Основний мотив передвиборчої кампанії на Тернопільщині буде грунтуватися на тому, що у владі замість старих збанкрутілих політиків потрібні нові, бажано молоді особистості. Саме цю думку громадськості, учасники виборчої кампанії на Тернопільщині беруть за основу.

Але далі політики використовують це твердження у двох варіантах. Перший – омолоджують свої виборчі списки. Другий – планують створювати іменні блоки, називаючи їх на честь популярних і ще незаплямованих політиків.

Проте і перший, і другий варіант породжують чимало проблем. Скажімо, тезу про те, що молодь зможе щось змінити дуже легко розбити в пух і прах. Так, після виборів 2006 року Тернопільська обласна рада була оновлена приблизно на 80 відсотків, ставши наймолодшою облрадою за всю історію виборів у краї. І що зробило це молоде покоління?

Стосовно іменних блоків теж проблема – на Тернопільщині нема впливових політичних лідерів, чиє ім’я могло би служити гарантією подолання 3-відсоткового бар’єру для блоку. Тому іменні блоки, якщо такі будуть створені, носитимуть в основному імена популярних політиків всеукраїнського рівня.

Блок Юлії Тимошенко піде на вибори у тому ж форматі, що й на парламентські вибори 2007 року – ВО «Батьківщина», УСДП та «Реформи і порядок». До речі, у серпні 2007 року, бютівці першими заговорили про можливий розпуск облради як вихід із конфлікту. На позачергових парламентських виборах вони взяли по області 51%. Але це було тоді. Зараз рейтинг БЮТу різко пішов на долину. Незначною втіхою для бютівців може служити той факт, що у їх основних опонентів – «нашоукраїнців» - з рейтингом взагалі біда. Деякі з представників старшого покоління, які належать до цієї політичної сили розуміють, що майбутні вибори можуть стати для них катастрофою. Однак молодь рветься у бій.

Головна інтрига виборчих перегонів – які реанімаційні заходи буде застосовувати «Наша Україна» для отримання пристойного результату і в якому складі? Бренд «Наша Україна» уже нікого не приваблює, а тому неофіційне гасло цієї політичної сили буде «І один у полі воїн». Однак відсутність блоку зумовлена ще й технічними причинами – КУНівці відпали як зрадники, а з рухівцями через їх внутріпартійні проблеми, краще поки не зв’язуватися.

«Наша Україна» оновила свій виборчий список майже на 60%, але очевидно, самого тільки оновлення замало. Тому, у Тернополі обговорюється можливий варіант іменних блоків, найвірогідніший з яких – блок Арсенія Яценюка. Була інформація, що цим блоком займатиметься команда мера Тернополя Романа Заставного, але у мера наразі інші проблеми – міській раді також загрожує розпуск.

У 2006 році УНП самостійно здобула в облраді 13 депутатських штиків. Однак зараз ситуація зовсім інша. Рейтинг УНП різко впав, як і у кожної партії влади, але особливого сенсу у блокуванні з «нашоукраїнцями» вони все одно не вбачають. А домовитися про блокування зі «Свободою» для УНП дуже важко.

КУНівці і ГП «Пора» також на вибори теж ідуть самостійно. І без великого ентузіазму.

Значно краща ситуація у ВО «Свобода» перед якою відкриваються перспективи навіть більші за їх можливості. В той час як рейтинг УНП і КУН знизився, «свободівці» перебувають на злеті. На руках тягнибоківців відразу три козирі – по-перше, вони молоді і, порівняно з конкурентами, майже незаплямовані. По-друге, в області вони не при владі. І по-третє, це фактично, єдина політична сила, яку можна вважати новою.

Щоправда, є ще одна нова політична сила – “Єдиний центр”. Але там все старі обличчя. Окрім безперспективних і млявих переговорів про блокування з іншими силами, обговорювався варіант походу на вибори двома іменними блоками, названими на честь голови обласної організації Сергія Тарашевського та Зеновія Щепановського. Однак, за останньою інформацію, від ідеї іменних блоків там відмовилися. Цими вихідними «ЄЦ» сформує свій виборчий список. І ще важлива річ – губернатора Тернопільщини «пориста» Юрія Чижьмаря вважають ставлеником Балоги. Тому адмінресурс на виборах, вірогідно, буде працювати в першу чергу на «ЄЦ».

Інші фігуранти виборчих перегонів – регіонали, соціалісти та литвинівці у фаворитах звісно ж не ходять, але в сучасних умовах їх списувати з рахунків також не варто.

Можливе також і створення блоків за професійними ознаками. Щоправда, про створення такого блоку поки що заявив тільки головний міліціонер області, добре знайомий львів’янам Віталій Максимов. Нещодавно на прес-конференції він повідомив, що «менти» на виборах в облраду створять свій блок, який умовно називатиметься «За правопорядок».

Дві ТВК - бардак чи такий порядок?

Вибори депутатів Тернопільської обласної ради часто називають репетицією майбутніх місцевих виборів, а також майбутніх парламентських та навіть президентських виборів. Тому виникає певний інтерес до виборів на Тернопільщині. Однак нічого цікавого тернопільський політикум поки що запропонувати не може. Він переживає чергову кризу жанру. А тому єдине, на що він здатний – розважити публіку черговим фарсом. Так, в області уже діє дві ТВК. Оскільки жереб «сліпий», то стару ТВК, за результатами жеребкування, очолює «нашоукраїнка», а нову – «бютівець». Стара ТВК стверджує, що вона є законною, оскільки у 2005 була обрана на п’ять років. Нова ТВК стверджує, що саме вона законна – раз нові вибори, значить має бути і нова комісія.

Загалом це нагадує ситуацію 2005 року, коли впродовж майже чотирьох місяців у Тернополі правили відразу два мери. Відтак, політичні сили, проводячи свої партійні конференції, запрошують представників відразу обох ТВК, готують документи відразу на дві ТВК, оскільки не впевнені, котра із них залишиться проводити вибори. Незрозуміло також і скільки депутатів буде обиратися в обласну раду. На одній з останніх сесій було прийняте рішення про скорочення депутатського корпусу зі 120 до 90 чоловік. Але «нашоукраїнці» оскаржили це рішення.

Уже зараз побутує думка про те, що “Наша Україна” або БЮТ, будучи незадоволеними результатами виборами, оскаржуватимуь їх. Тоді слідом за двома ТВК взагалі може виникнути відразу ж дві облради.

Однак, це ще не все. У Верховній Раді зараз «зависло» питання про розпуск Тернопільскої міської ради. Тому один з варіантів розвитку подій – перенесення виборів обласної ради на два тижні і їх проведення разом з виборами до міської ради. Не виключений варіант, що злякавшись своїх реальних рейтингів, на Тернопільщині взагалі відмовляться від дострокових виборів. Такі розмови є, але здоровий глузд підказує, що коли поїзд вже рушив його важко зупинити.