Секретар Тернопільської міської ради Тарас Білан заборонив журналістам телеканалу “ТВ-4” приходити на його прес-конференції.

Наприкінці минулого тижня у Тернополі з часу березневих виборів розгорівся перший публічний конфлікт між представниками влади та ЗМІ. З'ясовування стосунків між журналістами та владними чиновниками відбувалося у четвер, 23 листопада, та в п'ятницю, 24 листопада, під час пленарних засідань четвертої сесії Тернопільської міської ради. Депутат міськради від СПУ, керівник єдиного у місті комерційного телеканалу “ТВ-4” Юлія Винокур звинуватила секретаря ради БЮТівця Тараса Білана у тиску на засіб масової інформації, який вона очолює. Хоча починалося все не зі звинувачень у тиску на видання, а з делікатної актуалізації проблеми некоректного поводження владного чиновника стосовно журналістів.

У четвер, на початку роботи сесії Юлія Винокур у досить таки тактовній формі ознайомила секретаря ради зі змістом статті 10-ї закону України про інформацію та Законом України про телебачення. А саме, зауважила, що жоден з представників влади не має права впливати на жоден ЗМІ і не має права заборонити відвідувати ті чи інші прес-конференції. Пані Юлія сказала, що секретар ради ще може і не знати цього, а тому подарувала йому книжечку із законом, у якій нею власноруч був написаний заклик до співпраці та взаєморозуміння. Суть конфлікту навіть для присутніх у сесійній залі була малозрозумілою. Однак депутат міськради “порист” Сергій Сінкевич, який працює журналістом на телеканалі “ТВ-4” вийшов до трибуни і виступ свого керівника назвав занадто м'яким.

З розповіді Сергія Сінкевича суть конфлікту полягає в наступному. Три тижні тому у Тернополі відбулася прес-конференція секретаря міськради Тараса Білана. Під час зустрічі з журналістами пан Тарас розповідав в основному про функціональні обов'язки секретаря ради, а тому журналістам слухати це було не вельми цікаво. На завершення прес-конференції у зал, де вона відбувалася, зайшов міський голова Роман Заставний. Мовляв, якщо у журналістів є якісь поточні запитання, то щоб не видзвонювали мера через прес-службу, а напряму змогли їх задати.

З огляду на те, що тоді якраз тільки-но починався опалювальний сезон, журналісти відразу ж переключилися на мера і дали йому 2-3 запитання, серед яких скажімо було і про те, чому не розпочався опалювальний сезон у 18-ти “текстернівських” будинках.

У своєму телевізійному сюжеті журналісти “ТВ-4” згадали про прес-конференцію Білана, але показали пряму мову мера, оскільки у словах секретаря не знайшли нічого цікавого.

Якихось критичних випадів на адресу секретаря у матеріалі журналістів не було, і не могло бути.
Проте, секретар ради наступного дня зателефонував у редакцію телекомпанії, щоб висловити своє “фе”. Попри погрози і повчання про те, як треба робити сюжети, конфліктності цій ситуації додало те, що Тарас Білан спілкувався не з керівником телерадіокомпанії, і навіть не з журналістом, а з оператором, котрий підняв слухавку і котрий до формування змісту сюжету по суті ніякого відношення не має.
Але це ще не все - розлючений секретар заявив, що більше на його прес-конференції журналісти “ТВ-4” не будуть запрошуватися. Власне таке обмеження стало причиною для ознайомлення Білана у сесійній залі зі змістом закону про інформацію.

Секретар ради від усіх звинувачень, отриманих на свою адресу, звісно ж відхрещувався, називав усе це політичним замовленням, але факт телефонного дзвінка у редакцію так і не спромігся спростувати. Що саме найцікавіше, це те, що відбиватися від звинувачень Тарас Білан вийшов зі словами: “Хто сказав, що моя прес-конференція була не цікавою?..” Власне ця фраза, єдиний момент, що втішив і навіть розсмішив тернопільських журналістів.

Наступного дня під час чергового пленарного засідання Тарас Білан продовжив тему конфлікту. У четвер ввечері він подивився на цьому каналі новини і знову вони йому не сподобалися. У п'ятницю він першим почав “тягнути вовка з лісу”. Секретаря ради обурило те, що у телевізійному сюжеті журналісти показали, як Юлія Винокур йому вручає книжечку, але не показали відповідь секретаря на отримані звинувачення. Хоча по суті і показувати не було особливо що. Адже Тарас Білан так і не спромігся спростувати факт дзвінка у редакцію та заборони телевізійникам відвідувати його прес-конференції. Тим паче, що відповідь Білана була адресована більше на слова Сінкевича, гострий виступ якого на телеканалі теж не показали. Проте, якщо по цьому питанню закиди Білана ще можна якось зрозуміти, то далі почався вже конкретний абсурд. Так, секретар ради дорікнув телевізійникам у тому, що вони у своєму сюжеті не показали депутатів, які виходили до підприємців продуктового ринку, котрі в цей день пікетували міську раду. Також дорікнув за те, що не показали сюжет про розгляд питання що стосується повноважень першого заступника міського голови Олени Лакоми. Складається враження, що комерційний телеканал “ТВ-4” Тарас Білан сплутав з газетою міськради “Тернопіль вечірній”. Та й то такі закиди навіть в адресу “власного” видання публічно робити не личить...

У п'ятницю Тарас Білан уже зізнався, що телефонував на “ТВ-4”, але заявив, що не погрожував і не тиснув на свого співрозмовника. Також Білан сказав, що журналісти телеканалу “можуть приходити на його прес-конференції, проте не хотів би їх бачити на порозі свого дому”.

У відповідь на ці звинувачення Юлія Винокур заявила вже про відвертий тиск на телеканал, який вона очолює і назвала це більш серйозним конфліктом, аніж здається на перший погляд.

БЮТівці, які вважають себе політично замовленими, особливо собі до уваги це не беруть і свої відношення з журналістами, судячи з уже після сесійних перипетій навколо деяких інших видань, не збираються міняти.

Хоча варто зауважити, що десь півтора місяця тому головний тернопільський “регіонал” Орест Муц провів прес-конференцію, на якій заявив, що ніколи не буде судитися з журналістами і не буде тиснути на них, щоб там про нього не писали. Отож, якщо через два роки після помаранчевої революції вже регіонали не дозволяють собі втручатися у роботу журналістів, то тернопільським БЮТівцям над цієї проблемою варто серйозно задуматися.