. Коаліція закликає Президента України скасувати новий указ про розпуск парламенту і продовжувати шукати шляхи досягнення національного компромісу. 

Кореспондент